X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Spór Polski z KE. Prof. Gontarski: to próba sił, ale Polska ma środki prawne, które jej przysługują

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 13:47
- W Niemczech Sąd Konstytucyjny może orzekać o nadrzędności niemieckiej ustawy zasadniczej nad prawem unijnym, a w Polsce nawet nie można prowadzić na ten temat debaty - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, prawnik.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tomasz Bidermann/Shutterstock

Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z 14 lipca. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

Unia Europejska free shutt-1200.jpg
Kiedy Unia zaakceptuje KPO? Rzecznik rządu wskazał na "realny termin"

Spór kompetencyjny

Prof. Gontarski powiedział, że spór z KE dotyczy właściwego rozumienia kompetencji. - Dla mnie jako prawnika jest to spór kompetencyjny. Mówiąc potocznie: próba wyznaczenia poszczególnym państwom członkowskim miejsca w szeregu. W Niemczech Sąd Konstytucyjny może orzekać o nadrzędności niemieckiej ustawy zasadniczej nad prawem unijnym, a w Polsce nawet nie można prowadzić na ten temat debaty - powiedział.

- Jest to próba sił, ale Polska ma środki prawne, które jej przysługują. Kiedy mieliśmy decyzję o zasobach własnych UE to postulowaliśmy warunkową ratyfikację, która ograniczy kompetencje KE i sami zrezygnowaliśmy z tego - dodał.

Czytaj także:

Ekspert wskazał zbliżające się głosowanie jako możliwość wyjścia Polski z tej sytuacji. - UE jest skonstruowana tak, że większość prawa unijnego jest przyjmowana w tej chwili większością głosów ministrów państw członkowskich. Jest wąski zakres, gdzie wymagana jest jednomyślność, a więc mamy prawo weta. Teraz procedowana będzie polityka klimatyczna i zgodnie z traktatem wymagana będzie jednomyślność. Tutaj możemy wetować - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
13:43 PR24_mp3 2021_09_10-13-07-05.mp3 prof. Waldemar Gontarski o sporze z KE (Gość PR24)

 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Mirosław Skowron

Goście: prof. Waldemar Gontarski (prawnik, rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie)

Data emisji: 10.09.2021

Godzina: 13:07

dz

Czytaj także

"Broni się praworządności, gwałcąc demokrację". Saryusz-Wolski o działaniach KE względem Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 11:20
- Twierdząc, że broni się praworządności, stosuje się metody niedemokratyczne, gwałcąc demokrację - powiedział na antenie TVP Info Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS, komentując działania Komisji Europejskiej wobec Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To wojna o obalenie polskiego rządu". Waszczykowski o działaniach KE

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 15:50
- Wszystkie znaki na niebie i ziemi pokazują, że to wojna o obalenie polskiego rządu, a nie o wyprostowanie czy polepszenie wymiaru sprawiedliwości w Polsce - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Potrafi sobie radzić, nie przejmując się dogmatycznie traktatami". Jałowiczor o działaniach KE

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 20:37
- Biorąc pod uwagę mechanizm warunkowości związany z funduszami unijnymi, na który niestety się zgodziliśmy, to KE ma teraz większe pole manewru - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego". Rozmówcą Adriana Stankowskiego był również Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre. 
rozwiń zwiń