X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Historyczne osiągnięcie". Prof. Witold Modzelewski podsumowuje 6 lat rządów PiS

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 17:11
Uważam, że najważniejsze jest to, iż zaprzeczono pewnemu paradygmatowi, który był utrzymywany przez w zasadzie poprzednie kilkanaście lat: że my jesteśmy skazani na nędzę i naszym sposobem walki konkurencyjnej jest nasza bieda. Zaczęliśmy to odrzucać i w istotnej części zlikwidowaliśmy. To jest historyczne osiągnięcie - mówił prof. Witold Modzelewski, ekonomista, podsumowując - z perspektywy gospodarczej - 6 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: TB/PR24

Mija sześć lat od przejęcia w Polsce władzy przez Prawo i Sprawiedliwość oraz powołania rządu Beaty Szydło. W tym czasie PiS wprowadził szereg zmian podatkowych, a także w polityce socjalnej państwa, zdołał ponownie wygrać wybory parlamentarne oraz wesprzeć - także ponownie - zwycięskiego kandydata na prezydenta, Andrzeja Dudę. Po Beacie Szydło stery rządu objął Mateusz Morawiecki, koalicja rządząca zmieniła kształt po tym, gdy opuściło ją Porozumienie Jarosława Gowina. Na okres rządów PiS przypada także okres pandemii COVID-19, która spustoszyła świat nie tylko zdrowotnie, ale także gospodarczo. W Polskim Radiu 24 na ekonomiczne i gospodarcze podsumowanie 6 lat rządów PiS pozwolił sobie prof. Witold Modzelewski.

pieniądze liczarka shutterstock_1715937826 1200.jpg
Jarosław Kaczyński zapowiada pakiet antyinflacyjny. "Przedstawimy go już niedługo"

"Duży wzrost"

Gość PR24 odniósł się do danych, z których wynika, że w 2015 roku PKB Polski wynosiło 69 proc. średniej unijnej, w ubiegłym roku było to zaś już 76 proc. tej średniej. Zdaniem prof. Witolda Modzelewskiego, jest to dużo zarówno obiektywnie, jak i subiektywnie. Zwrócił również uwagę na to, że jest to też dużo "w stosunku do okresów poprzednich, dynamiki całego okresu 30-lecia".

- Ja to oglądałem z bliska, będąc wiceministrem w sześciu rządach (...). Wtedy mieliśmy tak głęboki regres PKB, tak głęboki spadek konsumpcji, tak głęboki regres cywilizacyjny i ekonomiczny naszego państwa. Myśmy się zajmowali od 1992 roku w istocie sprzątaniem po (Leszku) Balcerowiczu. To było bardzo ważne, bo zaczął to rząd prawicowy, rząd premiera Jana Olszewskiego, ale również rządy lewicowe potrafiły w tym czasie kontynuować tę politykę - mówił prof. Witold Modzelewski.

Czytaj również:

podatki free shutterstock 1200.jpg
Historyczna obniżka podatków: wyższa kwota wolna, korzystniejsze progi podatkowe, nowe ulgi. Prezydent podpisał ustawę

"Historyczne osiągnięcie"

Odnosząc się do samych ostatnich sześciu lat i rządów PiS, stwierdził, że ten okres na pewno będzie wymagał oceny politycznej, ale od ekspertów wymaga się trzeźwej i racjonalnej oceny przy wskazywaniu osiągnięć rządów.

- Uważam, że najważniejsze jest to, że zaprzeczono pewnemu paradygmatowi, który był utrzymywany przez w zasadzie poprzednie kilkanaście lat: że my jesteśmy skazani na nędzę. Że my musimy być dziadami, nędzarzami i naszym sposobem walki konkurencyjnej jest nasza bieda i ona jest naszym atrybutem, naszym aktywem. Zaczęliśmy to odrzucać i w istotnej części zlikwidowaliśmy. To jest historyczne osiągnięcie. Niezależnie od tego, co plecie na ten temat opozycja, jest to osiągnięcie, którego nikt nam - przynajmniej za ten czas - nie zabierze - mówił prof. Witold Modzelewski.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:13 PR24_mp3 2021_11_16-15-34-28_Modzelewski.mp3 Prof. Witold Modzelewski o osiągnięciach gospodarczych 6 lat rządów PiS ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Witold Modzelewski (prawnik, ekonomista, Instytut Studiów Podatkowych)
Data emisji: 16.11.2021
Godzina emisji: 15.34

PR24/jmo

Czytaj także

Prof. Modzelewski o wzroście inflacji: jeżeli RPP zachowa zimną krew, mamy szansę przetrwać ten moment

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 17:23
- Pytanie, czy wzrost cen wynikający ze zjawisk popytowych będzie zarazem źródłem kolejnych rewindykacji, zwłaszcza płacowych - mamy tego początki, jak protest medyków - czy też zareagujemy, nie czekając na wyczerpywanie się źródeł tego zjawiska - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, prawnik, ekonomista, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Efekt ciągłości i skuteczności polityki fiskalnej". Prof. Modzelewski o zmniejszeniu deficytu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 17:43
- Dynamika przyrostu dochodów budżetowych jest szybsza niż przyrost PKB. Efektywność systemu wzrasta pomimo braku wzrostu obciążeń podatkowych - mówił w PR24 prof. Witold Modzelewski (Instytut Studiów Podatkowych), komentując zmniejszenie deficytu budżetowego zapowiedziane w nowelizacji ustawy budżetowej.
rozwiń zwiń