X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Postać prof. Karoliny Lanckrońskiej. Prof. Miziołek: jej ukochanie dla Polski było niesłychane

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 07:53
- Ukochanie do Polski było w przypadku prof. Karoliny Lanckorońskiej niesłychane. Najlepiej wyrazi to fakt, który opowiadał mi mój mistrz, który był jej uczniem we Lwowie. W roku 1989 wreszcie wiedzieliśmy, że stajemy się wolnym krajem, będąc w Rzymie oświadczyła że muszą pojechać na Monte Cassino. Umotywowała to tym, że musi im powiedzieć że ona jest wreszcie wolna - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki.
Popiersie Karoliny Lanckorońskiej w Krakowie
Popiersie Karoliny Lanckorońskiej w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Prof. Karolina Lanckorońska, córka hrabiego Karola, była jedną z najbardziej zasłużonych dla Ojczyzny postaci. Polska uczona, która podarowała Narodowi rozsławioną w świecie bezcenną kolekcję dzieł sztuki. Fundator stypendiów naukowych dla polskich badaczy, której dewiza rodowa brzmiała "Flammans pro recto" czyli "Płonąc do słusznej sprawy"; stwierdziła: "Znam dwa słowa: służba i zasługa. Zasług nie mam, służyć się starałam". Zmarła na obczyźnie mając 104 lata.

pap_20160708_0KG.jpg
"Uczynił wiele dla Polski". Prof. Jerzy Miziołek o Karolu Lanckorońskim

Armia Andersa

Prof. Miziołek podkreślił miłość do ojczyzny jaką żywiła prof. Karolina Lanckorońska. - Ukochanie do Polski było w przypadku prof. Karoliny Lanckorońskiej niesłychane. Najlepiej wyrazi to fakt, który opowiadał mi mój mistrz, który był jej uczniem we Lwowie. W roku 1989 wreszcie wiedzieliśmy, że stajemy się wolnym krajem, będąc w Rzymie oświadczyła że muszą pojechać na Monte Cassino. Umotywowała to tym, że musi im powiedzieć że ona jest wreszcie wolna - powiedział.

- Pani profesor zetknęła się z gen. Andersem. Służyła w jego armii jako tzw. oficer edukacyjny. To wspieranie polskiej nauki, kupowanie książek dla polskich bibliotek i wspieranie ludzi, pokazuje niezwykły wymiar ludzkiego funkcjonowania wielkiej damy - ocenił.

Czytaj także:

Uczony dodał, że jej przywiązanie do ojczyzny było silne mimo wychowania za jej granicami. - Prof. dorastała w Wiedniu, ale te wizyty w majątku Lanckorońskich w okolicach Lwowa, ukształtowały ją ogromnie. Przyjeżdżając na obszar, gdzie trwała wspaniała Rzeczpospolita w kulturze, wyrastała w tym - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
23:50 PR24_mp3 2021_07_18-07-05-21.mp3 prof. Jerzy Miziołek o prof. Karolinie Lanckorońskiej ("Społeczeństwo obywatelskie")

***

Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Gość: prof. Jerzy Miziołek (historyk sztuki, UW)

Data emisji: 18.07.2021

Godzina emisji: 07:06

dz

Czytaj także

Szkic do portretu: Karolina Lanckorońska

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 17:01
18 marca 2010, godz. 14:15
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie rody Polski - Lanckorońscy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 15:05
Rozpoczynamy wakacyjne opowieści o polskich rodach arystokratycznych, ziemiańskich, inteligenckich, które zasłużyły się pro publico bono. Na tle działań rodu okazujemy sylwetkę jednej postaci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dary rodziny Lanckorońskich

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 19:00
25 lat temu Polska dostała bezcenny podarunek. Hrabina Karolina Lanckorońska przekazała naszemu krajowi rodzinną kolekcję dziel sztuki.
rozwiń zwiń