X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Macierewicz: nagranie z kokpitu TU-154M jest dowodem, że to eksplozja była przyczyną katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 13:55
- Nagranie z samolotu jest jednym z materiałów dowodowych, bardzo istotnych, na to, że to eksplozja zniszczyła samolot. Ten wybuch, który został zamieszczony, został znaleziony na rejestratorze z zapisów dźwięków w kokpicie. W tym samym miejscu, gdzie komisja zidentyfikowała urwanie skrzydła - powiedział o ustaleniach komisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego jej przewodniczący, Antoni Macierewicz.
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

W 11 rocznicę katastrofy smoleńskiej wyemitowano w Telewizji Polskiej film przygotowany przez podkomisję ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego, który jest podsumowaniem długiego śledztwa. Wynika z niego, że przyczyną katastrofy były dwa wybuchy w samolocie, w którym leciała m.in. para prezydencka. Świadczą o tym m.in. pozostałości materiałów wybuchowych, charakterystyczne zniszczenia szczątków, ich rozkład oraz obrażenia ofiar.

Wrak Smoleńsk PAP 1200.jpg
Katastrofa Smoleńska. Anita Gargas: Donald Tusk wolał stracić twarz niż wyjaśnić sprawę

"Eksplozja przyczyną katastrofy"

Antoni Macierewicz powiedział w Polskim Radiu 24, że nagranie dźwięku z kokpitu jest jednym z najistotniejszych dowód na eksplozję w samolocie prezydenckim w Smoleńsku. - Nagranie z samolotu jest jednym z materiałów dowodowych, bardzo istotnych, na to, że to eksplozja zniszczyła samolot. Ten wybuch, który został zamieszczony, został znaleziony na rejestratorze z zapisów dźwięków w kokpicie. W tym samym miejscu, gdzie komisja zidentyfikowała urwanie skrzydła. Jest to najmocniejszy dowód ostatecznie rozstrzygający o tym, że to eksplozja była przyczyną śmierci wszystkich pasażerów i całej załogi - powiedział.

Czytaj także:

Były minister obrony narodowej odniósł się także do oskarżeń polityków opozycji i niektórych mediów o podważanie ustaleń podkomisji. - Przypomnijmy, że te media przez ostatnie kilkanaście lat oskarżały o katastrofę polskich pilotów, prezydenta, generała Błasika. Mówiono, że to oni byli sprawcami tragedii, a nie ci, którzy zamontowali materiał wybuchowy i doprowadzili do eksplozji - powiedział Antoni Macierewicz. 

- Posłowie PO głosowali w 2010 roku za tym, żeby pozostawić w rękach pana Putina badanie tej tragedii. Był wniosek ze strony PiS, aby to Polska przejęła badanie. Oni głosowali przeciwko temu. Ludzie, którzy potwierdzili wolę oddania tego w rosyjskie ręce, nie mają prawa krytykowania - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się także do wypowiedzi Donalda Tuska i Leszka Millera, którzy winą za katastrofę obarczają Lecha Kaczyńskiego. - Zgadzam się, że generalną tezą wypowiedzi Tuska i Leszka Millera jest oskarżenie p. prezydenta i polskich pilotów. To jest niebywałe kłamstwo i w jakimś sensie, proszę mi wybaczyć, dobrze się stało, że zostało wypowiedziane. Materiał dowodowy komisji jest tak mocny, że można te osoby oskarżyć o zniesławienie - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
21:30 PR24_mp3 2021_04_11-13-06-41.mp3 Antoni Macierewicz o przyczynach katastrofy smoleńskiej ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Antoni Macierewicz (przewodniczący podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego)

Data emisji: 11.04.2021

Godzina: 13:06

dz

Czytaj także

Anita Czerwińska: pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej była szargana, ich rodziny były ranione

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 18:56
- Uczucia tych, którzy nie mogli pogodzić się ze stratą i domagali się rzetelnego wyjaśnienia przyczyn katastrofy były szargane - mówiła rzeczniczka PiS Anita Czerwińska portalowi wPolityce.pl w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odegrał niezwykle istotną rolę polityczną". Andrzej Zybertowicz wspomina Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 19:55
- W momencie gdy Wojciech Jaruzelski, Lech Wałęsa czy Aleksander Kwaśniewski byli wybierani na urząd, wyborcy nie wiedzieli o ich agenturalnych konfiguracjach, ale był grupy interesów, ludzie, którzy zza kulis mogli kierować każdym z tych prezydentów. W przypadku Lecha Kaczyńskiego to było niemożliwe - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa smoleńska. Sakiewicz: nie ma wątpliwości, że samolot został zniszczony w wyniku kilku eksplozji

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 21:25
- Żadna katastrofa czy zamach nie został tak dokładnie przebadany i pokazany, jak to, co się stało w Smoleńsku - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska).
rozwiń zwiń