X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nie można wykluczyć eskalacji militarnej". Dr Kardaś o relacjach Rosja-Ukraina

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 14:09
- Nie wykluczałbym tego, że w momencie, gdy sam fakt dyslokacji wojsk okaże się nieskuteczny, Rosjanie zdecydują się na jakiś rodzaj ograniczonej eskalacji w terenie przede wszystkim Donbasu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Szymon Kardaś, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Ukraińscy żołnierze w Donbasie
Ukraińscy żołnierze w DonbasieFoto: twitter.com/Defence of Ukraine

W ubiegłym tygodniu minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zadecydował o powrocie do baz części wojsk rosyjskich skierowanych pod granice ukraińskie. Po kilku dniach eskalacji napięcia na granicy ukraińsko-rosyjskiej wydaje się, że obecnie sytuacja nieco się uspokoiła. W Polskim Radiu 24 mówił o tym dr Szymon Kardaś.

Gość PR24 podkreślił, że jeśli chodzi o komunikaty Rosji, to mamy do czynienia z ich mylną interpretacją. Rosja poinformowała, że "zakończyła ćwiczenia", co Europa Zachodnia odebrała jako koniec eskalacji na granicy z Ukrainą. Tymczasem przyglądając się sytuacji militarnej na Krymie, czy w pobliżu granic Ukrainy, "cały czas mamy do czynienia z dużą koncentracją wojsk".

Rosja Białoruś wojska free 1200
"Ich wielkość nie zmalała, to tylko przegrupowanie". Budzisz o ruchach wojsk rosyjskich przy ukraińskiej granicy

Nie można wykluczyć eskalacji w Donbasie

- Najbliższe tygodnie czy miesiące zweryfikują, na ile mamy do czynienia z bluffem, a na ile mamy do czynienia ze scenariuszem, który jest realnie rozważany - mówił dr Szymon Kardaś odnosząc się do pytania o możliwą interwencję militarną Moskwy.

- Odwołując się do najnowszej historii, warto zwrócić uwagę na to, że Moskwa bardzo często traktowała ten element presji militarnej, jako takie narzędzie, które w momencie, gdy zawodziły wszystkie inne, jeśli chodzi o relacje z Ukrainą czy dialog z zachodem w kwestiach ukraińskich i jakichkolwiek innych, właśnie wykorzystywała tę presję, która okazywała się - relatywnie, z punktu widzenia Moskwy - skuteczna - mówił ekspert przypominając wydarzenia w Donbasie w 2015 roku, które skutkowały rozmowami i tzw. porozumieniami mińskimi.

Czytaj również:

- Nie wykluczałbym tego, że w momencie, gdy sam fakt dyslokacji wojsk okaże się nieskuteczny, że Rosjanie zdecydują się na jakiś rodzaj ograniczonej eskalacji w terenie przede wszystkim Donbasu - dodał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:11 PR24_mp3 2021_04_30-13-08-10_Kardaś.mp3 Dr Szymon Kardaś o eskalacji napięcia między Rosją a Ukrainą ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Gość: dr Szymon Kardaś (ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich)
Data emisji: 30.04.2021
Godzina emisji: 13.08

PR24/jmo

Czytaj także

Możliwe spotkanie Putina z Bidenem. Parys: Rosja chce rozmawiać z USA o podziale świata na strefy wpływów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 15:20
- Rosja zawsze chciała rozmawiać z USA, m.in. o kontroli zbrojeń, Iranie i o podziale świata na strefy wpływów. To ostatnie jest bardzo ważne w kontekście Ukrainy, ponieważ dla Kremla jest to kraj, który ma leżeć w ich strefie - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szeligowski: akceptacja żądań Putina oznaczałaby, że Zełenski byłby gotów sprzedać Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 13:07
- Ukraiński przywódca jest gotowy pójść na pewne ustępstwa wobec Rosji, ale nie tak dalekie, jak chciałby Władimir Putin. Gdyby zaakceptował jego żądania, to tak naprawdę musielibyśmy powiedzieć, że prezydent Zełenski byłby gotowy sprzedać Ukrainę, a przecież tak nie jest - powiedział Daniel Szeligowski, koordynator ds. Europy Wschodniej z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń