X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jego kreska w pewnym momencie życia zaczęła się upraszczać". Haber o rysunkach Norwida

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 10:06
- Norwid miał tę cechę, że jego prace miały charakter nieukończony co było przyczynkiem do negatywnego stosunku do nich - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Haber, kuratorka wystawy "Sztukmistrz. Norwid - rysunki". Gościem audycji była także Joanna Bancerowska z Narodowego Centrum Kultury. 
Cyprian Kamil Norwid Zoilus, 1841
Cyprian Kamil Norwid "Zoilus", 1841Foto: mat. prasowe

Cypriana Kamila Norwida znamy jako wybitnego poetę, prozaika, dramatopisarza, eseistę, jednego z czołowych przedstawicieli romantyzmu. W 200. rocznicę jego urodzin, w Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, prezentowane jest jego inne, mniej znane oblicze: utalentowanego malarza i grafika.

- Mamy jeszcze Lema, Baczyńskiego i Różewicza. Od początku roku staramy się te jubileusze upamiętniać i przypominać tych mistrzów słowa. Przypomnę, że mural z wizerunkiem trzech literatów stanął wcześniej przy stołecznej Patelni, przy stacji Metra Centrum. Teraz mamy kolejne wydarzenie, niezwykłą wystawę poświęconą Norwidowi, a przed nami jeszcze koncerty, płyta i monografia - podkreśliła Joanna Bancerowska.

Attachment-1.jpg
"Miasto na kilka tygodni staje się teatralną stolicą Polski". Pilawska o międzynarodowym festiwalu w Łodzi

"Podróż przez twórczość Norwida"

Na wystawie można zobaczyć 42 prace w tym rysunki, grafiki i akwarele, jego autoportrety, portrety, sceny religijne, rodzajowe i satyryczne, kompozycje symboliczne. Wybrane prace powstawały od lat 40. XIX aż do śmierci Cypriana Kamila Norwida w roku 1883.

- Prace, które pokazujemy powstały na przestrzeni 40 lat. Te wcześniejsze pochodzą z 1845 r., a najpóźniejsze Norwid tworzył w przytułku św. Kazimierza. Rzeczywiście to przygoda ze sztuką i podróż przez jego twórczość, obserwujemy, jak ewoluuje jego kreska, widać bowiem iż ona sama w pewnym momencie zaczyna się upraszczać - mówiła Katarzyna Haber.

Subtelna kreska

Badanie dzieł plastycznych Cypriana Kamila Norwida jest utrudnione, ponieważ uległy one rozproszeniu lub zniszczeniu. Do obiegu aukcyjnego trafiały również falsyfikaty. Przez wiele lat twórczość plastyczna poety znana była jedynie w wąskim kręgu norwidologów. Dopiero od lat dwutysięcznych jest coraz bardziej ceniona i pozytywnie wartościowana ze względu na dobry warsztat, subtelność kreski i ładunek emocjonalny.

Posłuchaj
19:37 _PR24_AAC 2021_10_03-08-35-28.mp3 K. Haber i J. Bancerowska o twórczości C. K. Norwida ("Rozmowa kulturalna")

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Katarzyna Haber (kuratorka wystawy "Sztukmistrz. Norwid - rysunki") oraz Joanna Bancerowska z Narodowego Centrum Kultury

Data emisji: 03.10.2021

Godzina: 08:35

Czytaj także

"Ta sztuka od zawsze dociera do odbiorcy". Dorota Szomko-Osękowska o wystawie "Beksiński w Warszawie"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 08:20
- Każda kolejna wystawa potwierdza, że ta sztuka oddziałuje, że ludzie chcą oglądać te obrazy. To zawsze samego Zbigniewa Beksińskiego bardzo dziwiło - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Szomko-Osękowska, historyk sztuki. Gościem audycji był również dr Radosław Kwaśnicki, organizator wystawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Narodowe Centrum Kultury ogłasza specjalny konkurs

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 13:20
Z okazji 200. rocznicy urodzin patrona roku - Cypriana Kamila Norwida - Narodowe Centrum Kultury ogłosiło konkurs na realizację filmu stanowiącego oprawę wizualną do wybranych utworów poety. Prace konkursowe można zgłaszać do 15 listopada - poinformowano na stronie NCK.
rozwiń zwiń