X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ocali nas miłość". Tomasz Organek w hołdzie Powstańcom Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 08:03
- Jaki wniosek można wysnuć z Powstania Warszawskiego? Co z tego wynosimy, jakie cenimy wartości? Oprócz wolności, dominującą emocją jest miłość. Chodzi o zrozumienie, szacunek i dialog, czułość wobec drugiego człowieka - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Organek. 
Audio
  • Tomasz Organek o płycie i koncercie "Ocali nas miłość" (Weekend kulturalny)
Tomasz Organek
Tomasz OrganekFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło Tomasza Organka do współpracy przy projekcie muzycznym upamiętniającym 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Efektem jest specjalnie przygotowana płyta inspirowana powstańczymi fotografiami oraz rocznicowy koncert w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Organek Karol Kacperski - Tomasz Organek (1) 1200.jpg
Organek: "Doppelgänger" to uniwersalny tekst, ale bardzo osobisty

"Ocali nas miłość" – bo taki tytuł będą miały płyta i koncert – to zbiór piosenek skomponowanych przez zespół Ørganek. Punktem wyjścia dla twórców były zdjęcia jednego z najsłynniejszych powstańczych fotoreporterów: Eugeniusza Lokajskiego ps. Brok. Każda z ośmiu piosenek na płycie była inspirowana inną fotografią. - Dostrzegliśmy, że zdjęcia "Broka" są bardzo estetyczne w formie i wyrazie. Widać na nich emocje. Na jednym z jego zdjęć jest młoda dziewczyna, która przegląda się w lustereczku. Natomiast z tyłu walą się domy, trwa wojna. Ta dziewczyna chce jednak wyglądać dobrze. Pomyślałem sobie, że ta dziewczyna chce żyć, że być może spotkała jakiegoś chłopaka, to jest jej moment, jej młodość. Powstała piosenka "Lustereczko". Te zdjęcia same przemówiły, otworzyłem album, obejrzałem je i napisałem piosenki - powiedział Tomasz Organek. 

- Na pewno nie chcieliśmy nagrać ośmiu smutnych piosenek. - Zdjęcia pokazały życie. Ktoś odnalazł pieska w ruinach, ktoś inny przygotowuje z troską zupę. Są też zdjęcia dramatyczne, widać płonące miasto. Powstanie Warszawskie było hekatombą, ale toczyło się też życie. Ci ludzie nie tylko walczyli z Niemcami, ale próbowali żyć. Chciałem odejść od poezji powstańczej i napisać o tym z perspektywy XXI wieku, człowieka, który żyje 77 lat później. Dlatego teksty są otwarte, mówią o wolności i miłości w kontekście Powstania Warszawskiego, ale są też dziś aktualne - podkreślił muzyk. 


Posłuchaj
22:05 PR24_mp3 2021_07_23-23-36-15.mp3 Tomasz Organek o płycie i koncercie "Ocali nas miłość" (Weekend kulturalny)

 

Na płycie pojawili się też znakomici goście: Magda Umer, Ralph Kaminski i Klaudia Szafrańska. Koncert Tomasza Organka i gości odbędzie się 24 lipca o godz. 21.00 w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. Tego samego dnia odbędzie się premiera płyty "Ocali nas miłość".

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Goście: Tomasz Organek
Data emisji: 23.07.2021
Godzina emisji: 23.35

Czytaj także

Od "Zakazanych piosenek", przez "Kanał", po "Miasto 44". Powstanie Warszawskie w filmie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 05:43
Dziesiąta muza jest nierozerwalnie połączona z Powstaniem Warszawskim. Już w trakcie zrywu jego przebieg śledziło oko kamery. Temat heroizmu i tragedii walczącej stolicy daje pole do licznych interpretacji, nic dziwnego, że do dzisiaj inspiruje scenarzystów i reżyserów.
rozwiń zwiń