X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Nie widać tworzenia się spirali płacowo-cenowej". Zobacz analizę ekspertów dot. wzrostu inflacji

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 15:15
Mimo kolejnego miesiąca wzrostu inflacji, nie widać mocniejszych symptomów narastania presji płacowej. Nie widać także tworzenia się spirali płacowo-cenowej - poinformowali analitycy PKO BP komentując dane GUS.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Tero Vesalainen

Według najnowszych danych GUS, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło we wrześniu o 0,6 proc. r/r wobec 0,9 proc. r/r w sierpniu, a dynamika przeciętnego wynagrodzenia wyniosła 8,7 proc. r/r wobec 9,5 proc. r/r w sierpniu.

Wpływ pandemii na rynek pracy

Jak zaznaczył PKO BP w komentarzu do danych GUS, w minionym miesiącu poza czynnikami sezonowymi na spadek zatrudnienia wpływała także pandemia, bo część rozwiązań umów o pracę związane było z COVID-19. Na zatrudnienie wpływały także zwolnienia lekarskie.

Część firm zgłasza coraz większy popyt na pracę

- Rozwiązywanie umów o pracę może także odzwierciedlać procesy restrukturyzacyjne, ale w naszej ocenie ich natężenie jest raczej niewielkie i zmalało wobec sierpnia, na co wskazuje zmniejszenie miesięcznych spadków zatrudnienia i powrót do wzorca sezonowego. Z drugiej strony część firm zgłasza coraz większy popyt na pracę, który przy braku krajowych zasobów pracy jest zaspokajany przez obcokrajowców, których w ZUS na koniec września zarejestrowanych było prawie 850 tys. - poinformowali analitycy banku.

Pieniądze banknoty gotówka free shutt-1200.jpg
Ceny towarów i usług. GUS podał nowe dane o inflacji

Ich zdaniem nominalny wzrost płac utrzymuje się w okolicach poziomu 9 proc. r/r, a widoczne w trakcie III kwartału br. osłabienie trendu realnego wzrostu płac w ujęciu rocznym "oznacza w zasadzie powrót na poziomy obserwowane przed pandemią".

Rośnie presja na płace

- W danych nie widać mocniejszych symptomów narastania presji płacowej, mimo kolejnego miesiąca wzrostu inflacji. Nie widać także tworzenia się spirali płacowo-cenowej - uważają eksperci.

Ekonomiści banku zauważyli, że fundusz płac w sektorze wzrósł we wrześniu o 9,3 proc. r/r w ujęciu nominalnym oraz o 3,3 proc. r/r realnie, a w całym III kwartale br. wzrost realnego funduszu płac wyniósł 4,5 proc. r/r.

- To, wraz ze zgromadzonym nawisem oszczędności z okresu pandemii, powinno być wsparciem dla wzrostu konsumpcji w końcu roku, mimo tego, że inflacja ogranicza siłę nabywczą gospodarstw domowych - ocenili analitycy.

Wzrost stóp procentowych do połowy 2022 r.

Ich zdaniem dane są neutralne dla Rady Polityki Pieniężnej. - Zarówno z punktu widzenia ich bezpośredniego znaczenia (nie potwierdzają się obawy tych członków RPP, którzy spodziewają się włączenia sprzężenia między płacami a cenami) jak i z tego względu, że na dziś pozostają na drugim planie. Pierwsze skrzypce odgrywają dane pandemiczne skonfrontowane z bieżącymi odczytami inflacyjnymi. Podtrzymujemy naszą opinię, że obecne rynkowe wyceny, wskazujące na wzrost stóp procentowych do połowy 2022 powyżej przed pandemicznego status quo, są zbyt agresywne - dodali eksperci PKO BP.

PR24, akg 

Czytaj także

"Presja na ceny jest wysoka". Eksperci o danych GUS dot. inflacji

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 14:33
Według analityków banku PKO BP, inflacja bazowa, bez żywności i energii, w ujęciu miesięcznym w kwietniu spadła, ale mieliśmy do czynienia ze wzrostem miesiąc do miesiąca cen mebli, aut, sprzętu AGD/RTV, audio, foto, IT i telekomunikacyjnego oraz wywozu śmieci. Jak podał GUS, kwietniowa inflacja wyniosła 4,3 proc. rok do roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP: w lipcu inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,7 proc.

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 14:52
Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące inflacji bazowej w lipcu 2021 r. Wynika z nich, że inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,7 proc. wobec 3,5 proc. miesiąc wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny towarów i usług. GUS podał nowe dane o inflacji

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 10:45
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 5,8 proc. licząc rok do roku (rdr), a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny były większe o 0,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w tzw. szacunku flash. Oznacza to, że wskaźnik cen może jeszcze ulec zmianie.
rozwiń zwiń