X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Żołnierze Niezłomni. "Zostali wyklęci przez to, że byli nazywani faszystami i kolaborantami Hitlera"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 21:59
Skąd wzięły się kłamstwa na temat Żołnierzy Wyklętych? Dlaczego przez lata pamięć o nich była tłamszona? Na te pytania na antenie Polskiego Radia 24 próbowali odpowiedzieć: prof. Jan Żaryn (senator i historyk), Jakub Majmurek (publicysta Krytyki Politycznej) ks. Tomasz Trzaska (kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie) i prof. Janusz Odziemkowski (historyk UKSW).
Audio
Panteon Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych. Zdjęcie ilustracyjne
Panteon Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych. Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/Tomasz Gzell

Od 2011 roku, dzień 1 marca poświęcony jest upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy nie złożyli broni wraz z zakończeniem II wojny światowej. Nie godzili się na to, że miejsce niemieckiego okupanta zajęli Sowieci. Pomimo ogromnych dysproporcji sił postanowili walczyć o niepodległość Polski. Jednak co roku pojawiają się zarzuty i oskarżenia, które mają przykryć ich zasługi.

Czytaj więcej
obchody 1200 pap.jpg
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezydent: Polska przytula was do serca

- Żołnierze Wyklęci zaczęli działać w momencie, kiedy powstało niebezpieczeństwo, że Polska zostanie zaliczona do strefy wpływów Związku Radzieckiego. Poczdam nam nawet tego nie uświadomił, że sojusznicy przekazali nas sowietom - zauważył prof. Janusz Odziemkowski. Historyk przypomniał, że Zachód miał nadzieję, iż dzięki poparciu Stalina uda się stworzyć rzeczywistość bez konfliktów. - Świat, w którym wielkie mocarstwa będą miały pieczę nad tymi mniejszymi i nie dopuszczą nigdy do wojny. Jak to było złudne pokazał jednak cały okres powojenny - dodał.

Prof. Jan Żaryn podkreślił, że historia Żołnierzy Wyklętych być może jest jednym z najbardziej zakłamywanych elementów naszych dziejów. - Byli to żołnierze, którzy zderzyli się już w 1944 roku z nawałnicą sowiecką. Owe zderzenie miało wymiar nie tylko fizycznej likwidacji, ale również zniszczenia psychicznego poprzez propagandę stalinowską - zaznaczył historyk. Senator PiS ocenił, że w społeczny odbiór podziemia niepodległościowego, została w Polsce wprowadzona trucizna. - Zostali wyklęci przez to, że byli nazywani faszystami i kolaborantami Hitlera. Zostali oni pozbawieni wolności, ale też prawa do wyartykułowania swoich racji - komentował gość programu.

Czytaj więcej
Krzysztof Szwagrzyk 1200.JPG
Prof. Krzysztof Szwagrzyk: niektórym w Polsce chodzi o to, żeby opluć Żołnierzy Wyklętych

Jakub Majmurek stwierdził, że tradycja Żołnierzy Wyklętych została "wynaleziona". - Bardzo fascynujące było dla mnie to, jak tradycja Żołnierzy Niezłomnych została w ciągu ostatnich lat wynaleziona przez środowiska prawicy - ocenił publicysta. Dodał, że zostało to odtworzone przez pewną mnemotechnikę instytucji państwa. - Przełomowy wskazałbym 2005 rok, czyli moment, w którym Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory prezydenckie i parlamentarne. To jest początek bardzo silnej ofensywy - mówił dziennikarz.

src="http://static.prsa.pl/ef77c352-0fba-471b-807a-cba8cffb3334.file"

- Kościół towarzyszy temu, co przeżywa ojczyzna. Biskup Antonii Baraniak też był więziony i katowany na Rakowieckiej. Do dzisiaj mi jako kapelanowi tego miejsca nie mieści się w głowie, że komunistyczna władza mogła aresztować i torturować biskupa - powiedział ks. Tomasz Trzaska.

Czytaj więcej
Antoni Macierewicz 1200.JPG
Antoni Macierewicz: nasz główny obowiązek to odkłamanie historii

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziła Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 02.03.2019

Godzina emisji: 21.07

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Wróblewski: ludzie atakujący Żołnierzy Wyklętych nie mają pojęcia, że stają po stronie zdrajców

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 15:00
- Za kłamstwa o Żołnierzach Wyklętych nikt nie został ukarany. Ludzie, którzy krytykują żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego nie mają nawet poczucia, że stają po stronie zdrajców - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Gościem audycji był również Jacek Karczewski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicepremier Piotr Gliński: nie ustajemy w działaniach, by odszukać szczątki wszystkich Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 17:12
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał, że nadal nie odnaleziono szczątków wielu Żołnierzy Wyklętych. - Nie ustajemy w działaniach, żeby odszukać każdego. I zawsze 1 marca powtarzamy, że nigdy nie ustaniemy w tym wysiłku, żeby każdego odszukać i każdego policzyć i żeby spłacać ten dług - podkreślił wicepremier.
rozwiń zwiń