Rozszerzone uprawnienia kombatanckie. Kasprzyk: hołd dla mieszkańców dumnej Warszawy

2021-10-03, 14:52

Rozszerzone uprawnienia kombatanckie. Kasprzyk: hołd dla mieszkańców dumnej Warszawy
Jan Józef Kasprzyk. Foto: PR24/AK

- Od 77. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego wszystkie osoby, które przeszły przez Dulag 121 w Pruszkowie, otrzymują uprawnienia osób represjonowanych, a więc stają się podopiecznymi Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef UdsKiOR. - Jest to hołd państwa polskiego dla tych, którzy cierpieli represje ze względu na to, że byli dumnymi mieszkańcami, dumnej Warszawy - dodał. 

Żyjący byli więźniowie niemieckiego obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie będą mieli uprawnienia kombatanckie - poinformował o premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas uroczystości pod pomnikiem "Tędy przeszła Warszawa" na terenie byłego obozu Durchgangslager 121.

Powiązany Artykuł

1200 puszków obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc tt.jpg
Uroczystości przy pomniku "Tędy przeszła Warszawa". Premier: uprawnienia kombatanckie dla więźniów obozu Dulag 121

Hołd dla dumnych mieszkańców dumnej Warszawy

Jan Józef Kasprzyk nadmienił, że Niemcy potraktowali powstańców walczących z bronią w ręku zgodnie z prawem międzynarodowym i zesłali ich do stalagów i oflagów, choć "zdarzały się przypadki, że również do obozów koncentracyjnych". - Ludność cywilna została wypędzona z Warszawy - to ponad pół miliona obywateli (...) i w momencie, w którym ludność cywilna znalazła się w Dulagu 121 w Pruszkowie, nastąpiło planowe, trwające blisko trzy miesiące wyburzanie stolicy - przypomniał. 

Czytaj także: 

Jak mówił, w Pruszkowie dokonywano selekcji cywilów. Osoby "politycznie podejrzane" kierowano do obozów koncentracyjnych, część skierowano na roboty przymusowe do "niewolniczej pracy w III Rzeszy", część zaś przesiedlono do innych miejscowości Generalnego Gubernatorstwa. - Przez wiele lat uprawnienia kombatanckie i osób represjonowanych posiadały tylko te osoby, które z Pruszkowa trafiły do obozów koncentracyjnych i na roboty przymusowe - wskazał Jan Józef Kasprzyk i dodał, że pozostałe osoby starały się o nadanie takich uprawnień.

Powiązany Artykuł

Powstanie warszawskie free pomnik warszawa shutt-1200.jpg
63 dni walki z niemieckim okupantem. 77 lat temu zakończyło się Powstanie Warszawskie

- Udało się. Na tyle zmieniliśmy porządek prawny, że od 77. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego wszystkie osoby, które przeszły przez Dulag 121 w Pruszkowie, otrzymują uprawnienia osób represjonowanych, uprawnienia kombatanckie. Z tym się wiąże to, że stają się podopiecznymi UdsKiOR, będą otrzymywać comiesięczny dodatek, będą mogli korzystać z programów pomocowych. Jest to wypełnienie luki i hołd państwa polskiego dla tych, którzy cierpieli represje ze względu na to, że byli dumnymi mieszkańcami, dumnej Warszawy - powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Posłuchaj

Jan Józef Kasprzyk: o rozszerzeniu uprawnień kombatanckich na wszystkich, którzy przeszli przez Dulag 121 ("Temat dnia/ Gość PR24") 26:36
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu. 

**

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyTadeusz Płużański

Gość: Jan Józef Kasprzyk (prezes Urzędu do spraw Kombatantów i osób Represjonowanych)

Data emisji: 3.10.2021

Godzina emisji: 13.37


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej