X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Marciniak: działania Łukaszenki są obliczone na wywołanie kryzysu politycznego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 17:20
- Celem migracji inspirowanej przez Alaksandra Łukaszenkę, być może przy współpracy z Rosją, jest prowokowanie konfliktu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak z Instytutu Nauk Politycznych PAN, Ambasador RP w Rosji w latach 2016–2020.
Prof. Włodzimierz Marciniak
Prof. Włodzimierz MarciniakFoto: Foto: youtube.com/watch/screen/PRSA

W pasie o szerokości trzech kilometrów przy granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na tym terenie znalazły się 183 miejscowości. Rozporządzenie o wprowadzeniu na 30 dni stanu wyjątkowego w tym regionie wydał prezydent Andrzej Duda.

granica 1200 (10).jpg
"Najważniejsze jest nawiązanie dialogu między siłami politycznymi". Płk Małecki o sytuacji na granicy

Zdaniem gościa PR24, użycie przez Aleksandra Łukaszenkę masowej migracji jako instrumentu walki z innym państwem, nie jest oryginalnym pomysłem. Masowa migracja bowiem jako broń była używana już wiele razy w przeszłości.

"Wojna hybrydowa"

- Zdecydowanie możemy mówić o wojnie hybrydowej, po pierwsze może chodzić o spowodowanie kryzysu w kraju, który staje się obiektem masowej migracji ze względu na brak przygotowania np. odpowiedniej infrastruktury - powiedział prof. Włodzimierz Marciniak.

Dodał, że drugim możliwym celem wojny hybrydowej, może być próba wywołania kryzysu politycznego, co jak podkreślił, jest szczególnie łatwe w państwach demokratycznych, chodziłoby bowiem o wywołanie konfliktu pomiędzy dwiema wartościami państwa demokratycznego: bezpieczeństwem i humanitaryzmem.

Posłuchaj
23:25 PR24 2021_09_04-16-36-38.mp3 Prof. W. Marciniak o wojnie hybrydowej ("Gość PR24")

Na wskazanych obszarach zawieszona zostaje możliwość organizacji i przeprowadzania zgromadzeń, imprez masowych, wydarzeń kulturalnych, imprez artystycznych i rozrywkowych. Ustanowiony zostaje obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez przebywające w miejscach publicznych osoby, które ukończyły 18 lat, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat, legitymacji szkolnej. Zakazane jest utrwalanie za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech miejsc, obiektów lub obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną, również w przypadku, gdy miejsca te, obiekty lub obszary stanowią tło dla wizerunku funkcjonariusza Straży Granicznej, lub policji oraz żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozporządzenie wprowadza również ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji. Dozwolone są tranzyt przez ten obszar, niezbędne spotkania z najbliższymi czy podróż w celu legalnego przekroczenia granicy międzypaństwowej. Na obszarze objętym stanem wyjątkowym przemieszczać się mogą pojazdy ratownictwa medycznego i innych służb oraz funkcjonariusze i pracownicy służb państwowych i żołnierzy, oraz pracowników Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wykonujących zadania służbowe.

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Włodzimierz Marciniak z Instytutu Nauk Politycznych PAN (Ambasador RP w Rosji w latach 2016–2020)

Data emisji: 04.09.2021

Godzina: 16:36

Czytaj także

Warszawski adwokat nawoływał do ataków na Straż Graniczną. Sprawą zajmie się prokuratura

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 17:01
Mecenas Piotr Barczak opublikował zdjęcia funkcjonariuszy w mediach społecznościowych dopisując, że są oni "odpowiedzialni za torturowanie uchodźców" na granicy polsko-białoruskiej. Zastępca Prokuratora Generalnego polecił wszczęcie śledztwa w tej sprawie. - Warszawska prokuratura okręgowa zajmie się sprawą wpisów na Twitterze dotyczących funkcjonariuszy Straży Granicznej - poinformowała  prokuratura. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zapad 2021 i możliwe prowokacje". Prof. Boćkowski: może być to element gry propagandowej

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 21:07
- Wojna hybrydowa to wojna, której oficjalnie nie ma choć wszyscy znają jej cel - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski, politolog, ekspert ds. międzynarodowych z Uniwersytetu w Białymstoku.
rozwiń zwiń