X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Udział premiera w spotkaniach ws. protestu medyków. Minister zdrowia wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 14:59
- Premier Mateusz Morawiecki na razie nie będzie uczestniczył w żadnych spotkaniach ws. protestu medyków. Jestem ministrem konstytucyjnym, który ma w zakresie odpowiedzialności zajmowanie się tym - mówił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki
Minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz MorawieckiFoto: Andrzej Hulimka/FORUM

- Premier nie będzie uczestniczył w żadnych spotkaniach na razie - poinformował Niedzielski we wtorek podczas konferencji prasowej, odpowiadając na pytanie dziennikarzy, czy szef rządu będzie zaproszony na planowane na czwartek posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia.

strajk medyków PAP 1200.jpg
Protest medyków. Niedzielski: chcieliśmy rozmawiać, ale moje zaproszenie nie spotkało się z zainteresowaniem

- To jest problem dotyczący systemu opieki zdrowotnej, jestem ministrem konstytucyjnym, który ma w zakresie odpowiedzialności zajmowanie się tym - powiedział. - Ja nie stawiam warunków, kto ma się pojawić po stronie protestujących (podczas rozmów - przyp. red.), i odbieram, że stawianie takich warunków jest właśnie wyrazem braku szacunku dla drugiej strony - dodał.

Planowany wzrost nakładów na ochronę zdrowia

Wcześniej na konferencji prasowej minister zdrowia poinformował, że już we wtorek był gotów przedstawić protestującym medykom planowany wzrost nakładów na ochronę zdrowia, jednak przedstawi szczegóły na zaplanowanym na czwartek posiedzeniu Zespołu Trójstronnego. Mówił o tym w odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu budżet państwa stać na spełnianie postulatów płacowych oraz czy przygotowano "ścieżkę" wzrostu płac.

- Mamy tę ścieżkę przygotowaną. Mieliśmy ją dzisiaj do zaprezentowania, (ale) zaprezentujemy ją - w związku z tym, że dzisiaj nie było takiej możliwości - na posiedzeniu Zespołu Trójstronnego w czwartek - zadeklarował.

- Jesteśmy dobrze przygotowani do tych rozmów (...) Mamy bardzo konkretne propozycje i w czwartek - bo dziś nie było okazji - przedstawimy taką propozycję, jak wykorzystać to, że nakłady będą się zwiększały, że mamy zaprojektowaną ścieżkę wzrostu do 7 proc. PKB (na ochronę zdrowia)" - powiedział.

Ścieżka wzrostu nakładów

Kontynuując, zaznaczył, że "w piątek już ten projekt będzie głosowany ostatecznie w Sejmie (poprawki, które wprowadził do ustawy Senat - przyp. red.)".

- Więc to staje się powoli rzeczywistością, a nie tylko deklaracją, i pod tym względem jesteśmy przygotowani - podkreślił. Dopytywany, jak wygląda ta ścieżka wzrostu nakładów na przykładzie np. lekarza specjalisty, minister Niedzielski odparł, że szczegóły zostaną przedstawione dopiero w czwartek.

ministerstwo zdrowia free shutter 1200.jpg
"Ministerstwo Zdrowia traktuje ten protest poważnie". Jakub Jałowiczor o strajku medyków

Propozycja spotkania

Szef MZ był też pytany, czy jest gotowy do tego, aby jeszcze zaproponować protestującym spotkanie, w tym udział w spotkaniu w czwartek.

Czytaj także:

- To już jest drugie spotkanie, na które wystosowałem zaproszenie, i na którym nie pojawiła się strona komitetu strajkującego. Nie były prowadzone żadne rozmowy, więc pod tym względem uznaję, że jest to taka wystarczająca liczba; ile razy można się zwracać z prośbą. Konwencja, właśnie taka szanowania się nawzajem, wymaga odpowiadania na zaproszenia, a jeżeli nie ma tej odpowiedzi, to ja muszę działać niezależnie od tego, czy druga strona okazuje szacunek, czy szacunku nie okazuje - oświadczył w odpowiedzi Adam Niedzielski.

bf

Czytaj także

Protest medyków. Soboń: jeśli to będzie konieczne, premier zawsze może dołączyć do rozmów

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 09:16
– Rozmowy z protestującymi medykami prowadzi Ministerstwo Zdrowia. Jeśli to będzie konieczne, to premier zawsze może dołączyć. Dzisiaj one powinny mieć charakter urealnienia tego, co możliwe i oczekiwane – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cała ta sytuacja to nie jest nic wyjątkowego". Tomasz Kozłowski o protestach medyków

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 09:33
- Adam Niedzielski jako już kolejny minister zdrowia zmaga się z zaniedbaniami poprzednich ministrów - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Kozłowski ("Fakt"). Gośćmi audycji byli także Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność") i Jacek Łęski (Telewizja Polska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: pracujemy nad zmianami, nasze propozycje powinny złagodzić protest

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 11:16
Myślę, że propozycje rządu, które zostaną przedstawione protestującym, wpłyną na to, że akcja protestacyjna zostanie złagodzona - powiedział we wtorek w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń