X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Talaga o sytuacji w Donbasie: groźba wojny również jest świetnym argumentem politycznym

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:55
- Może być to przygotowanie do ataku na Ukrainę, uzyskania od tego państwa dalszych terytoriów, np. korytarza między Donbasem a Krymem. Jednak groźba wojny, bez samej wojny, jest również świetnym argumentem politycznym i chyba o to w tej całej sytuacji chodzi - powiedział Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Andrzej Talaga
Andrzej TalagaFoto: PR24

W Donbasie, gdzie w lipcu 2020 r. weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest eskalacja konfliktu. Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy generał Rusłan Chomczak powiedział w minionym tygodniu, że Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą.

Rosja Białoruś wojska free 1200
Wojska przy ukraińskiej granicy. Stany Zjednoczone są coraz bardziej zaniepokojone działaniami Rosji

Niektórzy obserwatorzy traktują to jako przygotowanie do ostatecznego przejęcia przez Rosję Donbasu i samozwańczych Ługańskiej oraz Donieckiej Republiki Ludowej.

- Jest to jedna z interpretacji. Inną jest to, że koncentracja rosyjskich sił jest jedynie ruchem politycznym, tzn. Rosja chce uzyskać koncesje polityczne poprzez straszenie zaognieniem konfliktu. De facto kontroluje już 1/3 Donbasu, czyli wspomniane republiki. Jeśli wcieliłaby je, to byłby to dla niej dodatkowy koszt. I tak ponosi już olbrzymie wydatki na utrzymanie tych terenów, a przecież wskutek sankcji i relatywnie niskich cen węglowodorów "obrywa" na obecnym kryzysie dość poważnie - wskazał Andrzej Talaga.

Posłuchaj
19:07 PR24_mp3 2021_04_09-11-09-09.mp3 Andrzej Talaga o ruchach rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą ("Temat dnia/Gość PR24")

Zdaniem eksperta, przyłączenie przez Rosję obu republik "byłoby wielkim skandalem międzynarodowym", który owocowałby kolejnymi sankcjami. Zwrócił też uwagę na trzecią interpretację ruchów rosyjskich wojsk.

- Mówi się, że może być to przygotowanie do ataku na Ukrainę, uzyskania od tego państwa dalszych terytoriów, np. korytarza między Donbasem a Krymem, którego otwarcie niewątpliwie bardziej zintegrowałby ten drugi obszar i zmniejszyłoby koszty okupacji. Jednak groźba wojny jest również świetnym argumentem politycznym bez samej wojny i chyba o to w tej całej sytuacji chodzi - stwierdził Talaga.   

Trwające od 2014 r. walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute
Data emisji: 09.04.2021
Godzina emisji: 11.09

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Konflikt w Donbasie. Jan Parys: bezpieczeństwo Ukrainy ma wpływ na bezpieczeństwo Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 15:02
- Nasz głos powinien się liczyć w tej sprawie. Bezpieczeństwo Ukrainy ma wpływ na bezpieczeństwo Polski. Nie jest nam obojętne, co tam się dzieje i jesteśmy zainteresowani, żeby Ukraina była i bezpieczna, i stabilna - powiedział o konflikcie między Rosją i Ukrainą Jan Parys, były minister obrony narodowej.
rozwiń zwiń