X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Lukrecja jest głosem w tej sprawie". Kamila Siwińska przed premierą "The Rape of Lucretia"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 12:47
- Skończył się czas, kiedy milczenie załatwiało sprawę w związku z ofiarami mechanizmów przemocy, które jak się okazuje, bardzo długo były aktywne w każdej dziedzinie życia. Dzisiaj ofiary nie mogą milczeć i nie ma na to przyzwolenia. Ten proces jest już globalny. - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Kamila Siwińska, reżyserka spektaklu "The Rape of Lucretia".
Premiera spektaklu The Rape of Lucretia
Premiera spektaklu "The Rape of Lucretia"Foto: operakrolewska

Polska opera Królewska zaprasza 12 czerwca na godzinę 19:00 12 czerwca na premię "The Rape of Lucretia". Jest to historia napisana w 1946 roku przez Benjamina Brittena.

LONG-LONG 1200.jpg
Publiczność ponownie na koncertach Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Na początek Long Long

Kamila Siwińska powiedziała w audycji, że "zostaniemy w czasach obecnych, ale z perspektywą mitu, perspektywą wydarzeń, które powtarzają się w naszej historii od zarania dziejów". - Miejmy nadzieję, że tym razem przyniosą nam mądrość, oczyszczenie, upojenie i nadzieję - zaznaczyła.

"Dialog wokół tematu ofiary"

Reżyserka spektaklu zdradziła, które wątki wydają się jej najbliższe pod kątem interpretacji w XXI wieku. - Zawarta jest idea dialogu pomiędzy tym, co jest antyczne, a tym, co jest teologiczne, współczesne. Zderzenie światów o bardzo różnych systemach wartości. Dialog odbywa się wokół tematu ofiary - mówiła.

- Doszliśmy do granicy. Skończył się czas, kiedy milczenie załatwiało sprawę w związku z ofiarami mechanizmów przemocy, które jak się okazuje, bardzo długo były aktywne w każdej dziedzinie życia. Dzisiaj ofiary nie mogą milczeć i jest wielka nie zgoda na to, nie ma przyzwolenia. Ten proces jest już globalny - podkreśliła reżyserka. 

opera 1200.jpg
Polacy z operowymi Oscarami. "Nasi śpiewacy mają na świecie mocną pozycję"

Czytaj także:

Zauważyła, że "w Polsce również jesteśmy świadkami powrotu do tej dyskusji". - Z każdej strony mamy do czynienia z wypływaniem świadków przemocy i przy tym z wielką niezgodą na powielanie tych mechanizmów dalej i dalej - oceniła.

"Lukrecja jest głosem w tej sprawie"

- Mam takie głębokie poczucie, że właśnie Lukrecja jest głosem w tej sprawie, jest głosem ofiary i nasza uwaga w spektaklu jest przede wszystkim nakierowana na jej cierpienie. To, co mogłoby uzdrowić sytuację, czy wnieść coś dzisiaj tą historią do rzeczywistości jest właśnie widzenie empatii - podkreśliła, dodając, że empatia jest potrzebna w stosunkach międzyludzkich, żeby cokolwiek uzdrowić. 

Więcej w audycji.


Posłuchaj
22:09 maja.mp3 Kamila Siwińska przedpremierowo o spektaklu "The Rape of Lucretia" ("Weekend kulturalny" / PR24)

 

* * *

Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Gość: Kamila Siwińska (reżyserka spektaklu "The Rape of Lucretia" Benjamina Brittena 
Data emisji: 11.06.2021
Godzina emisji: 23.35

nt

Czytaj także

"Rusałka" Dvořáka z Metropolitan Opera

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 11:23
W audycji wysłuchamy opery "Rusałka" Antonína Dvořáka zarejestrowanej w nowojorskiej Metropolitan Opera w 2014 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30. Festiwal Mozartowski. Alicja Węgorzewska w PR24: crème de la crème Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 08:02
- Muzyka jest jak język obcy. Gdy ją poznamy, to zaczniemy się poruszać w przestrzeniach, które początkowo wydają się być nieznane - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska. 7 maja Galą Mozart Night zainaugurowano 30. Festiwal Mozartowski w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operowe Oscary, czyli International Opera Awards. Kto otrzyma statuetkę?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 10:45
Oscary w świecie opery, czyli nagroda International Opera Awards 2020, zostaną przyznane w Londynie. Polscy twórcy i artyści zdobyli aż pięć nominacji. Jakie mamy szanse na otrzymanie statuetek? Jakie jest znaczenie nagrody na arenie międzynarodowej? – O tym w programie "Trójka przed południem" mówił Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, laureat nagrody w kategorii "Leadership in Opera" w 2019 roku.
rozwiń zwiń