X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polacy są silnie przywiązani do swojego kraju. Prof. Katarzyna Andrejuk o patriotyzmie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 13:00
- Większość Polaków jest silnie przywiązana emocjonalnie do swojego kraju. Te średnie deklarowanego przywiązania do kraju wyniosły ponad 8 dalej w skali od zera do dziesięciu, gdzie dziesięć to jest ten największy patriotyzm - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. nadzw. IFiS PAN Katarzyna Andrejuk.
Politico: Polen haben es satt, als Rechtsextremisten eingestuft zu werden
Politico: Polen haben es satt, als Rechtsextremisten eingestuft zu werdenFoto: shutterstock/Rawpixel.com

Europejski Sondaż Społeczny (ESS) jest jednym z największych i najważniejszych europejskich projektów badawczych w dziedzinie nauk społecznych. Uczestniczy w nim ok. 30 krajów. Został uhonorowany Nagrodą Kartezjusza, przyznawaną przez Komisję Europejską, a także uzyskał status European Research Infrastructure Consortium (ERIC). Projekt jest wpisany na Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej. Badanie przeprowadzane jest co dwa lata. Część pytań jest powtarzalna, inne są jednorazowe i dotyczą spraw aktualnych. Część powtarzalna umożliwia obserwację zachodzących zmian w takich kwestiach jak zaufanie do ludzi i różnych instytucji (krajowych i międzynarodowych), zainteresowanie polityką i poczucie na nią wpływu, orientacje społeczno-polityczne i różne formy zaangażowania politycznego, religijność, dyskryminacja i wykluczenie społeczne.

Karolina Lanckorońska PAP 1200.jpg
Postać prof. Karoliny Lanckrońskiej. Prof. Miziołek: jej ukochanie dla Polski było niesłychane

Prof. nadzw. IFiS PAN Katarzyna Andrejuk powiedziała, że "Europejski Sondaż Społeczny prowadzony jest w Polsce od 2002 roku". - Ostatnie dostępne wyniki pochodzą z 2018-2019 roku, natomiast teraz odbywa się kolejna fala badania i również czekamy na rezultaty - zaznaczyła.

"Patriotyzm jest raczej prawicowy"

Projekt badawczy Katarzyny Andrejuk z lat 2018-2019 dotyczył m.in. patriotyzmu. Jak wskazała  Dr hab., prof. nadzw. IFiS PAN Katarzyna Andrejuk "na podstawie danych Europejskiego Sondażu społecznego można powiedzieć, że patriotyzm jest raczej prawicowy". - Przy czym traktowaliśmy patriotyzm jako  przywiązanie emocjonalne do kraju - dodała.

- Pytaliśmy w skali od zera do dziesięciu "Jakie jest Pana/Pani przywiązanie emocjonalne do kraju?". Przede wszystkim chciałabym wyjaśnić, że większość Polaków jest silnie przywiązana emocjonalnie do swojego kraju - podkreśliła.

Posłuchaj
20:39 katarzynaa.mp3 Dr hab., prof. nadzw. IFiS PAN Katarzyna Andrejuk o patriotyzmie na podstawie Europejskiego Sondażu Społecznego 

Jak kontynuowała "te średnie deklarowanego przywiązania do kraju wyniosły ponad 8 dalej w skali od zera do dziesięciu, gdzie dziesięć to jest ten największy patriotyzm". - Najczęściej zaznaczane były odpowiedzi z krańca skali, oznaczające bardzo mocne uczuciowe związanie z Polską - mówiła Prof. nadzw. IFiS PAN Katarzyna Andrejuk.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość:  Dr hab., prof. nadzw. IFiS PAN Katarzyna Andrejuk 

Data emisji: 31.07.2021

Godzina: 11.06

nt


Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 77 lat temu gen. Tadeusz Komorowski wydał decyzję

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 06:00
31 lipca 1944 roku, gen. Tadeusz Komorowski "Bór", dowódca Armii Krajowej, wydał komendantowi Okręgu AK Warszawa-Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi "Monterowi" decyzję o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większość Polaków uważa się za patriotów. Nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 21:50
Ponad 3/4 Polaków uważa się za patriotów - wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Social Changes dla portalu wpolityce.pl. Różnica w deklaracjach widoczna jest zależnie od sympatii politycznych ankietowanych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemcy byli zaskoczeni skalą i gwałtownością zrywu". Brytyjski historyk o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 09:44
- Niemcy spodziewali się, że dadzą radę stłumić powstanie w ciągu kilku dni. Zaskoczeniem dla nich była skala i gwałtowność powstania w Warszawie - mówi brytyjski historyk Roger Moorhouse.
rozwiń zwiń