X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To zaniechania III Rzeczpospolitej". Dr Krzysztof Kawęcki o sprawie Stefana Michnika

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 13:30
- Polityka "grubej kreski" ma swoje konsekwencje, ponieważ jeśli się nie podjęło, nie było woli politycznej różnych rozwiązań dekomunizacyjnych w pierwszych latach po upadku komunizmu, w latach 90. XX wieku, to ta sytuacja później była coraz bardziej skomplikowana i trudna do naprawienia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki. 
Dr Krzysztof Kawęcki
Dr Krzysztof Kawęcki Foto: PAP/Mateusz Marek

27 lipca w Szwecji zmarł brat Adama Michnika, Stefan. Ciążyły na nim zarzuty popełnienia zbrodni komunistycznych, które polegały m.in. na wydaniu bezprawnych wyroków śmierci.

Od 2010 r. na wniosek Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie Michnik był ścigany europejskim nakazem aresztowania. Szwedzkie sądy odmawiały wydania pozwolenia na jego ekstradycję, tłumacząc, że czyny, za które miałby być sądzony, w świetle prawa obowiązującego w Szwecji uległy przedawnieniu.

PAP Szymon Szynkowski vel Sęk 1200.jpg
Stefan Michnik nigdy nie odpowiedział za swoje czyny. Wiceszef MSZ: haniebne zaprzeczenie zasadom sprawiedliwości

- Można powiedzieć, że winę za ten brak ekstradycji ponoszą władze Szwecji - państwa przedstawiającego się jako bardzo demokratyczne i strzegące praw człowieka. W tym zakresie Szwecja chroniła zbrodniarza, jakim był Stefan Michnik - ocenił politolog.      

Dr Kawęcki zauważył: "jest to bardzo smutna konstatacja, że oprawcy, mordercy, czy też prokuratorzy, sędziowie czasów komunistycznych, czy również bezpośredni wykonawcy tych mordów uniknęli po prostu sprawiedliwości". - To jest też oskarżenie, wydaje mi się, pod adresem III Rzeczpospolitej, czyli tych zmian, które nastąpiły w wyniku porozumień Okrągłego Stołu - dodał. 

Posłuchaj
20:17 PR24_mp3 2021_07_30-12-38-05.mp3 Dr Krzysztof Kawęcki o sprawie Stefana Michnika ("Północ - Południe") 

 - Polityka "grubej kreski" ma swoje konsekwencje, ponieważ jeśli się nie podjęło, nie było woli politycznej różnych rozwiązań dekomunizacyjnych w pierwszych latach po upadku komunizmu, w latach 90-tych XX wieku, to ta sytuacja później była coraz bardziej skomplikowana i trudna do naprawienia - podsumował nasz rozmówca.     

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Północ - Południe"

ProwadzącyRyszard Gromadzki

Gość: dr Krzysztof Kawęcki (politolog)

Data emisji: 30.07.2021

Godzina emisji: 12.38

kmp

Czytaj także

Zmarł Stefan Michnik. IPN zarzucał mu zbrodnie w okresie stalinizmu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 07:41
"Dnia 27 lipca 2021 r. w Gettysburgu zmarł mój brat Stefan Michnik" - poinformował w nekrologu na stronie Wyborcza.pl redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik. Na Stefanie Michniku ciążyły zarzuty popełnienia zbrodni komunistycznych, które polegały m.in. na wydaniu bezprawnych wyroków śmierci. Śledztwo w jego sprawie prowadził pion śledczy IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To haniebne, że nie odpowiedział za swoje zbrodnie". Jastrzębowski o Stefanie Michniku

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 11:50
- To jest haniebne, że nie udało się tu na ziemi dokonać aktu sprawiedliwości, oczywiście zupełnie symbolicznego, bo przecież wiadomo, że to nie zwróci życia pomordowanym przez Stefana Michnika - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski (Salon24.pl). Gośćmi audycji byli również Dawid Wildstein (TVP) i Piotr Cywiński ("Sieci"). 
rozwiń zwiń