X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Niemcy chcą być mocarstwem suwerennym". Marek Wróbel o relacjach USA-Europa

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 17:10
- Niemcy zaczęły wstawać z kolan w pewnym sensie, chcą być mocarstwem suwerennym. Bo oni jednak zawsze byli, i pod pewnymi względami są do dziś, submocarstwem Stanów Zjednoczonych - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel, komentując relacje Stanów Zjednoczonych z Europą, w tym w szczególności z Niemcami.
Joe Biden na szczycie UE-USA
Joe Biden na szczycie UE-USAFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

W Genewie rozpoczął się w środę szczyt z udziałem prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina. Szczyt kończy pierwszą podróż prezydenta USA od jego zaprzysiężenia na urząd w styczniu. Jak zauważają komentatorzy, została ona zaplanowana tak, by Biden przeprowadził rozmowy z przywódcą Rosji wzmocniony wcześniejszym wsparciem uzyskanym na szczytach G7 i NATO i UE oraz na spotkaniach z liderami Unii Europejskiej. O relacjach USA z Europą i zmianie polityki zagranicznej po objęciu urzędu przez Joe Bidena mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel.

pap biden putin szczyt genewa 1200.png
Sceny chaosu i wypraszanie dziennikarzy. Rozmowy Biden-Putin już w poszerzonym składzie

USA potrzebują Niemiec

Gość PR24 przypomniał, że polityka Stanów Zjednoczonych nakierowana na współpracę z Niemcami nie jest niczym zaskakującym. - Niemcy były głównym partnerem USA (...) przez dziesięciolecia na kontynencie europejskim - mówił Marek Wróbel. Wyjaśnił, że prócz tego była to Wielka Brytania i - z drugiej strony - obóz "wrogi" czyli blok wschodni.

Jak dodał - po rozpadzie bloku wschodniego i odsunięciu się Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej - Niemcy były "naturalnym numerem jeden" jako największy i najbogatszy kraj najpierw Europy Zachodniej, a teraz Unii Europejskiej.

- Zwłaszcza że Stany Zjednoczone przez dziesięciolecia zainwestowały w Niemcy i dosłownie, i nieco w cudzysłowie gigantyczne środki - podkreślił Marek Wróbel.

Czytaj również:

Niemcy "wstają z kolan"

I dlatego, jak wyjaśnił, zmiana polityki zarówno USA jak i Niemiec, która - jego zdaniem - ma miejsce w ciągu ostatnich 10 lat, wiąże się z tym, że Niemcy "rosną" i "budują wokół siebie Unię Europejską wraz z zapleczem środkowoeuropejskim" - co jest częściową realizacją "idei Mitteleuropy z czasów kajzerowskich".

- Krótko mówiąc Niemcy zaczęły wstawać z kolan w pewnym sensie, chcą być mocarstwem suwerennym. Bo oni jednak zawsze byli, i pod pewnymi względami są do dziś, submocarstwem Stanów Zjednoczonych - wyjaśnił.

Z kolei - dodał - polityka Ameryki w tym czasie zmieniała się w takim kierunku, aby Niemcy "zaczęli płacić" za to, co Amerykanie w Niemczech zainwestowali. Tak działał m.in. Trump. Jednak - zauważył - Joe Biden zmienia politykę.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:16 PR24_mp3 2021_06_16-15-33-53_Wróbel.mp3 Marek Wróbel o relacjach USA z Europą ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Marek Wróbel (Fundacja Republikańska)
Data emisji: 16.06.2021
Godzina emisji: 15.33

PAP/PR24/jmo

Czytaj także

Irena Lasota: w relacjach z Rosją Joe Biden wykazuje się naiwnością

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 20:42
- Niektóre wypowiedzi niestety przypominają słowa prezydenta Roosevelta z 1940 czy 1943 roku, kiedy on postrzegał Rosję jako normalnego partnera. Niewykluczone, że w trakcie tej wizyty dotrze do administracji Bidena, że Rosja jest troszkę innym krajem - mówiła w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, publicystka, autorka książek, dziennikarka na co dzień mieszkająca w USA. W ten sposób skomentowała wizytę Joe Bidena w Europie oraz jego plan spotkania z Władimirem Putinem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baranowski: najpilniej trzeba się przyglądać spotkaniu Bidena z Putinem

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 21:18
- Jeśli chodzi o obawy, to tutaj zdecydowanie przychodzi do głowy szczyt Joe Bidena z Władimirem Putinem, który jest najbardziej "innym" spotkaniem, niż wszystkie pozostałe. Trzeba pilnować tego, jak dokładnie wygląda język, jak wygląda konferencja prasowa, co zostało podpisane - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista Michał Baranowski, dyrektor The German Marshall Fund of the United States, komentując wizytę Joe Bidena w Europie.
rozwiń zwiń