X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Strony dość twardo stawiają swoje stanowiska". Budzisz o spotkaniu NATO-Rosja

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 15:26
Zakończyło się spotkanie NATO-Rosja w Brukseli. W poniedziałek w Genewie miało miejsce spotkanie wiceszefów dyplomacji Rosji i USA, a w czwartek ma dojść do rozmów w formacie Rosja-OBWE. Wszystkie te spotkania wiążą się m.in. z kryzysem na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Sytuację przybliżał w Polskim Radiu 24 ekspert ds. wschodnich Marek Budzisz.
Wiceszefowie dyplomacji USA - Wendy Sherman i Rosji - Siergiej Riabkow na szczycie USA-Rosja w Genewie
Wiceszefowie dyplomacji USA - Wendy Sherman i Rosji - Siergiej Riabkow na szczycie USA-Rosja w GenewieFoto: PAP/EPA/DENIS BALIBOUSE / POOL

W poniedziałek w Genewie odbyły się rozmowy wiceszefów dyplomacji USA i Rosji. Wiceminister spraw zagranicznych USA Wendy Sherman wezwała Rosję do wycofania żołnierzy z pogranicza z Ukrainą. Według szacunków znajduje się ich tam około 100 tysięcy i mogą oni być użyci do agresji na Ukrainę. Reprezentujący stronę rosyjską Siergiej Riabkow nie zadeklarował jasno czy jego kraj zakończy swoją aktywność na granicy z Ukrainą. Wykluczył jednak "możliwość eskalacji napięcia" na granicy dwóch państw.

Na środę w Brukseli zaplanowano spotkanie Rady NATO-Rosja. W spotkaniu brał udział wiceszef polskiego MSZ Marcin Przydacz, który zapewnił, że "nie ma zgody w NATO na redukcję sił na wschodniej flance, czego domaga się Rosja". Rada NATO-Rosja została zwołana po raz pierwszy po prawie 2,5-letniej przerwie. W piątek w Wiedniu rozpoczną się rozmowy przedstawicieli Rosji i OBWE. W Polskim Radiu 24 o relacjach Rosji z Zachodem mówił Marek Budzisz.

Zmiana po spotkaniu w Genewie?

Gość PR24 podkreślił, że widać pewne efekty rozmów w Genewie. Jego zdaniem w wystąpieniu wiceszefa dyplomacji Rosji Siergieja Riabkowa "nastąpiła niewielka, ale jednak zmiana tonu". Tuż przed spotkaniem z Wendy Sherman wypowiadał się on niezwykle agresywnie, domagając się natychmiastowego przyjęcia rosyjskich postulatów, grożąc - w przeciwnym wypadku - zerwaniem jakichkolwiek rozmów.

- Nieco bardziej koncyliacyjnie wypowiadał się po zakończeniu rozmów. Sygnalizował w gruncie rzeczy - tak to zostało zinterpretowane - że Rosjanie, nie rezygnując z tego swojego głównego żądania, czyli gwarancji prawnych o nierozszerzaniu NATO na państwa z przestrzeni postsowieckiej, chcieliby uzyskać tego rodzaju zapewnienie przez szczyt NATO w Madrycie, który odbędzie się w sierpniu. To zostało odczytane jako pewnego rodzaju złagodzenie stanowiska - stwierdził Marek Budzisz.

- Delikatna zmiana - wydaje się - ma miejsce, nie ma przełomu. Dość twardo strony przedstawiły swoje stanowisko. Myślę, że podobnie będzie podczas dzisiejszych rozmów NATO-Rosja - dodał ekspert.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:33 PR24_mp3 2022_01_12-14-07-10_Budzisz.mp3 Marek Budzisz o rozmowach Rosja-USA, Rosja-NATO i Rosja-OBWE ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Marek Budzisz (ekspert ds. wschodnich, Strategy and Future, tygodnik "Sieci")
Data emisji: 12.01.2022
Godzina emisji: 14.07

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

"Rosja chce zmienić obecne status quo w Europie". Jan Parys o groźbach destabilizacji w regionie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 15:38
- Mam nadzieję, że strona zachodnia nie ma żadnego interes, żeby ustępować Rosji z obecnie zajmowanych pozycji. To byłby początek klęski całego obozu zachodniego - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: rozmowy w Genewie ukształtują strategiczny krajobraz Europy na długie lata, jakikolwiek będzie ich rezultat

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 19:00
- Rozmowy genewskie to prawdopodobnie najważniejsze spośród dyskusji na temat bezpieczeństwa europejskiego, jakie mogliśmy obserwować od początku lat 90. Rezultat ukształtuje strategiczny krajobraz Europy na wiele lat - podkreśliła ekspert. – przekazała portalowi Polskiego Radia Kadri Liik, ekspert European Council on Foreign Relations (ECFR), analityk programu Wider Europe. W jej ocenie w grę wchodzą różne rezultaty rozmów Rosji i USA.
rozwiń zwiń