X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tomasz Krawczyk: na Polsce wymusza się przeprowadzenie reformy sądownictwa według wskazówek UE

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 10:20
- Mam gorzkie poczucie satysfakcji, że w 2018 roku przestrzegałem przed tym, że pojawi się lewar, którego Unia Europejska będzie mogła użyć do tego, aby wymusić na Polsce reformę według jej upodobania, według jej wskazówek. Ten lewar ma postać 58 miliardów euro - powiedział w Polskim Radiu 24 europeista Tomasz Krawczyk.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Spór pomiędzy Polską a unijnymi instytucjami dotyczy m.in. wyższości prawa polskiego nad porządkiem prawnym UE, a także organizacji wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju. Jedną z istotnych kwestii jest także sprawa kompetencji TSUE i ingerencji tego organu w niektóre sprawy polskiego państwa. 

Macron Morawiecki PAP-1200.jpg
"Po szczycie RE widać, że unijne elity spuszczają z tonu". Mosoń o sporze z Polską

W ostatnim czasie Parlament Europejski naciska na Komisję Europejską, aby ta ostatnia zaczęła stosować mechanizm warunkowości w przyznawaniu państwom członkowskim środków unijnych. 

Czytaj także:

- Mam wrażenie, że w naszych relacjach z Unią Europejską "lepiej to już było". Mam również wrażenie zmarnowanego czasu. Zmarnowaliśmy w tych relacjach - z jednej i z drugiej strony - 3 lata, które mogliśmy poświęcić bardziej owocnym pracom i owocnej współpracy - powiedział Tomasz Krawczyk.

Posłuchaj
25:19 PR24 2021_10_24-09-33-33.mp3 Tomasz Krawczyk o sporze między Polską a instytucjami unijnymi (Temat dnia)

- Mam też gorzkie poczucie satysfakcji, że w 2018 roku przestrzegałem przed tym, że pojawi się lewar, którego Unia będzie mogła użyć do tego, aby wymusić na Polsce reformę według jej upodobania, według jej wskazówek - dodał ekspert. 

Jego zdaniem "oczywiście pan premier Mateusz Morawiecki i pan prezes Jarosław Kaczyński mogą deklarować, że ta reforma i tak była zaplanowana, że mamy do czynienia z pewną ewaluacją funkcjonowania tego, co zostało już wprowadzone i uznano, że Izba Dyscyplinarna nie spełnia oczekiwań". - Ale ten lewar jest w postaci 58 miliardów euro - argumentował rozmówca PR24. 

Jak zaznaczył, "punkty najbardziej krytyczne" w sporze z Unią były znane od dawna. - To kwestia Izby Dyscyplinarnej, kwestia KRS-u i kwestia skargi nadzwyczajnej. Mogliśmy, dla nas jako polskiej wspólnoty politycznej, osiągnąć znacznie więcej, jeśli chodzi o reformę wymiaru sprawiedliwości. Bo czy ktokolwiek rozsądny powie, że wymiar sprawiedliwości jest dziś szybszy, bardzie wydajny, bardziej sprawiedliwy, bardziej przejrzysty? - powiedział Tomasz Krawczyk. 

Więcej w nagraniu

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: Tomasz Krawczyk (europeista, były doradca premiera Mateusza Morawieckiego)

Data emisji: 24.10.2021

Godzina: 9.33

bartos

Czytaj także

Spór o praworządność. Mec. Piotr Andrzejewski: Polska opiera się na treści traktatów unijnych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 13:25
- Mamy do czynienia z pełzającym forsowaniem na przykładzie Polski odrzuconego przez narodowe referenda traktatu konstytucyjnego UE. Forsuje się odrzucone wtedy rozwiązania, które miały uczynić z państw członkowskich rodzaj landów jednego organizmu z jedną konstytucją, który byłby kierowany z Brukseli czy Berlina - mówił w Polskim Radiu 24 mecenas Piotr Andrzejewski - sędzia Trybunału Stanu.
rozwiń zwiń