X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Modzelewski: sytuacja finansów państwa jest lepsza, niż zakładały to prognozy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 15:09
- Zbieramy owoce mozolnych działań naprawczych, dotyczących systemu fiskalnego. Wprowadzono wiele nowych przepisów uszczelniających system. Dlatego mimo wszystkich kosztów pandemii regres w dochodach jest niewspółmiernie niższy, niż byłby bez tych rozwiązań - powiedział o aktualnej sytuacji finansów państwa prof. Witold Modzelewski, prawnik i ekspert od spraw podatkowych.
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: PR24

Prezydent podpisał w poniedziałek ustawę o dodatkowym świadczeniu dla emerytów i rencistów, czyli tzw. czternastej emeryturze. To świadczenie, które w pełnej wysokości, tj. 1250 zł brutto, otrzymają emeryci i renciści, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Jeżeli jest ono wyższe, obowiązuje zasada złotówka za złotówkę - aż do kwoty 4150 zł brutto, przy której 14. emerytura już nie przysługuje. Dzieje się to w czasie, kiedy wiele krajów boryka się z problemami finansowymi. O sytuacji w Polsce mówił prof. Witold Modzelewski.

shutterstock senior free emeryt free emerytura free 1200.jpg
Eksperci: dodatkowe wsparcie dla emerytów to pomoc, która ponownie zasila polską gospodarkę

"Zaskakująco dobra sytuacja"

Profesor powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że sytuacja finansów państwa jest znacznie lepsza, niż zakładały to wszelkie prognozy. Jego zdaniem jest to owoc m.in. działań naprawczych system podatkowego. - Mamy do czynienia z dużo lepszą sytuacją fiskalną po roku, który miał być dużo gorszy. Jest ona dużo lepsza niż okoliczności. Dochody finansów państwa są, pomimo wielu wydatków, dużo lepsze niż w podobnych państwach EU - powiedział.

- Zbieramy owoce mozolnych działań naprawczych, dotyczących systemu fiskalnego. Wprowadzono wiele nowych przepisów uszczelniających system. Dlatego mimo wszystkich kosztów pandemii regres w dochodach jest niewspółmiernie niższy, niż byłby bez tych rozwiązań - dodał.

Czytaj także:

Ekspert jako nieprawdziwe ocenił wyroki wieszczące katastrofę finansową kraju. - Nie twórzmy psychiatrii ekonomicznej, która co jakiś czas się pojawia. Nie mówmy, że jesteśmy o krok od katastrof finansowych. To jest nieprawda. Gromadzimy cały czas oszczędności - powiedział.

Dodał także, że wprowadzenie rozwiązań wspierających grupy nieaktywne zawodowo jest działaniem racjonalnym. - Zachowujemy się racjonalnie w sytuacji społeczeństwa o niskim wskaźniku dzietności i powiększającej się części społeczeństwa nieaktywnej zawodowo. Te pieniądze wrócą w jakiejś części do gospodarki - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:28 PR24_mp3 2021_03_09-14-33-12.mp3 Prof. Witold Modzelewski o sytuacji finansowej Polski ("Gość PR24")

*** 

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Witold Modzelewski (prawnik, ekspert podatkowy)
Data emisji: 09.03.2021
Godzina emisji: 14:33 

dz

Czytaj także

Marek Zuber: zwiększyła się ściągalność podatków

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 15:00
- Podważyliśmy tę tezę, że w polskich realiach zwiększenie ściągalności podatków nie było możliwe - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka w pandemii. Dr Mech: w Polsce udział branż najbardziej dotkniętych kryzysem jest najniższy w Europie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 19:09
- Polska jest krajem, gdzie udział branż najbardziej dotkniętych kryzysem wynosi najmniej w Europie. Chodzi tu o turystykę i branże z nią powiązane - wyjaśnił przyczyny względnie dobrej kondycji polskiej gospodarki w czasie koronawirusa dr Cezary Mech, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

14. emerytura stała się faktem. Publicyści zgodnie: to dobre działanie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 20:14
- 14. emerytura to jest najprostsze działanie, które można sobie wyobrazić, jeżeli mówimy o jakiejś zmianie systemowej. Tymczasem "Nowy Ład", z głosów z obozu władzy, w bardzo dużej mierze ma dotyczyć reformy systemu podatkowego. Oczywiście to może oznaczać bardzo wiele. Rzeczywiście, to, co podaje OKO.press, te 30 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku, jest pewnym wariantem, ale też mówi się o innych rozwiązaniach - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej". Gościem "Debaty dnia" był również Łukasz Kobeszko.
rozwiń zwiń