X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Musimy tego uczyć od najmłodszych lat". Ppłk Podhorodecki o Dniu Szacunku dla Munduru

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 11:55
- Musimy od jak najmłodszych lat uczyć swoje dzieci tego szacunku nie tylko dla flagi, dla hymnu, ale też właśnie dla tego munduru. Pamiętam, będąc w Afganistanie, oglądałem różne filmiki z USA, gdzie żołnierze wracali z misji, a Amerykanie do swoich żołnierzy podchodzili z ogromnym szacunkiem. (...) Byliśmy o to nawet trochę zazdrośni - mówił w Polskim Radiu 24 ppłk Marcel Podhorodecki, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bumble Dee/ Shutterstock

11 listopada to tradycyjnie przyjmowana data odzyskania przez Polskę niepodległości 103 lata temu. Dzień ten stał się świętem narodowym jeszcze przed wojną, a chociaż w okresie PRL nie można go było obchodzić, to po przemianach systemowych w 1989 roku powrócił do kalendarza świąt narodowych.

Andrzej Duda 1200 pap.jpg
Prezydent: zwycięzcy, którzy odzyskali dla nas Rzeczpospolitą, do dziś są wzorcem dla wszystkich Polaków

Chociaż formalnie Wojsko Polskie ma swoje święto w innym dniu - 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej - także 11 listopada jest uroczystością ściśle związaną z polskim orężem. Stąd też pomysł na ustanowienie w dniu 11 listopada, wspólnie z Narodowym Świętem Niepodległości, dnia szacunku dla munduru. W Polskim Radiu 24 mówił o tym ppłk Marcel Podhorodecki.

Gość PR24 podkreślił, że wojsko, to nie jest praca, jak każda inna, do której idzie się na 8 godzin, a potem z niej wychodzi. Jak wyjaśnił, wojsko, to służba, która oznacza gotowość 24 godziny na dobę, by w każdej chwili nieść pomoc i służyć swoim współobywatelom.

Czytaj również:

Ppłk Marcel Podhorodecki zauważył, że bycie żołnierzem oznacza bycie patriotą i nawiązał do cytatu z serwisu informacyjnego, w którym dzieci, zapytane o to, kto to jest patriota, odpowiadały m.in. "dobry człowiek".

- Musimy od jak najmłodszych lat uczyć swoje dzieci tego szacunku nie tylko dla flagi, dla hymnu, ale też właśnie dla tego munduru. Pamiętam, będąc w Afganistanie, oglądałem różne filmiki ze Stanów Zjednoczonych, gdzie żołnierze wracali z misji bądź z Afganistanu, bądź z Iraku i ci Amerykanie do swoich żołnierzy podchodzili z ogromnym szacunkiem. (...) Pamiętam, byliśmy o to nawet trochę zazdrośni - mówił ppłk Marcel Podhorodecki.

1200 żołnierze granica pap.jpg
"To wojna, w której amunicją są cywile i przekazy medialne". Premier o kryzysie przy granicy

- Później, podczas tych misji, które przebyliśmy - Irak, Afganistan, Kosowo, Bośnia i Hercegowina - ten szacunek do munduru zaczął rosnąć i zauważyłem to w społeczeństwie. Świetny pomysł, by dzień szacunku dla munduru połączyć z Narodowym Świętem Niepodległości. Myślę, że Polacy szanują mundur - dodał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
17:37 PR24_mp3 2021_11_11-10-33-16_Podhorodecki.mp3 Ppłk Marcel Podhorodecki o Dniu Szacunku dla Munduru ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: ppłk Marcel Podhorodecki (z-ca rzecznika prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych)
Data emisji: 11.11.2021
Godzina emisji: 10.33

PR24/jmo

Czytaj także

"Zawsze mogliśmy liczyć na polskich żołnierzy, tak jest i dzisiaj". Szef MON na Capstrzyku Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 20:05
Szef MON Mariusz Błaszczak mówił podczas Capstrzyku Niepodległości na placu Piłsudskiego w Warszawie, że oblicze wojny zmieniało się przez wieki, ale zawsze mogliśmy być pewni tego, że "żołnierze Wojska Polskiego z ofiarnością, oddaniem i zaangażowaniem będą bronić naszej ojczyzny". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wstąpiła do armii w męskim przebraniu, w charakterze zwykłego żołnierza". Historia Joanny Żubrowej

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 10:11
- Jest ona nie tylko pierwszą kobietą w historii Polski, która została odznaczona Orderem Virtuti Militari, była też pierwszą kobietą, która w wojskowej służbie czynnej zdobyła stopień sierżanta - mówiła w Polskim Radiu 24 dr hab. Małgorzata Ewa Kowalczyk z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. 
rozwiń zwiń