X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zbliża się nowy rok szkolny. Piontkowski: chcemy jak największego wyszczepienia wśród uczniów

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 15:47
W Białymstoku, na konferencji prasowej dot. przygotowań do nowego roku szkolnego, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski mówił, że ministerstwo chce, aby jak najwięcej uczniów powyżej 12. roku życia zaszczepiło się przeciwko COVID-19. Priorytetem na nowy rok szkolny jest stacjonarny tryb nauki.
Dariusz Piontkowski
Dariusz PiontkowskiFoto: PAP/Marcin Onufryjuk

Dariusz Piontkowski powiedział, że nowy rok szkolny znów będzie "szczególny", bo ma miejsce w pandemii, ale chodzi o to, by uczniowie mogli się spotykać z rówieśnikami, nauczycielami w klasach, szkołach, bo doświadczenia - także międzynarodowe - pokazują, iż nauka zdalna ma różne mankamenty i widać, że uczniowie potrzebują bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi.

1200 szkoła dzieci shutterstock free.jpg
Zalecenia ogólne i szczegółowe. Szkoły otrzymały wytyczne dot. prowadzenia nauki stacjonarnej

Czytaj również:

Akcja promująca szczepienia

Piontkowski przypomniał, że nauczyciele byli jedną z pierwszych grup w kraju, która mogła skorzystać ze szczepień, a potem także korzystali ze szczepień ogólnodostępnych. - Według naszych szacunków około może nawet 80 proc. nauczycieli i pracowników szkół jest już zaszczepionych. Znacznie niższe liczby są w przypadku uczniów. Tutaj szacujemy, że ok. 30 proc. uczniów, tych powyżej dwunastego roku życia, już się zaszczepiło - mówił wiceszef resortu.

- Chcemy, aby tych uczniów było jak najwięcej, aby także inni pracownicy, którzy ze względów zdrowotnych nie mogli skorzystać ze szczepień, mogli to jeszcze zrobić, stąd akcja propagująca szczepienia - dodał Piontkowski.

Podał, że do kuratoriów oświaty i szkół w całej Polsce rozesłano pakiet edukacyjny o szczepieniach, w którym są niezbędne informacje na temat szczepionek i szczepień przygotowane przez epidemiologów i lekarzy.

- Mamy nadzieję, że ta dodatkowa akcja edukacyjna, która będzie prowadzona w pierwszym tygodniu września, w pierwszym tygodniu zajęć, skierowana zarówno do uczniów jak i rodziców, doprowadzi do tego, że rodzice zezwolą na to, aby ich dzieci korzystały z akcji szczepień - mówił wiceminister.

Posłuchaj
00:52 Rok szkolny IAR SPEC.mp3 Zbliża się nowy rok szkolny. Relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR)

Dariusz Piontkowski zaznaczył, że zapewne większość szczepień będzie się odbywać w już istniejących punktach szczepień, a w szkołach będą one organizowane, jeśli będą tego chcieć rodzice i podpiszą deklarację w tej sprawie.

premier 1200 .jpg
Przygotowania do nowego roku szkolnego. Premier: poziom zaszczepienia wśród nauczycieli jest wysoki

Punkty szczepień w szkołach

- W trakcie tych szczepień będzie także oczywiście lekarz i na podstawie zgód wystawionych przez rodziców, dzieci będą mogły się zaszczepić na terenie szkół. Wyraźnie jeszcze podkreślę, że nie jest to obowiązek, aby w każdej szkole taki punkt szczepień organizować, a tylko i wyłącznie na wyraźne życzenie rodziców i po decyzji dyrektora, który taki punkt szczepień będzie chciał u siebie zorganizować - zaznaczył Piontkowski.

Wiceminister przypomniał harmonogram działań ministerstwa przed 1 września: przekazanie odpowiednich wytycznych, zaleceń do szkół, ale też środków dezynfekujących, maseczek, rękawiczek, termometrów, stacji do mierzenia temperatury. Mówił też o czterech rządowych programach wsparcia szkół w powrocie do nauki po długim czasie zajęć on-line: zajęciach wspomagających, wsparciu pedagogiczno-psychologicznym uczniów, zajęciach fizyczno-rekreacyjnych, realizowanym w jednym regionie pilotażu profilaktyki krótkowzroczności u uczniów, nowej edycji programu "Aktywna tablica". Ocenił, że prawie wszystkie samorządy złożyły wnioski do tych rządowych programów wspomagających szkoły i nauczanie w związku z pandemią.

- Mamy nadzieję że te wszystkie działania razem wzięte pozwolą na to, aby zajęcia stacjonarne odbywały się przez cały rok szkolny. I nawet gdy ta czwarta fala zakażeń, której się spodziewamy, nadejdzie, to nie zmusi nas do tego, aby ograniczać funkcjonowanie szkół - mówił Piontkowski.

Podkreślił jednak, że wszystko będzie zależało od bieżącej sytuacji epidemicznej, a stosowne decyzje będzie podejmował rząd. - Dziś naszym najważniejszym działaniem jest umożliwienie powrotu do nauczania stacjonarnego we wszystkich typach szkół w Polsce - mówił Piontkowski.

jmo

Czytaj także

"Wysoki poziom ochrony". Najnowsze badania dowodzą skuteczności szczepionek przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 12:03
"Pełne szczepienie dowolną zatwierdzoną szczepionką zapewnia wysoki poziom ochrony przed poważną chorobą i śmiercią wywołaną przez SARS-CoV-2, w tym wariantami, takimi jak Delta" - napisano w komunikacie na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w sprawie najnowszych badań dotyczących skuteczności pełnych szczepień w zapobieganiu COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: obowiązkowe szczepienia to przekroczenie granicy, na które nie możemy sobie pozwolić

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 12:56
- Jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia. Uważam, że spowoduje to niepokoje społeczne, to kwestia odpowiedzialności ludzi i każdy tę odpowiedzialność powinien ponosić sam - mówił prezydent Andrzej Duda, rozpoczynając posiedzenie Rady Gabinetowej.
rozwiń zwiń