X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Mączyńska: pracujący w niedzielę powinni dostawać wyższą stawkę

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 21:55
To powinno się odbywać na zasadzie decyzji biznesowych i porozumieć przedsiębiorców z pracownikami. A co do roli państwa, to państwo powinno stanowczo zadbać o to, żeby pracodawcy dopełniali swoich obowiązków wynikających z tego, że inaczej powinni płacić pracownikom w niedzielę, a inaczej w dzień powszedni - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, komentując zagadnienie zakazu handlu i pracy w niedzielę.
Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa EkonomicznegoFoto: PR24

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek o konstytucyjności dwóch zaskarżonych przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele, jednak postanowił o umorzeniu sprawy w zakresie pozostałych dwóch, na podstawie których ustanowiono zakaz oraz określono od niego wyjątki. Postępowanie - w zakresie tych dwóch przepisów - TK umorzył ze względu na "niemożność wydania wyroku". Wyrok został wydany w składzie pięciu sędziów TK. Zdanie odrębne do orzeczenia złożyło dwóch sędziów - Zbigniew Jędrzejewski oraz Jarosław Wyrembak. O zakazie handlu mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska.

handel sklepy galeria galerie handlowe EN 1200.jpg
Zakaz handlu zgodny z konstytucją? TK podjął decyzję

Gość PR24 stwierdziła, że rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego kończy sprawę na tej płaszczyźnie sporu prawnego, ale to nie znaczy, że nie ma problemu z zakazem handlu, bo ten pozostaje. Jak wyjaśniła, pozostaje problem, "czy rzeczywiście taki zakaz handlu w niedzielę musi istnieć".

Czytaj również:

- Argumentem było to, że pracownicy muszą mieć czas dla rodzin i do odpoczynku. Tylko że nigdy tak nie będzie, że wszyscy pracownicy będą mieli ten czas, bo jest cała masa różnego rodzaju obszarów, działalności, które w niedzielę funkcjonują: transport, kawiarnie, restauracje, teatry, kina i tak dalej - mówiła prof. Elżbieta Mączyńska.

Dodała, że w jej opinii zakaz handlu nie spełni swojej roli "i w gruncie rzeczy jest niepotrzebny". - To powinno się odbywać na zasadzie decyzji biznesowych i porozumieć przedsiębiorców z pracownikami. A co do roli państwa, to państwo powinno stanowczo zadbać o to, żeby pracodawcy dopełniali swoich obowiązków wynikających z tego, że inaczej powinni płacić pracownikom w niedzielę, a inaczej w dzień powszedni - wyjaśniła, zaznaczając, że wynagrodzenie w niedzielę powinno być po prostu wyższe - np. "dniówka" niedzielna byłaby 2,5-kronie wyższa od przeciętnej.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:04 PR24_mp3 2021_07_27-20-06-24_Mączyńska.mp3 Prof. Elżbieta Mączyńska o zakazie handlu ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego)
Data emisji: 27.07.2021
Godzina emisji: 20.06

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

Handel w niedzielę: czy będzie zmiana przepisów? Jest odpowiedź resortu rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 10:00
W Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologi (MRPiT) nie są obecnie prowadzone prace nad zmianami w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta - poinformował resort rozwoju. Zaznaczył, że od różnych podmiotów napływają rozmaite, czasem sprzeczne postulaty dot. obowiązujących przepisów. Wszystkie są analizowane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sklep czy placówka pocztowa? Uszczelnienie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 12:53
To ma być koniec obchodzenia ograniczenia handlu w niedziele. Do Sejmu trafiła nowelizacja, która ma uszczelnić ustawę.
rozwiń zwiń