X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polski Ład w służbie zdrowia. Ekspert: zmiana filozofii patrzenia

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 17:31
- Służba zdrowia zawsze była traktowana jak piąte koło u wozu. Po ośmiu latach rządów PO-PSL znajdowała się w totalnej rozsypce. Walczyliśmy o każde łóżko i szpital, który miał być przekształcony w spółkę prawa handlowego - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Ochman z Rady ds. Ochrony Zdrowia przy prezydencie RP.
Audio
  • Maria Ochman o programie "Polski Ład" (Temat dnia/Gość PR24)
Maria Ochman
Maria Ochman Foto: PR24/JP

Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że pierwszym filarem Polskiego Ładu jest służba zdrowia. Zapowiedział podniesienie w ciągu sześciu lata wydatków na zdrowie do poziomu 7 proc. PKB Polski. W ciagu najbliższych dwóch lat mają one osiągnąć pułap 6 proc. 


Włodzimierz Bernacki 1200.jpg
Bernacki: bez udziału elit intelektualnych "Polski Ład" nie może zostać urzeczywistniony

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 symboliczne znaczenie ma to, że zdrowie jest pierwszym filarem Polskiego Ładu. - To zmienia filozofię patrzenia na służbę zdrowia, która zawsze była traktowana jak piąte koło u wozu. Po ośmiu latach rządów PO-PSL służba zdrowia była w totalnej rozsypce. Walczyliśmy o każde łóżko i szpital, który miał być przekształcony w spółkę prawa handlowego. Alternatywą dla zadłużenia była prywatyzacja - przypomniała Maria Ochman.

Podkreśliła, że na Polski Ład patrzy z nadzieją, choć ma też wątpliwości i pytania. - Odważnym krokiem jest wyższa składka, która jednak nie będzie odpisywana od podatku. Na pewno trzeba będzie to powiązać z jakością służby zdrowia. Dziś tego nie pilnujemy, stawia się na ilość świadczeń. Program dotacji dla szpitali powiatowych będzie powiązany z niezbędną restrukturyzacją, dostosowaniem do potrzeb obywateli, żeby łóżka były dobrze wykorzystane - tłumaczyła ekspert. 


Posłuchaj
09:44 PR24_mp3 2021_05_15-16-47-34.mp3 Maria Ochman o programie "Polski Ład" (Temat dnia/Gość PR24)

 

Premier zapowiedział również zniesienie limitów do lekarzy specjalistów, aby skrócić kolejki. Zostanie powołany Fundusz Modernizacji Szpitali, Fundusz Medyczny i Agencja Rozwoju Szpitali. Nowe instytucje mają przeprowadzać modernizację placówek medycznych oraz prowadzić badania naukowe koncentrując się szczególnie na onkologii.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański 
Gość PR24: Maria Ochman (Rada ds. Ochrony Zdrowia)
Data emisji: 15.05.2021
Godzina emisji: 16.47

Czytaj także

"To jest droga do rozwoju". Piotr Naimski o programie "Polski Ład"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 16:10
- Jeżeli chcemy mieć rozwijającą się gospodarkę, to musimy mieć obywateli, którzy są w stanie uczestniczyć w życiu gospodarczym. Mogą uczciwie zarabiać i wydawać pieniądze. To wszystko razem musi być skoordynowane - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury strategicznej. 
rozwiń zwiń