X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bernacki: bez udziału elit intelektualnych Polski Ład nie może zostać urzeczywistniony

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 17:00
-  Trzeba pamiętać o najbardziej dynamicznej części społeczeństwa, o ludziach wkraczających w świat nauki i przemysłu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki. 
Prof. Włodzimierz Bernacki
Prof. Włodzimierz BernackiFoto: PR24/Adam Koniecki

Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali w sobotę deklarację programową "Polski Ład". Plan zakłada dłuższą perspektywę czasową niż jedna kadencja parlamentu i ma na celu podniesienie standardu życia Polaków do poziomu państw Europy Zachodniej, ale obejmuje również również szkolnictwo. Zaprezentowano m.in. narodowy edukacyjny program wyrównania szans po pandemii, "zieloną szkołę" i zapowiedziano więcej lekcji historii.

Piotr Gliński PAP 1200.jpg
Polski Ład dla kultury. Piotr Gliński: długo oczekiwana odbudowa Pałacu Saskiego stanie się faktem

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że jest to związane ze zmianą podstaw programowych nauczania. - Chodzi też o zwiększenie kontaktu uczniów z przestrzenią historyczną i geograficzną. Nie tylko poprzez podręczniki, ale poprzez uczestnictwo np. w wycieczkach. Szczególnie ważne jest, aby każdy młody człowiek kończący szkołę średnią miał świadomość przynależności do wspólnoty narodowej, której korzenie sięgają dawnych czasów. To jest kwestia Kresów, miejsc tak ważnych dla naszej kultury jak Lwów i Wilno - powiedział Włodzimierz Bernacki. 

Jego zdaniem bez udziału elit intelektualnych Polski Ład nie może zostać urzeczywistniony. - Program realizowany naszymi rękoma jest tak naprawdę dla przyszłych pokoleń. Dlatego nie możemy zapominać o najbardziej dynamicznej części społeczeństwa, o pokoleniu, które będzie wkraczało w świat nauki i przemysłu. Ci ludzie są najbardziej twórczy. Trudno sobie wyobrazić, by bez nowych instytucji wspierających naukę Polski Ład zakończył się sukcesem - podkreślił wiceminister Bernacki. 

Posłuchaj
12:09 PR24_mp3 2021_05_15-16-35-24.mp3 Prof. Włodzimierz Bernacki o programie "Polski Ład" (Temat dnia/Gość PR24)

 

Łączny nakład na filar Polskiego Ładu "Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek" ma w latach 2021-2030 wynieść 64,8 mld zł. Jako najważniejszy w tej części Polskiego Ładu wskazano Narodowy Edukacyjny Program Wyrównywania Szans po COVID-19.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański 
Gość: Włodzimierz Bernacki (PiS)
Data emisji: 15.05.2021
Godzina emisji: 16.35


Czytaj także

"To jest droga do rozwoju". Piotr Naimski o programie "Polski Ład"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 16:10
- Jeżeli chcemy mieć rozwijającą się gospodarkę, to musimy mieć obywateli, którzy są w stanie uczestniczyć w życiu gospodarczym. Mogą uczciwie zarabiać i wydawać pieniądze. To wszystko razem musi być skoordynowane - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury strategicznej. 
rozwiń zwiń