X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Na to liczył Putin". Tomasz Wróblewski o porozumieniu USA i Niemiec ws. Nord Streamu 2

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 14:42
- Prezydent Putin zainwestował ogromne pieniądze, swoją energię, PR, podejrzewam, że też służby wywiadowcze i pieniądze na przekupywanie urzędników państwowych albo byłych urzędników w Niemczech i nie tylko. Niewątpliwie może to odnotować, jako swój wielki sukces - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski, komentując porozumienie Niemiec i USA ws. dokończenia gazociągu Nord Stream 2.
Tomasz Wróblewski
Tomasz WróblewskiFoto: PR24/AK

Administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy, USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji. W Polskim Radiu 24 sprawę skomentował Tomasz Wróblewski.

shutterstock joe biden free 1200.jpg
Prof. Jacek Reginia-Zacharski o polityce Joe Bidena: doszło do zmiany wektora

Wielka inwestycja Putina

Gość PR24 stwierdził, że zawarte w środę porozumienie było długo wyczekiwane przez Władimira Putina, który bardzo liczył na jego zawarcie i korzystną dla niego formę. Jak podkreślił Tomasz Wróblewski - jest to z pewnością wielki sukces przywódcy Rosji.

- Prezydent Putin zainwestował ogromne pieniądze, swoją energię, PR, podejrzewam, że też służby wywiadowcze i pieniądze na przekupywanie także urzędników państwowych albo byłych urzędników w Niemczech i nie tylko - mówił publicysta.

Czytaj również:

Co z tą odpowiedzialnością?

Tomasz Wróblewski zauważył, że Amerykanie najwyraźniej odstępują od słynnej zasady Montgomery'ego - później zmienianej przez Roosevelta - gdzie wśród innych zapisów znalazł się też taki, że "w Europie nie może być jednego mocarstwa, które dominuje cały kontynent, bo to nie leży w interesie USA".

Nord Stream 2 free 1200 czerski
"Błąd, którego skutki będą odczuwalne przez pokolenia". Senator Ted Cruz o Nord Stream 2

- To się zmienia. Już za czasów prezydenta Obamy był taki wyraźny gest w kierunku Niemiec: "weźcie na siebie więcej odpowiedzialności". Rzecz w tym, że Niemcy nie biorą na siebie tej odpowiedzialności. Niemcy nie zwiększają wydatków zbrojeniowych. Niemcy nie próbują w dalszym ciągu budować sieci bezpieczeństwa, czy to energetycznej, czy to bezpieczeństwa politycznego. Przede wszystkim są skoncentrowane na budowie swoje potencjału ekonomicznego, gospodarczego - mówił Wróblewski.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:04 PR24_mp3 2021_07_23-13-07-47_Wróblewski.mp3 Tomasz Wróblewski o porozumieniu USA i Niemiec ws. Nord Streamu 2 ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Gość: Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute)
Data emisji: 23.07.2021
Godzina emisji: 13.07

PAP/PR24/jmo

Czytaj także

Artur Dziambor: Nord Stream 2 uderza w naszą suwerenność

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 09:17
– Nord Stream 2 to polityczny pakt Niemiec oraz Rosji, który spowoduje, że państwa Europy będą ich zakładnikami i to odbywa się przy zgodzie USA – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Artur Dziambor, poseł Konfederacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Żurawski vel Grajewski ws. Nord Stream 2: to współczesne porozumienie z Monachium

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 07:53
- Amerykańsko-rosyjsko-niemieckie porozumienie aprobujące kontynuację budowy gazociągu Nord Stream 2 można porównać z układem w Monachium z 1938 roku - powiedział politolog z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
rozwiń zwiń