X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Sprawa węgierska" zmieni sytuację frankowiczów w Polsce? Dr Bodył-Szymala: świat nie jest taki prosty

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 17:06
- Nie wystarczy, że pojawi się jakiś nowy element, jakiś nowy puzzelek do tej układanki, jeśli ten obraz już jest zapełniony wieloma, wieloma różnymi informacjami - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Bodył-Szymala z "Monitora Prawa Bankowego", odnosząc się do sytuacji frankowiczów po ostatnich orzeczeniach TSUE w tych sprawach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Syda Productions

4 października bank PKO BP uruchomił program ugód dla kredytobiorców frankowych. - Rozpoczęliśmy proces proponowania ugód dla osób, które wzięły kredyt we franku szwajcarskim [...]. Przynosi on doskonałe rezultaty jak do tej pory. Idziemy ścieżką, którą zaproponowała Komisja Nadzoru Finansowego - poinformowała wiceprezes PKO BP Iwona Duda.

Tymczasem mBank wysłał wezwania do zapłaty do niektórych kredytobiorców, którzy pozwali bank w sprawie swojego kredytu we frankach szwajcarskich. Według zaprezentowanego w środę raportu o wynikach Grupy mBanku w III kw. 2021 r., pod koniec trzeciego kwartału toczyło się 12 150 indywidualnych postępowań sądowych, które zostały wszczęte przez klientów banku w związku z umowami kredytów we frankach szwajcarskich, a łączna wartość roszczeń wynosi 3 mld zł.

frankowicze pap 25.04.2015 1200.jpg
Frankowicze kontra banki. Mecenas Dujka: mankamentem porozumień mogą być warunki ugód

"To zawsze problem"

W Polskim Radiu 24 o problemach związanych z kredytami frankowymi mówił dr Piotr Bodył-Szymala. Ekonomista zwrócił uwagę na podstawową różnicę między PKO BP i mBankiem, ale także między innymi bankami, spośród których część próbuje iść na ugody z klientami, a inne wchodzą z nimi w spory sądowe. Jak wyjaśnił, ugoda oznacza wypracowanie porozumienia, które będzie w jakiś sposób akceptowalne dla obu stron, w jakiś sposób obie strony będą musiały ustąpić, ale w jakiś sposób obie zyskają. - Droga sporu sądowego to jest takie zdarzenie, w którym najczęściej jeden przegrywa - mówił.

- Każdy spór profesjonalisty z klientem, dla którego ten profesjonalista dostarcza jakąś usługę, jakiś produkt, jest problemem. Ponieważ ci klienci, którzy dzisiaj są w sporach sądowych z bankami, oni przecież nie zniknęli z rynku usług bankowych. Oni są dalej klientami instytucji finansowych, często tych samych, z którymi są w sporze - mówił dr Piotr Bodył-Szymala.

Czytaj również:

"Sprawa węgierska" zmieni sytuację?

shutterstock frank szwajcarski free 1200.jpg
Kolejny bank rusza z ugodami frankowymi. Co zrobią pozostałe?

Gość PR24 zwrócił uwagę na problemy związane z sądowymi rozstrzygnięciami dotyczącymi kredytów frankowych. Jak zauważył, dyrektywa, po którą sądy sięgają przy tych rozstrzygnięciach, domaga się, by "przywrócić równowagę kontraktową". Tymczasem polscy sędziowie najchętniej unieważniają umowy o kredytach frankowych, uznając, że inaczej nie da się tej równowagi przywrócić, bowiem przepisy, mogące tę równowagę przywrócić, weszły w życie dopiero w 2009 roku, kiedy wiele umów z niedozwolonymi klauzulami zostało już zawartych.

- I teraz jest nowa sprawa z 2 września, którą umownie nazywamy "sprawą węgierską", jest o tyle istotna, że sąd powiedział: to nie jest przeszkodą. Regulacja węgierska pochodziła z 2014 roku i Trybunał uznał, że ona się absolutnie nadaje do tego, żeby pomóc przywrócić równowagę kontraktową, bo ważne jest, żeby przepisy istniały w chwili, kiedy rozstrzygamy spór, a nie kiedy umowa była zawierana - mówił dr Bodył-Szymala.

Zapytany o to, czy sytuacja, w której TSUE odpowiadał sądom węgierskim, nadaje się do przeniesienia jej na grunt prawa polskiego, stwierdził, że "logika stosowania tych rozwiązań jest podobna", jednak - dodał - "świat nie jest taki prosty". - Nie wystarczy, że pojawi się jakiś nowy element, jakiś nowy puzzelek do tej układanki. Jeśli ten obraz już jest zapełniony wieloma, wieloma różnymi informacjami, to nasza zdolność do tego, by przyjrzeć się nowemu elementowi i zobaczyć, czy on coś zmieniał, wcale taka prosta nie jest - dodał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:50 PR24_mp3 2021_11_05-15-33-16_Bodył.mp3 Dr Piotr Bodył-Szymala o sytuacji dot. kredytów frankowych ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: dr Piotr Bodył-Szymala ("Monitor Prawa Bankowego")
Data emisji: 05.11.2021
Godzina emisji: 15.33

PAP/PR24/jmo

Czytaj także

Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Mec. Komarnicka-Nowak: ochrona klienta banku ma być wzmocniona

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 19:33
- Dzisiejszy wyrok TSUE utrwalił linię orzeczniczą, którą znam. Mamy ją w polskim prawie w orzeczeniach polskich sądów. Mówią one, że ochrona klienta banku ma być wzmocniona. Banki mówiły, że będzie to przewrót. Dziś mówię, że to potwierdzenie tego, o czym mówimy od wielu lat - powiedziała o wyroku TSUE mec. Beata Komarnicka-Nowak, adwokat zajmująca się od lat sprawami związanymi z kredytami we frankach szwajcarskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frankowicze skarżą się na nękanie przez bank. "Złamano szereg przepisów"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 07:55
W związku ze skargami dotyczącymi nękania kredytobiorców banku BPH, którzy znajdują się z nim w sporze sądowym, Stop Bankowemu Bezprawiu złożyło wnioski o interwencję w tej sprawie do UOKiK, KNF, UODO oraz prokuratury - poinformował prezes Stowarzyszenia Arkadiusz Szcześniak.
rozwiń zwiń