X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Aleksander Żywczyk o "Fit for 55": to piękny projekt, ale nierealny

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 14:35
- Społeczeństwo Unii Europejskiej starzeje się, wymaga komfortu, nie lubi wyrzeczeń. Bogate kraje wspólnoty, wbrew wszelkim górnolotnym słowom i najpiękniejszym projektom, pozostaną przy węglu. Europejczycy nie są w stanie zrobić kroku do tyłu, zrezygnować z klimatyzacji czy ogrzewania - mówił w Polskim Radiu 24 Aleksander Żywczyk, publicysta "Tygodnika Solidarność".
Farma wiatrowa - zdjęcie ilustracyjne
Farma wiatrowa - zdjęcie ilustracyjneFoto: T.W. van Urk/ Shutterstock

Ogłoszony w lipcu br. przez Komisję Europejską pakiet "Fit for 55" to zestaw propozycji legislacyjnych służących dostosowaniu unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. w perspektywie roku 2030 r., wobec poziomu z roku 1990 r. Pakiet ma być narzędziem zielonej rewolucji, zmierzającej do neutralności klimatycznej UE w roku 2050.

pociągi z węglem pociąg towarowy free węgiel kolej free shutt 1200 .jpg
Czarny węgiel wraca w Europie do łask - zielonych nośników energii za mało, są za drogie

Aleksander Żywczyk zauważył, że Unia Europejska nie prowadzi jednolitej polityki energetycznej. - Najlepszym dowodem na to jest zezwolenie na działalność Rosji, która podpisała kontrakt z Węgrami, omijając Ukrainę, czy sprawa gazociągu Nord Stream 2 - powiedział.

- Zmiana polityki energetycznej na pozyskiwanie jej wyłącznie ze źródeł odnawialnych jest do przeprowadzania, tylko trzeba to zrobić rozsądnie i najpierw wszystko policzyć. Nie jesteśmy w stanie zrobić tego w ciągu jednego roku, a do tego zmierza Unia Europejska - dodał publicysta.

Gość audycji komentował wzrost cen energii na światowych rynkach. - Ceny energii wzrosły również dlatego, że jesteśmy w sytuacji postpandemicznej, światowa gospodarka była przez ostatni rok w dużych kłopotach, one się powoli kończą, ale efektem tego jest również zwiększone zapotrzebowanie na energię i rosnące, także w związku z tym, ceny - stwierdził.

- UE czeka poważna reforma. Mamy w tej chwili wyścig na to, kto obieca więcej. "Fit for 55" jest oczywiście bardzo pięknym projektem, ale nierealnym. Źle się stało, że głosowano go w czasie pandemii, jeszcze gorzej się dzieje, że próbuje się go teraz wprowadzić, w momencie, w którym świat nie jest na to gotowy, a już na pewno nie Europejczycy - komentował.

Posłuchaj
15:37 PR24_mp3 2021_10_06-13-11-23.mp3 Aleksander Żywczyk o programie "Fit for 55" (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej - w zapisie audycji.

* * * 

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Aleksander Żywczyk

Data emisji: 6.10.2021

Godzina: 13.11

PR24/ka

Czytaj także

"Fit for 55". Dr Dawid Piekarz: pytanie, czy Europejczycy zaakceptują wyrzeczenia

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 14:45
- Tak jak prawa do emisji CO2 wywindowały ceny prądu, tak rozciągnie się to na transport czy budownictwo. Każdy tego typu podatek jest przerzucany na konsumenta. Będziemy ponosili kolejne opłaty za to, że towary są transportowane czy że ogrzewamy nasze mieszkania - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na samochody i domy będzie stać tylko nielicznych". Tomasz Teluk o unijnym pakiecie "Fit for 55"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 09:05
- Za chwilę okaże się, że na takie dobra jak samochody czy domy będzie stać tylko nielicznych, ponieważ obowiązki certyfikacyjne, ekologiczne nałożone na producentów będą windowały ceny tych produktów do niebotycznych poziomów - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Teluk, filozof i publicysta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 2022 r. grozi nam kryzys gazowy. Ekspert: dotknie przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 17:43
- W 2022 r. można oczekiwać kolejnych fal inflacji na rynku nawozów i energii. Konsekwencje tego boleśnie odczują nie tylko przedsiębiorstwa, ale i gospodarstwa domowe - uważa dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
rozwiń zwiń