X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Służba zdrowia, mimo swoich bolączek, jednak coraz bardziej się rozwija". Piasecki o proteście medyków

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 19:45
- Negocjacje mają służyć temu, by dojść do kompromisu, tymczasem widzimy przerzucanie się argumentami pomiędzy protestującymi medykami, a ministrem zdrowa - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Piasecki z dziennika "Rzeczpospolita". Gościem audycji był też Robert Knap z TVP Info.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Julian Rovagnati

Goście PR24 rozmawiali o sytuacji w ochronie zdrowia i proteście jej pracowników. Białe miasteczko stanęło przed kancelarią premiera po tym, gdy fiaskiem zakończyły się rozmowy ostatniej szansy z rządem. Piątkowe spotkanie komitetu protestacyjnego z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim trwało krótko. W rozmowach nie brał udziału premier Mateusz Morawiecki.

Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej", odnosząc się do braku szefa rządu jako strony w rozmowach czego żądają protestujący powiedział, że brak zgody protestujących na spotkanie z ministrem Adamem Niedzielskim należy traktować jako brak zaufania. Być może, jak zauważył publicysta, jest tak, że protestujący są przekonani, iż z ministrem zdrowia niczego nie załatwią, dlatego żądają obecności premiera bo to szefa rządu uważają za osobę, która decyduje o pieniądzach.

"Mimo bolączek, rozwija się"

- Służba zdrowia w Polsce, mimo swoich bolączek, jednak coraz bardziej się rozwija. Jest wyposażona w coraz to nowsze technologie, poprawiają się też kwestie lokalowe. Pozostaje kwestia płac, która została poruszona właśnie teraz przez środowisko medyczne - mówił Marcin Piasecki.


Niedzielski Morawiecki PAP 1200.jpg
Udział premiera w spotkaniach ws. protestu medyków. Minister zdrowia wyjaśnia

Protestujący podkreślają natomiast, że ich postulaty nie dotyczą wyłącznie wynagrodzeń, ale poprawy całego systemu. Zaznaczają, że zatrudnionych w służbie zdrowia, w różnych profesjach, jest za mało. Ich postulaty obejmują między innymi natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenie norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.

Robert Knap z TVP Info zauważył, że polski rząd ma pełną świadomość tego, że sytuacja w służbie zdrowia, zwłaszcza sytuacja pracowników medycznych, jest bardzo trudna. Wzrost wynagrodzeń, jeśli chodzi o lekarzy, jest systematyczny od 2016 r. Z pracownikami medycznymi, jak podkreślił dziennikarz, jest natomiast pewien problem.

"Zaporowe warunki"

- Protestujący stawiają jednak tak zaporowe warunki płacowe, bo przypomnę że chcą ponad 100 mld zł na już bez możliwości negocjacji, że należy postawić pytanie, czy chodzi rzeczywiście tylko o sytuację w służbie zdrowia - mówił Robert Knap.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia wystosował również pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, aby osobiście podjął on zdecydowane działania na rzecz ratowania ochrony zdrowia w Polsce. Zdaniem Komitetu sytuacja jest poważna. Protestujący podkreślali jednak, że zanim dojdzie do spotkania z głową państwa, powinno dojść do spotkania przedstawicieli Komitetu z premierem, przy udziale ministra zdrowia.


Posłuchaj
49:47 PR24_mp3 2021_09_14-18-08-26.mp3 M. Piasecki i R. Knap o sytuacji w służbie zdrowia ("Debata Dnia")

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Marcin Piasecki z dziennika "Rzeczpospolita" i Robert Knap z TVP Info  

Data emisji: 14.09.2021

Godzina: 18:08


Czytaj także

Sebastian Gajewski o strajku medyków: pomimo zmian od kilku lat przedstawiają swoją sytuację w ten sam sposób

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 11:36
- Środowiska medyczne permanentnie przedstawiają w przestrzeni publicznej ten sam obraz: bardzo źle zarabiają i pracują w bardzo złych warunkach. Tak było kilkanaście lat temu. Ta rzeczywistość, w szczególności płacowa, jest zupełnie inna - mówił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska") i Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podnoszenie pensji nie przyniesie poprawy jakości obsługi chorych". Potocki o proteście medyków

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 19:30
- Żądania Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego są raczej nierealne - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Potocki z "Sieci". Gościem audycji był też Hubert Biskupski, zastępca red. naczelnego "Super Expressu".
rozwiń zwiń