Ireneusz Skruczaj w PR24 o filmie "Obłoki śmierci - Bolimów 1915"

2021-11-06, 11:35

Ireneusz Skruczaj w PR24 o filmie "Obłoki śmierci - Bolimów 1915"
Plakat filmu "Obłoki śmierci - Bolimów 1915". Foto: mat. pras. / oblokismierci.pl

- W Puszczy Bolimowskiej zapisały się jedne z najmroczniejszych kart w historii ludzkości, czyli narodziny broni chemicznej, narodziny broni masowego rażenia, która zapoczątkowała wszystko, co najgorsze w XX wieku - mówił w Polskim Radiu 24 Ireneusz Skruczaj, reżyser filmu "Obłoki śmierci - Bolimów 1915". Gościem audycji była także Izabela Wierzbińska z firmy BestFilm.

Podczas I wojny światowej na terenie Polski, pod Bolimowem, odbył się pierwszy w historii masowy atak bronią chemiczną. Film "Obłoki śmierci - Bolimów 1915" to fabularyzowany dokument historyczny. W obrazie znajdują się archiwalne ujęcia i fotografie z frontu, niewidziane wcześniej w Polsce. 

Powiązany Artykuł

Ignacy Jan Paderewski free 1200 NAC.jpg
Dyrektor festiwalu im. Paderewskiego: nasz patron wypromował Chopina

Izabela Wierzbińska przyznała, że nigdy nie jest łatwe wzięcie filmu "pod swoją opiekę" przez dystrybutora, jednak tym razem sytuacja jest o tyle wyjątkowa, że w drugim roku pandemii wiele kin, dystrybutorów i twórców filmowych próbuje nadrabiać straty spowodowane lockdownami z 2020 roku. - Wstrzelić się w datę, to na pewno jest wyzwanie. Trudno też nie konkurować z innymi polskimi filami, ale mamy nadzieję, że film zostanie dostrzeżony - mówiła Wierzbińska. Przybliżyła także "festiwalową historię" filmu oraz wymieniła liczne nagrody, które otrzymał obraz.

Czytaj również:

Reżyser "Obłoków śmierci - Bolimów 1915" Ireneusz Skruczaj opowiedział z kolei o przyczynach swojej fascynacji tą historią. Jak powiedział - wszystko wzięło się z miejsca zamieszkania, ponieważ wydarzenia opisane w filmie działy się "dosłownie tuż za progiem".

- Ta historia kultywowana była w moim domu od małego. Mój ojciec jest fanatykiem historii, więc bardzo dużo było opowieści dziadka, pradziadka, ojciec opowiadał, że "pradziadek mówił mu to", a "dziadek mówił mu to" i ojciec powtarzał te legendy, które - oczywiście - są legendami, ale pewne rzeczy wydarzyły się naprawdę - mówił Ireneusz Skruczaj.

- W Puszczy Bolimowskiej zapisały się jedne z najmroczniejszych kart w historii ludzkości, czyli narodziny broni chemicznej, narodziny broni masowego rażenia, która zapoczątkowała wszystko, co najgorsze w XX wieku. Tak, jak Malraux pisał, słynny francuski pisarz, że w Lesie Bolimowskim zszedł ten demon zła i zasiał wszystko, co najgorsze potem nastąpiło: obozy zagłady, Hiroszima, Nagasaki i resztę tej broni masowej zagłady dla ludzkości - dodał reżyser.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

"Tu zszedł na ziemię demon zła i zasiał wszystko, co najgorsze". Reżyser o filmie "Obłoki śmierci - Bolimów 1915" ("Weekend kulturalny" / PR24) 22:57
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Goście: Ireneusz Skruczaj (reżyser filmu), Izabela Wierzbińska (BestFilm, dystrybutor film)
Data emisji: 05.11.2021
Godzina emisji: 23.35

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej