X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Aborcja jest kwestią polityczną w każdym kraju". Dr Artur Wróblewski o protestach po wyroku TK

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 10:15
- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji otwiera puszkę Pandory zamkniętą od 1993 roku - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista, dr Artur Wróblewski. Gościem audycji był też socjolog, dr Krzysztof Karnkowski. 
Audio
  • Dr K. Karnkowski i dr A. Wróblewski o wyroku TK ws. aborcji ("Debata w PR24")
Artur Wróblewski, amerykanista
Artur Wróblewski, amerykanistaFoto: TB/PR24

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją.

W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę.

"Ujście znajduje anty-PiS"

protest warszawa aborcja pap 1200.jpg
Protesty proaborcjonistów. Demonstranci dotarli pod rządową willę przy ul. Parkowej w Warszwie

Dr Krzysztof Karnkowski, powiedział że słychać w dyskusji na temat ochrony życia, iż w przypadku aborcji ze wskazania medycznego, co najmniej 1/5 dzieci jest zupełnie zdrowa.

- Spotykamy wiele świadectw rodziców, którzy wychowują dzieci z zespołem Downa. Są to rodzice szczęśliwi, którzy opiekują się swoimi dziećmi i dają im miłość. Nie wyobrażają sobie by mieli stracić możliwość wychowywania takich dzieci - powiedział socjolog.

Dodał, że podczas protestów jakie przetaczają się przez polskie miasta po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, swoje ujście znajduje też tzw. anty-PiS, który ruszył jego zdaniem na demonstracje i po raz kolejny upatruje swojej szansy na obalenie rządu.


Posłuchaj
49:51 PR24_MPLS 2020_10_24-09-05-43.mp3 Dr K. Karnkowski i dr A. Wróblewski o wyroku TK ws. aborcji ("Debata w PR24")

 

Dr Artur Wróblewski, powiedział z kolei że mamy bardzo dużo dowodów, świadectw na to, że dzieci urodzone z zespołem Downa mogą być i są wspaniałymi osobami. - Gdyby zastosować ścisłe kryteria eugeniczne, one nie miałyby szans się urodzić. W USA sprawa eugenicznej aborcji była związana z segregacją rasową - przypomniał gość PR24.

"Aborcja sprawą polityczną"

Jak dodał, temat eugeniczności był obecny od zawsze w historii ludzkości. Przypomniał, że naziści odpowiedzialni za eliminowanie chorych, powoływali się na prawodawstwo amerykańskie, które zakazywało rozmnażania się np. epileptykom.

- Protesty które przechodzą w tej sprawie przez polskie miasta, także przed domy polityków, są prawdopodobnie podyktowane tym, że nie było na powyższy temat dyskusji w Sejmie, bo sprawa aborcji jest też kwestią polityczną w każdym kraju - podkreślił dr Artur Wróblewski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zwycięstwo życia nad śmiercią". Robert Telus o wyroku TK ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 09:30
- Wielki dzień dla życia i cywilizacji życia - tak o wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji mówił w Polskim Radiu 24 Robert Telus z PiS. Gościem audycji była też Bożena Żelazowska z Koalicji Polskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. prof. Dariusz Oko o zabijaniu dzieci nienarodzonych: podyktowane złością nie tylko ludzką, ale także demoniczną

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 08:37
- Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego pokazuje, że można mieć wielkie sukcesy w bronieniu się przed kolejnymi ateistycznymi, zbrodniczymi ideologiami - powiedział ks. prof. Dariusz Oko, filozof z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
rozwiń zwiń