X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kongres Polska Wielki Projekt. Prof. Jerzy Miziołek: o patriotyzmie nie można mówić językiem banalnym

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 22:15
- Są kapitalne rzeczy, nie tylko Maria Curie-Skłodowska czy Kopernik, które pokazują fenomen polskości, który trzeba na nowo wydobyć i z wielkim blaskiem pokazać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki.
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie Foto: Mike Mareen/Shutterstock.com

W sobotę zakończył się drugi dzień kongresu Polska Wielki Projekt. W tym roku wydarzenie odbywało się pod hasłem "XXI wiek - Bezpieczeństwo - Kultura" a w debatach uczestniczą przedstawiciele świata kultury, nauki i konserwatywnej myśli politycznej.

mid-21529436 (1).jpg
Twórczość Ludwiki Ogorzelec. Maciej Mazurek: manifestacja wolności

Prof. Jerzy Miziołek podkreślał potrzebę propagowania dorobku polskiej myśli, kultury i nauki - To są wymagające czasy. O patriotyzmie, tak jak o miłości do Boga, nie można mówić językiem banalnym, to musi być albo głos patriarchy, jak Jana Pawła II, albo coś wpisanego w nowe technologie. Opowiadając o Chopinie, np. jako dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, zawsze wykorzystywałem nowe technologie, 3D, rekonstrukcje. To była opowieść o Chopinie w środowisku, w jakim mieszkał, budowanym wirtualnie za pomocą nowych technologii - zauważył.

Posłuchaj
13:35 _PR24_AAC 2021_05_29-21-37-25.mp3 Prof. Jerzy Miziołek o popularyzacji polskiego dziedzictwa (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- Jak patrzę na Zamek Królewski, na Warszawę, widzę miasto fenomenalne, które ma tyle rzeczy do przekazania. Zamek Królewski to miejsce jak Feniks odrodzone z popiołów, dwa razy, tu nie było niczego, nawet klamek, jak pisze żona Ignacego Jana Paderewskiego. W Warszawie brakuje takich miejsc, w których ludziom chciałoby się jeszcze bardziej być Polakami - ocenił, w kontekście popularyzacji dorobku polskich artystów i ludzi nauki.

Czytaj również:

Punktem kulminacyjnym drugiego dnia Kongresu było wręczenie Nagrody imienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Otrzymała ją rzeźbiarka Ludwika Ogorzelec. Nagroda ta przyznawana jest wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość.

Otrzymali ją, między innymi, reżyser Lech Majewski, rzeźbiarz Jerzy Kalina, kompozytor Michał Lorenc, pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz, Antoni i Andrzej Krauze oraz Bronisław Wildstein.

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Jerzy Miziołek

Data emisji: 29.05.2021

Godzina emisji: 21.37

PR24/ka

Czytaj także

Michał Łuczewski: Zamek Królewski idealnie pasuje do tematyki XI Kongresu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 15:53
- Będziemy mówili o bezpieczeństwie kulturowym w miejscu, które niejako uosabia niebezpieczeństwa z tego regionu, między Niemcami a Rosją, a jednocześnie też pokazuje siłę polskiej kultury - mówił w "Poranku Dwójki" dr hab. Michał Łuczewski, członek Rady Programowej Kongresu Polska Wielki Projekt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska Wielki Projekt w kulturze. Schabowska: jest zagrożenie, które sprowadza nas do kraju półkolonialnego

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 15:45
- Jest zagrożenie zewnętrzne, które sprowadza się do pozycjonowania Polski jako kraju półperyferyjnego i postkolonialnego, który potrzebuje zachodu żeby się modernizować i potrzebuje jego kultury, żeby móc budować u siebie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń