"Jeśli będzie atak na związek, to jest strajk generalny". Andrzej Gelberg o wprowadzeniu stanu wojennego

2021-12-12, 15:10

"Jeśli będzie atak na związek, to jest strajk generalny". Andrzej Gelberg o wprowadzeniu stanu wojennego
13 grudnia 1981 roku rozpoczął się stan wojenny, który odsunął w czasie upadek komunizmu w Polsce. Foto: shutterstock.com/Tomasz Bidermann

- Wiedziałem, że coś muszę robić. Rozsadzała mnie furia nienawiści do komunistów, którzy zrobili coś takiego. Ale instrukcja była wtedy jasna. Komisja Krajowa [Solidarności] podjęła taką decyzję, że jeśli będzie atak na związek, to jest strajk generalny - mówił w Polskim Radiu 24 działacz Solidarności w PRL Andrzej Gelber.

13 grudnia 1981 roku wprowadzony został stan wojenny. W poniedziałek minie 40 lat od tego dramatycznego wydarzenia, któe nie tylko kończyło tzw. karnawał Solidarności, ale także wywołało wstrząs wśród wielu Polaków, którzy niecierpliwie oczekiwali końca reżimu komunistycznego, podczas gdy stan wojenny ten koniec odsunął w czasie.

W dniu poprzedzającym 40. rocznicę wybuchu stanu wojennego w Polskim Radiu 24 wypowiadają się także uczestnicy tamtych wydarzeń, działacze Solidarności, których stan wojenny dotknął w szczególny sposób. Część z nich została internowana, część musiała się ukrywać, wielu straciło pracę i otrzymało tzw. wilczy bilet - nie mogli znaleźć ponownego zatrudnienia nawet w najbardziej poniżających zawodach.

"Coś musiałem zrobić"

Gościem PR24 był Andrzej Gelberg, dziennikarz i publicysta, w okresie PRL działacz Solidarności i redaktor prasy podziemnej. Jak opowiadał, o rozpoczęciu stanu wojennego dowiedział się w niedzielę 13 grudnia rano, kiedy szedł z dziećmi na spacer i przeczytał obwieszczenie na przystanku.

- Wiedziałem, że coś muszę robić. Rozsadzała mnie furia nienawiści do komunistów, którzy zrobili coś takiego. Ale instrukcja była wtedy jasna. Komisja Krajowa wydała taki apel, podjęła taką decyzję, że jeśli będzie atak na związek, to jest strajk generalny. No i następnego dnia, czyli w poniedziałek, poszedłem do swojego wydawnictwa z materacem. Byłem przygotowany, bo byłem szefem Komisji Zakładowej w wydawnictwie. Okazało się, że na ponad 200 osób, które pracowały w wydawnictwie, tylko jeszcze jedna osoba przyszła z materacem - opowiadał Andrzej Gelberg.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Andrzej Gelberg o stanie wojennym ("Temat dnia / Gość PR24") 21:05
+
Dodaj do playlisty

Gościem Polskiego Radia 24 był także historyk, dziennikarz i publicysta Sebastian Reńca.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Posłuchaj

Sebastian Reńca o stanie wojennym ("Temat dnia / Gość PR24") 22:17
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Goście: Andrzej Gelberg (dziennikarz, publicysta, działacz Solidarności w PRL), Sebastian Reńca (historyk, dziennikarz, publicysta)
Data emisji: 12.12.2021
Godzina emisji: 13.06, 14.06

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej