X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Facebook chce stworzyć "metawersum". Dr Kawecki: może stanowić zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 11:50
- "Metawersum" może budzić niepokój, uwzględniając to, kto o tym mówi i w jakiej konwencji o tym mówi. Mówi o tym podmiot prywatny, którego intencją jest przede wszystkim zarabianie, czyli szukanie nowych źródeł przyciągania użytkowników. [...] Jak spojrzymy na to, czym się inspiruje Zuckerberg, to może być niebezpieczne, może stanowić zagrożenie - mówił dr Maciej Kawecki w Polskim Radiu 24.
dr Maciej Kawecki
dr Maciej KaweckiFoto: PR24/AK

Szef Facebooka Mark Zuckerberg ogłosił pod koniec października zmianę nazwy spółki na Meta. Zmiana ma odzwierciedlać skupienie się spółki na rozwoju "metawersum", internetu dostępnego za pomocą rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości (AR/VR). - W metawersum będziesz mógł robić wszystko, co możesz sobie wyobrazić: pracować, robić zakupy, bawić się [...], zamiast patrzeć na ekran, będziesz się czuł, jakbyś tam był - powiedział Zuckerberg. W Polskim Radiu 24 o pomyśle mówił dr Maciej Kawecki.

"Powód do niepokoju"

Gość PR24 został zapytany, czy pomysły przedstawiane przez szefa firmy Meta i twórcę Facebooka powinny cieszyć, czy też może budzić niepokój. Jak stwierdził dr Maciej Kawecki, powody do niepokoju faktycznie są.

- Jest to powód do niepokoju, uwzględniając to, kto o tym mówi i w jakiej konwencji o tym mówi. Mówi o tym podmiot prywatny, którego intencją jest przede wszystkim zarabianie, czyli szukanie nowych źródeł przyciągania użytkowników - mówił dr Kawecki.

"Metawersum" - iluzja rzeczywistości

Przypomniał, że firma raz do roku publikuje raport dotyczący pewnych informacji na temat użytkowników. Wynika z niego, że Facebook jest coraz "starszym" portalem - starszym pod względem wieku użytkowników. Na dodatek w ostatnim czasie odwrót młodych użytkowników od portalu jest rekordowy.

- Sam termin "metawersum" użyty został po raz pierwszy w 1988 r. w książce "Krótka historia czasu". [...] Potem Stephen Hawking również bardzo dużo mówił o tym - używając akurat pojęcia "metauniwersum". Dla niego to też była taka przestrzeń, która w jakiś sposób jest złudzeniem wynikającym z zakrzywienia czasoprzestrzeni, iluzją rzeczywistości. Jak spojrzymy na to, czym się inspiruje Zuckerberg, to może być niebezpieczne, może stanowić zagrożenie - wyjaśnił dr Kawecki.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:00 PR24_mp3 2021_11_21-10-33-01_Kawecki.mp3 Dr Maciej Kawecki o "metawersum" ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: dr Maciej Kawecki (prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema i prorektor Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie)
Data emisji: 21.11. 2021
Godzina emisji: 10.33

PAP/PR24/jmo

Czytaj także

Facebook przez lata promował "najgorsze treści"? Kolejne niepokojące doniesienia "Washington Post"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 15:55
Algorytmy Facebooka przez lata świadomie i systematycznie promowały "niektóre z najgorszych" i najbardziej kontrowersyjnych treści na swojej platformie - donosi "Washington Post", powołując się na dokumenty wewnętrzne firmy, znane jako "Facebook Papers".
rozwiń zwiń