X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Książka o pewnych mechanizmach społecznych". Marek Ławrynowicz o "Malinówku"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 10:31
Są postaci trochę - powiedziałbym - symboliczne. Burmistrz reprezentuje władzę. (...) Proboszcz - wiadomo, w małej miejscowości jest postacią bardzo ważną. Chciałem napisać książkę o pewnych mechanizmach społecznych, właśnie pokazanych poprzez taki mikro-świat - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ławrynowicz o swojej książce "Malinówek".
Okładka książki Malinówek
Okładka książki "Malinówek"Foto: mat. pras.

"Malinówek" najpierw był słuchowiskiem Polskiego Radia, radiowym, kiedy jednak zmarł odtwórca głównej roli Krzysztof Kowalewski, autor stwierdził, że nie sposób kontynuować historii bez tej postaci. Postanowił ją jednak utrwalić tak, by mogła cieszyć kolejne pokolenia. Stąd właśnie pomysł na książkę "Malinówek" - co wyłuszczył w "Rozmowie kulturalnej" autor książki Marek Ławrynowicz.

Marek Ławrynowicz 1200 forum.jpg
"Malinówek". Satyryczno-groteskowa powieść Marka Ławrynowicza

Fikcja, a jednak prawda

Gość PR24 podkreślił, że historia jest całkowicie fikcyjna, fikcyjne są postaci, fikcyjne są wydarzenia, fikcyjna jest nawet miejscowość - małe miasteczko, którego nazwa - Malinówek - także jest wymyślona. - Wiemy, gdzie leży, w samym środku Polski, ale poza tym... - mówił Marek Ławrynowicz.

Równocześnie, chociaż wszystko jest fikcją, wszystko jest też prawdą, bo Malinówek jest miasteczkiem, jakich w Polsce tysiące, a każda z postaci jest nam w jakiś sposób znana z naszego życia, nawet jeśli została wszakże wymyślona. - Dlatego że ja chciałem napisać książkę o pewnych mechanizmach, pewnych mechanizmach społecznych, właśnie pokazanych poprzez taki mikro-świat - wyjaśnił autor książki.

Czytaj również:

"Symboliczne postaci"

Krzysztof Kowalewski PAP 1200.jpg
Wspominamy Krzysztofa Kowalewskiego. "Miał niebywałą zdolność do arcydzieł"

- Są postaci trochę - powiedziałbym - symboliczne. Burmistrz reprezentuje władzę. On chce być burmistrzem do końca swoich dni, ponieważ to najbardziej w życiu kocha, to lubi robić, o to będzie walczył. Proboszcz - wiadomo, w małej miejscowości jest postacią bardzo ważną, u mnie w książce - taką szarą eminencją. Jeśli burmistrzowi coś każe... a właściwie nie każe, bo proboszcz nigdy nie każe, proboszcz sugeruje, a jeśli coś burmistrzowi sugeruje, to burmistrz na pewno to zrobi - mówił pisarz.

Autor przedstawił także innych bohaterów - kolejarza, który jest maniakiem kolejnictwa, trębacza, który symbolizuje artystę w małej społeczności - zatrudnionego przez burmistrza i zdany na jego łaskę, ale nie szanowany przez pracodawcę, który nie rozumie kultury. W rozmowie przedstawieni zostali także inni bohaterowie, a nawet elementy historii.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:01 PR24_mp3 2021_07_11-08-35-36_RK.mp3 Marek Ławrynowicz o swojej książce "Malinówek" ("Rozmowa kulturalna" / PR24)

* * *

Audycja: "Rozmowa kulturalna"
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Gość: Marek Ławrynowicz (pisarz)
Data emisji: 11.07.2021
Godzina emisji: 08.36

PR24/jmo

Czytaj także

Krzysztof Kowalewski nie żyje. Aktor zmarł w wieku 83 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 19:40
Nie żyje Krzysztof Kowalewski, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, odtwórca słynnych komediowych ról w "Nie ma róży bez ognia" i "Brunet wieczorową porą", a także tytułowy bohater radiowej audycji "Kocham Pana, Panie Sułku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Książki. "Słowo czytane ma duży wpływ na nasz relaks"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 08:03
- W naszej fundacji przyświecają nam trzy główne cele. Pierwszym jest szeroka promocja czytelnictwa. Zależy nam, żeby ludzie obcowali więcej ze słowem czytanym, bo ma duży wpływ na nasz relaks - powiedział o znaczeniu czytania i działaniach fundacji Zaczytani.org jej prezes Michał Stępień. Gośćmi "Weekendu kulturalnego" byli także Michał Mendyk i Beata Majcher.
rozwiń zwiń