X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Politycznym beneficjentem jest Lewica". Politolog o głosowaniu nad Funduszem Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 09:17
- Lewica wyszła z cienia PO, może kreować strategię i kierunek rozwoju. To było widać w wystąpieniu Adriana Zandberga, który dziękował PSL i Polsce 2050 za poparcie dla Funduszu Odbudowy. To może ułatwić w przyszłości ewentualne wspólne tworzenie rządu, do którego te ugrupowania doproszą PO - mówił na antenie Polskiego Radia 24 politolog dr Krzysztof Kawęcki.

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu posłowie przyjęli projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji, która jest niezbędna do uruchomienie unijnego Funduszu Odbudowy.

Marek Ast 1200.jpg
Sejm przegłosował Fundusz Odbudowy. Ast: wymagała tego polska racja stanu

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 było to najważniejsze głosowanie w Sejmie w tym roku. - Możliwe, że nawet w całej kadencji, z uwagi na przegrupowanie sił politycznych. Największym przegranym jest PO, która została ograna przez Lewicę. PO podeszła do ratyfikacji taktycznie i w tej grze przegrała. W jaki sposób liderzy PO wytłumaczą takie, a nie inne zachowanie swoim wyborcom? Co powiedzą europosłowie PO na forum Europejskiej Partii Ludowej? PO jest chyba jedyną partią tej frakcji w PE, która głosowała przeciwko Funduszowi Odbudowy - powiedział dr Krzysztof Kawęcki.

Podkreślił, że politycznym beneficjentem ratyfikacji jest Lewica. - Wyszła z cienia PO i może kreować strategię i kierunek rozwoju. To było widać w wystąpieniu Adriana Zandberga, który dziękował PSL i Polsce 2050 za poparcie dla Funduszu Odbudowy. To może ułatwić w przyszłości ewentualne wspólne tworzenie rządu, do którego te ugrupowania doproszą PO - tłumaczył politolog. 

Natomiast umiarkowanym zwycięzcą może czuć się PiS. - Nie było niespodzianki, sprzeciw Solidarnej Polski był wkalkulowany. Głosowanie zostało wygrane, koalicja przetrwała, to stabilizuje pracę rządu  - zauważył dr Krzysztof Kawęcki. 

Posłuchaj
10:15 PR24_mp3 2021_05_05-07-48-32.mp3 Dr Krzysztof Kawęcki o głosowaniu nad Funduszem Odbudowy (Temat dnia/Gość PR24)

Za poparciem planu głosowało 211 posłów PiS, 20 z Solidarnej Polski było przeciw. Wstrzymała się cała KO – tylko poseł Franciszek Sterczewski głosował za. Konfederacja była przeciw. Podzielił się Kukiz'15 – sam Paweł Kukiz głosował jak rząd. A koło Polskie Sprawy z b. posłem PiS Andrzejem Sośnierzem wstrzymało się od głosu. Lewica poparła rząd – wstrzymał się tylko Andrzej Rozenek. Za ustawą głosowała też Polska 2050 Szymona Hołowni. Koalicja Polska poparła rząd – wstrzymał się tylko Jacek Protasiewicz.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: dr Krzysztof Kawęcki

Data emisji: 05.05.2021

Godzina emisji: 7.48

PR24/tj

Czytaj także

Premier: powiedzmy głośne "tak" dla rozwoju Polski dzięki środkom unijnym. Sejmowa debata o Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 16:00
- Chodzi o około 770 mld zł dla polskich rolników, polskich rodzin, szkół i szpitali; nie wolno nam zmarnować takiej szansy, nie wolno nam zmarnować drugiego Planu Marshalla - apelował premier Mateusz Morawiecki w Sejmie, gdzie trwa posiedzenie poświęcone projektowi ustawy o ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy. Wcześniej sejmowe komisje finansów publicznych i spraw zagranicznych przyjęły projekt. 
rozwiń zwiń