X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wystarczy kilkanaście sekund by złapać zakażenie". Dr Szarowska o nowej mutacji SARS-CoV-2

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 21:43
- Przy najnowszych szczepach SARS-CoV-2 wystarczy kilkanaście sekund, niekoniecznie w bliskiej odległości i tego wirusa może być naprawdę mało w środowisku, by osoby wrażliwe mogły złapać zakażenie - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Szarowska ze szpitala MSWiA. - Wiemy, że epidemia będzie nadal trwała i wirus będzie wyszukiwał wrażliwe osoby i - niestety - je znajdzie - wskazała. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: faboi/ Shutterstock

W Republice Południowej Afryki zidentyfikowano nowy, potencjalnie niebezpieczny wariant koronawirusa, opisywany jako C.1.2 - wynika z badań południowoafrykańskich naukowców. Spośród wszystkich opisanych wariantów, C.1.2 jest najbardziej zmutowany w stosunku do SARS-CoV-2 z Wuhan. Oprócz RPA, zakażenia C.1.2 stwierdzono też w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Szwajcarii, Chinach, Nowej Zelandii, Demokratycznej Republice Konga i na Mauritiusie.

Szczepienia free tt białystok-1200.jpg
Prof. Religa: jeśli nie ma środków przymusu, to połowa społeczeństwa może w ogóle się nie zaszczepić

"Epidemia będzie nadal trwała"

- To może być wirus pogarszający jakość szczepionek. Osoba zaszczepiona dostępnymi szczepionkami na COVID-19 będzie mieć niższą odporność niż przy szczepie tzw. dzikim, lub szczepie brytyjskim - powiedziała w Polskim Radiu 24 da Agnieszka Szarowska ze szpitala MSWiA w Warszawie. - Podejrzewamy, że wirus ten będzie o wiele częściej atakował osoby zaszczepione, ale lepiej być zaszczepionym i zachorować lżej lub w ogóle, niż nie być zaszczepionym - wskazała gość "Tematu dnia". 

Czytaj także: 

Ekspert dodała, że badacze nie wiedzą, jak zachowa się SARS-CoV-2, gdy zainfekuje osobę zakażoną już innym wirusem, jak choćby ebolą, czy, znacznie bardziej rozpowszechnionymi w naszej szerokości geograficznej, wirusami świnki, czy odry. - Obawiamy się, że wtedy może dojść do gwałtownej mutacji, które doprowadzą do tego, że wirus wyrwie się spod naszej kontroli szczepionkowej i trzeba będzie opracowywać nową szczepionkę - przyznała rozmówca Polskiego Radia 24. 

Jak mówiła ekspert, zakaźność nowego szczepu koronawirusa jest znacznie wyższa niż w przypadku poprzednich mutacji. - Przy najnowszych szczepach wystarczy kilkanaście sekund, niekoniecznie w bliskiej odległości i tego wirusa może być naprawdę mało w środowisku, by osoby wrażliwe mogły złapać zakażenie. i się zarazić. Wiemy, że epidemia będzie nadal trwała i wirus będzie wyszukiwał wrażliwe osoby i - niestety - je znajdzie - wskazała dr Agnieszka Szarowska.

Posłuchaj
08:22 Szarowska - PR24_mp3 2021_08_30-17-48-40.mp3 Dr Agnieszka Szarowska o sytuacji pandemicznej w kontekście potwierdzenia nowej mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej - w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyAleksander Ziemiańczyk

Gość: dr Agnieszka Szarowska (szpital MSWiA w Warszawie)

Data emisji: 30.08.2021

Godzina emisji: 17.47


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Czytaj także

"Nie ma mowy o nauce zdalnej czy hybrydowej". Prezydent po posiedzeniu Rady Gabinetowej

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 16:08
Rok szkolny rozpoczyna się normalnie. Nie zakłada się absolutnie żadnego lockdownu, żadnej nauki w jakichś specjalnych systemach hybrydowych czy innych - mówił prezydent Andrzej Duda po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej dot. przygotowań szkół na kolejną falę koronawirusa.
rozwiń zwiń