X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Sakrament pokuty musi rosnąć wraz z nami". O. Śliwiński w PR24 o dobrej spowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 15:15
- Inaczej spowiada się dziecko, inaczej młodzieniec, inaczej żona, a jeszcze inaczej człowiek w podeszłym wieku, to oczywiste. Jeśli nie ma rozwoju, następuje regres i spowiedź zaczyna być traktowana jako formalny obowiązek. Trudno wtedy przeżyć to jako spotkanie z żywym, działającym Bogiem - powiedział w Polskim Radiu 24 o. Jordan Śliwiński, kapucyn, współtwórca Szkoły dla spowiedników. 
- Przeżywanie sakramentu pokuty musi rosnąć wraz z nami - podkreśla o. Jordan Śliwiński (zdj. ilustracyjne)
- Przeżywanie sakramentu pokuty musi rosnąć wraz z nami - podkreśla o. Jordan Śliwiński (zdj. ilustracyjne)Foto: LD/ FORUM

Dziś Wielki Piątek - drugi dzień Triduum Paschalnego, w którym Kościół przypomina o męce i śmierci Chrystusa na krzyżu. To także czas, gdy wielu katolików przystępuje do spowiedzi świętej przed Wielkanocą. O znaczeniu dobrej spowiedzi mówił w Polskim Radiu 24 o. Jordan Śliwiński, kapucyn.

shutterstock Chrystus 1200.jpg
"Chrystus przychodzi i to się nie zmienia". Ks. Kurp o Wielkanocy w czasie pandemii

Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że "spowiedź i sakrament pokuty musi rosnąć wraz z nami". Wyjaśnił, że formuła spowiedzi zależy od wieku i dojrzałości penitenta. - Inaczej spowiada się dziecko, inaczej młodzieniec, inaczej żona, a jeszcze inaczej człowiek w podeszłym wieku, to oczywiste. Jeśli nie ma rozwoju, następuje regres i spowiedź zaczyna być traktowana jako formalny obowiązek. Trudno wtedy przeżyć to jako spotkanie z żywym, działającym Bogiem - powiedział o. Jordan Śliwiński. 

Czytaj także: 

Kapłan zalecił, by do sakramentu pokuty "podejść wiarą", nie "metodą obserwacji filmowej, dziennikarskiej czy psychologicznej". - Jeżeli mam świadomość, że przychodzę do Chrystusa, który przebacza mi grzechy, to zupełnie inaczej do tego sakramentu podchodzę - nie na zasadzie, że mam się potem lepiej czuć, tylko na tej zasadzie, że chcę po nim być bardziej z Chrystusem, a wtórnie - także z każdym człowiekiem - powiedział.

jan paweł II free 1200
16. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Ambasador RP w Watykanie: przywrócił nam godność

Spowiedź to nie kierownictwo duchowe

W rozmowie poruszono także wątek terapeutycznych właściwości spowiedzi. Jak mówił kapłan, spowiedzi nie należy uważać za coś trudnego, a należy o tym myśleć raczej jako o sposobie na pozbycie się "wszystkiego tego, co złe i niedobre" w naszym życiu. - Jeżeli ktoś przebacza mi grzechy, to z założenia jest to terapeutyczne, bo ciężar winy ze mnie spada - powiedział. Jego zdaniem, nawet krótkie pouczenie i rozgrzeszenie "musi - siłą rzeczy - wpływać na człowieka jako całość, a więc także na psychikę".

- W tradycji katolickiej mówi się o kierownictwie duchowym - wskazał i dodał, że Kościół odróżnia to od spowiedzi. - Sakrament pokuty ma być związany z nawracaniem się z grzechów. Jeśli ktoś oczekuje porad, jak mam się modlić i coś przeżywać, to w tradycji Kościoła nazywa się to kierownictwem duchowym - podkreślił. Dodał, że można poprosić spowiednika czy kapłana o takie przewodnictwo. - Mogę się spowiadać, to może zakończyć się rozgrzeszeniem, a potem mogę porozmawiać z kapłanem o tym, jak się modlić - podkreślił o. Jordan Śliwiński.

Posłuchaj
20:03 JordanSliwinskiNRPK_PR24_AAC 2021_04_02-14-33-41.mp3 O. Jordan Śliwiński o znaczeniu spowiedzi w Kościele katolickim ("Temat dnia"/ PR24)

W rozmowie więcej o znaczeniu spowiedzi dla katolików, a także o "regule trzech palców" w rachunku sumienia. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyAgnieszka Kozłowska-Łysko

Gość: o. Jordan Śliwiński (kapucyn, współtwórca Szkoły dla spowiedników)

Data emisji: 2.04.2021

Godzina emisji: 14.33


mbl

Czytaj także

"Dla wielu wiernych jest to bardzo trudne". Ks. dr Zenon Hanas o ograniczeniach pandemicznych

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 18:00
- Te ograniczenia pandemiczne bardzo utrudniają nam uroczyste obchodzenie liturgii. Dla nas, księży, to jest niezwykle bolesne. Wiem, że wielu wiernych również przeżywa to w trudny sposób i niełatwo im się z tym pogodzić - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr Zenon Hanas, pallotyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Jędraszewski: bez rozważania życia i nauczania Chrystusa człowiek nie może do końca odkryć sensu swych cierpień

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 12:52
- Bez rozważania życia i nauczania Chrystusa, a zwłaszcza bez wnikania w Jego mękę i zmartwychwstanie, człowiek nie może do końca zgłębić i odkryć sensu swych cierpień, doznanych niesprawiedliwych osądów i krzywd, ale także siły nadziei w swym zdążaniu do wieczności - mówił w Wielki Piątek w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
rozwiń zwiń