X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Tylko uszczelnienie granicy może zahamować ten proceder ". Mjr Kordowski o kryzysie migracyjnym na granicy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 10:11
- Jako państwo stosujemy środki adekwatne do kryzysu, ale stosujemy je za późno. Stan wyjątkowy prawie w połowie minął, a my nie rozwiązaliśmy problemu - mówił w Polskim Radiu 24 mjr Mariusz Kordowski, prezes Fundacji Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa.
Migranci na granicy polsko-białoruskiej
Migranci na granicy polsko-białoruskiejFoto: Forum/Michal Kosc
Straż graniczna free tt-1200.jpg
Polska poinformowała Komisję Europejską i Radę Europejską o strzałach do polskich żołnierzy

Sejm na wniosek prezydenta zdecydował o przedłużeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią o 60 dni. Decyzja ta jest umotywowana rosnącą presją migracyjną wywołaną przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Rząd zapowiedział też budowę dodatkowych umocnień na granicy. O sytuacji na polsko-białoruskim pograniczu mówił gość PR24 mjr Mariusz Kordowski.

- Należy spowodować, żeby próby nielegalnego przekroczenia granicy po prostu się nie opłacały. Tylko i wyłącznie uszczelnienie granicy może doprowadzić do zahamowania tego procederu - stwierdził. 

Posłuchaj
24:51 _PR24_AAC 2021_10_10-09-34-04.mp3 Mjr Mariusz Kordowski o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej (Temat dnia/Gość PR24)

Pytany o to, czy wprowadzenie dodatkowych sankcji wobec białoruskiego reżimu jest dobrym pomysłem, ekspert wskazał, że restrykcje leżą u źródła obecnego kryzysu. - Łukaszenka chciał zmusić UE do cofnięcia sankcji tworząc sztuczny kanał migracyjny. Napędzanie tego kryzysu poprzez wprowadzenie kolejnych sankcji nie wydaje mi się dobrym pomysłem - ocenił mjr Kordowski.

Odnosząc się do kryzysu humanitarnego, gość PR24 podkreślił, że "Straż Graniczna udziela pomocy znajdującym się na granicy osobom". - Natomiast jeśli stworzymy migrantom pewnego rodzaju przytułek ochronny po naszej stronie granicy i pozwolimy im tę granicę nielegalnie przekraczać, to dokładnie odpowiemy na zaproszenie Białorusi do eskalacji tego kryzysu - skomentował. 

Walka z czasem

- Chciałbym przede wszystkim zwrócić uwagę na czas. Obecnie jako państwo trochę przegrywamy z czasem. Stosujemy środki adekwatne do kryzysu, ale stosujemy je za późno, przez to pozwalamy na dramaty i na grę nimi, na szantaże emocjonalne - ocenił mjr Kordowski.

- Stan wyjątkowy prawie w połowie minął, a my nie rozwiązaliśmy problemu. Idzie zima, gdy ludzie zaczną umierać z zimna, a to jest na rękę sąsiedniemu reżimowi, to będzie ogromny dramat i wtedy staniemy przed wielkim problemem. Teraz jeszcze mamy czas, więc procesy decyzyjne powinny być szybsze - mówił gość PR24. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Wiesław Molak

Gość: mjr Mariusz Kordowski (Fundacja Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa)

Data emisji: 10.10.2021

Godz. emisji: 09.34

kp

Czytaj także

Udział Frontexu w wydarzeniach na granicy. Kohut: we wtorek w Strasburgu debata w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 14:22
- Rząd nie zwrócił się do Frontexu o pomoc, a taka jest procedura. We wtorek będzie o tym debata w Strasburgu, więc zobaczymy, jakie będą głosy na sali plenarnej - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Łukasz Kohut, europoseł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba liczyć się z dążeniem reżimu białoruskiego do zaostrzenia sytuacji". Budzisz o presji migracyjnej

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 16:46
- Ze strony białoruskiej widzimy sygnały świadczące o woli zaognienia konfliktu - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich, komentując sytuację na granicy polsko-białoruskiej. 
rozwiń zwiń