Czarny węgiel wraca w Europie do łask - zielonych nośników energii za mało, są za drogie

2021-10-04, 18:45

Czarny węgiel wraca w Europie do łask - zielonych nośników energii za mało, są za drogie
Koszt programu związanego z dodatkiem węglowym to około 11 mld złotych. . Foto: Petr Student/ Shutterstock

Europa, która od lat w dużej mierze odwraca się od węgla, próbując "zazieleniać swoją produkcję energii elektrycznej, znalazła się w pułapce" - pisze w ostatniej analizie agencja Bloomberg. I wyjaśnia, że magazyny gazu w regionie są tylko częściowo zapełnione, dostawcy skroplonego gazu ziemnego faworyzują Azję, a okresowe - bo zależne od pory roku, odnawialne źródła energii, nie są w stanie w pełni zaspokoić popytu.

A to oznacza, że producenci energii na kontynencie są zmuszeni prosić o więcej węgla, aby złagodzić kryzys energetyczny w obliczu zbliżającej się zimy i rekordowo wysokich cen gazu, które obniżają rentowność ich produkcji, pisze agencja.

Tym samym ocenia obrazowo. "Wraz ze zbliżającym się zimowym sezonem grzewczym rośnie zależność od Rosji w kwestii utrzymywania włączonych świateł".

Powiązany Artykuł

Piotr Naimski IMG_5501 1200.JPG
Piotr Naimski: działania UE ograniczają naszą suwerenność

Wzrostu popytu na węgiel nie zaspokoją dostawy z Rosji,

- Jeśli wszystkie europejskie zakłady energetyczne przestawią się na węgiel, spowoduje to ogromny wzrost popytu na węgiel, którego sama Rosja nie jest w stanie zaspokoić w tak krótkim czasie, powiedziała Natasha Tyrina, główny analityk ds. badań w Wood Mackenzie Ltd. w Houston.

Nowa szansa dla polskiego węgla

- To wymagałoby dostaw również z innych krajów, na przykład z USA, ale sytuacja tam jest podobna jak wszędzie indziej – dodaje.

A to oznacza, że Polska, dysponująca zasobami węgla i czynnymi kopalniami, wygrywa w wyścigu dotyczącego bezpieczeństwa energetycznego.

Tymczasem po pandemii energii potrzeba coraz więcej

Trudna sytuacja Europy uwydatnia kryzys dostaw energii, który ogarnia świat, gdy kraje wychodzą z pandemii. Popyt na ropę, gaz i elektryczność rośnie, a węgiel powraca, częściowo napędzany przez Chiny – pisze Bloomberg.

Stąd, dodaje agencja, odrodzenie się tego paliwa i niedawna zależność krajów europejskich  od niego w celu utrzymania sprawnego funkcjonowania gospodarek sprawia, że ​​ rozmowy klimatyczne są znacznie bardziej skomplikowane.

Powiązany Artykuł

elektrowani węgiel free shutt 1200 .jpg
Jaki udział w czeskiej energetyce ma węgiel? Dane są zaskakujące

Europa potrzebuje coraz więcej węgla

Europejskie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej desperacko potrzebują więcej węgla, powiedział strateg jednego z europejskich przedsiębiorstw energetycznych, prosząc o nieujawnianie nazwiska.

Rosja tymczasem ogranicza eksport do Europy, która zamyka elektrownie węglowe

Ale Rosja, trzeci co do wielkości eksporter tego paliwa na świecie, kieruje sprzedaż głównie do największych odbiorców w Azji.

Powiązany Artykuł

shutt elektrownia niemcy 1200.jpg
Niemcy trują na potęgę, a będą truć jeszcze bardziej. Zatrważające dane

- Rosja od lat ogranicza eksport węgla do Europy, ponieważ Unia Europejska zamykała elektrownie węglowe – powiedział Kirill Chuyko, szef badań w BCS Global Markets.

I dodaje, że trudno będzie zmienić ten stan rzeczy, gdyż "istnieją już umowy z klientami azjatyckimi. Co więcej, możliwości transportowe i tak są ograniczone".

Bloomberg, jk

Polecane

Wróć do strony głównej