X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Bartłomiej Machnik o inflacji: rządzący muszą znaleźć racjonalną odpowiedź

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 09:45
- Polska polityka jest niesamowicie nieobliczalna i zawsze jest tak, że jak coś dotyka portfela społeczeństwa, to rozpoczyna się zadawanie pytań, dlaczego tak jest. W tej chwili rządzący będą musieli znaleźć na to racjonalną odpowiedź - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum.

- Wydaje się, że inflacja nie osiągnie poziomu 10 proc., ale 7-8 proc. jest realne. Nasze modele makroekonomiczne nie pokazują 10 proc., więcej skupiamy się na 7-8 proc. Bardzo możliwe, że taki poziom osiągniemy jeszcze w tym roku. Na podwyższone odczyty inflacji trzeba się szykować także w I i II kw. 2022 r., potem inflacja będzie spadać - powiedział wiceminister finansów. W ostatnim czasie kwestia wyższych cen w sklepach zaczyna dominować w debacie publicznej.

Racjonalna odpowiedź

Dr Bartłomiej Machnik zwrócił uwagę na to, że temat inflacji będzie przodował w najbliższym czasie i jest to wyzwanie dla rządu. - Wszystkie obszary naszego życia są zagrożone, tak jak pani wspomniała, tą drożyzną i to nie jest odkrycie, jeżeli chodzi o to sformułowanie. Pytanie jest, czy na tym poprzestaniemy, czy władze i osoby odpowiedzialne w jakiś sposób będą chciały temu zaradzić - powiedział.

Czytaj także:

inflacja1200.jpg
"Nie widać tworzenia się spirali płacowo-cenowej". Zobacz analizę ekspertów dot. wzrostu inflacji

Gość Polskiego Radia 24 zapytany o konsekwencje polityczne odparł, że wszystko jest teraz w rękach rządu, który musi znaleźć sposób na wytłumaczenie i odpowiedzenie na tę sytuację. - Widzimy, że inflacja jest bardzo duża, a zapowiedzi są jeszcze gorsze i to już na święta Bożego Narodzenia. Wydaje się, że ta polska tradycja, czyli rozmowa o polityce przy wigilijnym stole, może być tym punktem zwrotnym, jeżeli chodzi o to, czy na początku roku ten temat będzie szerzej opisywany i czy będzie to miało konsekwencje polityczne - ocenił.

- Polska polityka jest niesamowicie nieobliczalna i zawsze jest tak, że jak coś dotyka portfela społeczeństwa, to rozpoczyna się zadawanie pytań, dlaczego tak jest. W tej chwili rządzący będą musieli znaleźć racjonalną odpowiedź na to - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj

10:15 PR24_mp3 2021_11_03-07-49-20.mp3 Dr Bartłomiej Machnik o problemie inflacji (Gość PR24)

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: dr Bartłomiej Machnik (politolog, Collegium Humanum)

Data emisji: 03.11.2021

Godzina emisji: 07:49

dz

Czytaj także

Jarosław Sellin: instytucje pozarządowe mają instrumenty łagodzenia skutków inflacji

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 10:22
GUS podał w tzw. szybkim szacunku, że inflacja w październiku wzrosła do 6,8 proc. w ujęciu rok do roku. To najwyższy poziom tego wskaźnika od maja 2001 roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 proc. Temat ten podjęli goście "Śniadania w Trójce": Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej, Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości, Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Bielewicz: przez niepokojący wzrost cen energii na świecie, Polska będzie "importowała" inflację

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 13:25
- Wygląda na to, że Polska będzie "importowała" inflację z zewnątrz - przede wszystkim ze względu na wzrost cen energii, który jest niezwykle niepokojący. Mnie to przypomina skalą wzrostów lata siedemdziesiąte - powiedział w Polskim Radiu 24 ekonomista Jerzy Bielewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To są idealne warunki, żeby przedsiębiorcy podnosili ceny". Ekonomista o inflacji

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 09:54
Dlaczego rośnie inflacja? Na to pytanie, w Polskim Radiu 24, odpowiedział dr Jakub Sawulski, ekonomista (Polski Instytut Ekonomiczny, SGH). Jak wyjaśnił, za wzrost cen odpowiedzialne są dwa czynniki: ceny na rynkach światowych i gospodarka w czasie lockdownu. - Gdyby nie ceny paliw, to byśmy mieli inflację na poziomie około 5 proc., a nie około 7 proc. - powiedział ekonomista. - Ludzie, po okresie lockdownów wyszli do sklepów i zaczęli konsumować, a to są idealne warunki, żeby przedsiębiorcy podnosili ceny - wytłumaczył.
rozwiń zwiń