X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dyrektor krakowskiego IPN: mówiąc o "Żołnierzach Wyklętych" mamy do czynienia z niekwestionowanymi bohaterami

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 14:56
- Trzeba czasu, edukacji, nauki i wielu drobnych kroków, które w końcu doprowadzą do tego, że żołnierze powstania antykomunistycznego będą traktowani na równi z innymi powstańcami walczącymi o niepodległość kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Filip Musiał, historyk i dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Żołnierze z oddziałów mjr. Zapory, Aleksandra Rusina Olka i Wojciecha Lisa Lisa. To do walki z polskim podziemiem antykomunistycznym stworzono Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Żołnierze z oddziałów mjr. "Zapory", Aleksandra Rusina "Olka" i Wojciecha Lisa "Lisa". To do walki z polskim podziemiem antykomunistycznym stworzono Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego.Foto: Album "Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.", Oficyna Wydawnicza "Volumen", 2013

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" poświęcony bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i wciąż walczyli o niepodległość Polski, tym razem z sowieckim okupantem.

Jan Józef Kasprzyk 1200.jpg
"Ducha narodu i wolności zabić nie można". Jan Józef Kasprzyk o "Żołnierzach Wyklętych"

Dr Filip Musiał zaznaczył, że prawdziwy przełom w badaniach nad powojennym podziemiem niepodległościowym przyniosło powstanie IPN i jego późniejsza działalność, m.in. wydanie fundamentalnego – jak to określił – wydawnictwa, którym był "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego".

Odnosząc się do negatywnych opinii pojawiających się w stosunku do "Żołnierzy Wyklętych", dyrektor krakowskiego oddziału IPN stwierdził, że niektórym osobom nie odpowiada to, do czego dążyli chociażby z powodu "pozostałości w mentalności pewnych kalek propagandy komunistycznej".

Posłuchaj
25:04 PR24_mp3 2021_02_28-13-33-29.mp3 Dr Filip Musiał o Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ("Temat dnia/Gość PR24")

- Inną przyczyną jest wręcz identyfikowanie się z PRL części Polaków. Uwagę należy też zwrócić na zjawisko z ostatnich lat, czyli ahistoryczne i zupełnie zbędne upolitycznienie tego sporu. Jednym z największych dramatów życia politycznego jest to, że jego podział sięga tak głęboko, iż zaczyna rezonować w sfery, które powinny być poza jakimkolwiek politycznym sporem, gdyż są trzonem naszej wspólnotowej tradycji - podkreślił historyk.

Zwrócił też uwagę, że żołnierze powojennego podziemia pozostawali wyklęci nie tylko w okresie PRL, ale również w warunkach III RP, nie tylko wczesnej, ale również tej bardziej dojrzałej.

Dr Musiał wskazał, że mówiąc o "Żołnierzach Wyklętych", mamy do czynienia z niekwestionowanymi bohaterami walczącymi o niepodległy kraj, których działalność ciągle spotyka się z niepochlebnymi komentarzami.

- Wierzę jednak, że idea niepodległościowa, która w Polsce była zawsze niezwykle ważna zwycięży także i na tym polu. Trzeba po prostu czasu, edukacji, nauki i wielu drobnych kroków, które w końcu doprowadzą do tego, że żołnierze powstania antykomunistycznego będą traktowani na równi z innymi powstańcami walczącymi o niepodległość kraju - dodał w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Filip Musiał, historyk i dyrektor krakowskiego oddziału IPN
Data emisji: 28.02.2021
Godzina emisji: 13.33

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Prof. Panfil: nasza wolność jest nie tylko chwałą tych, którzy żyją, ale triumfem tych, którzy zginęli

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 11:46
- Dla "Żołnierzy Wyklętych" najważniejsza była przysięga. Nie było w niej fragmentu, że mieli walczyć tak długo, jak będzie to dla nich wygodne. Przysięgali Bogu, Ojczyźnie i sobie, że będą walczyć o Polskę wolną i suwerenną - powiedział prof. Tomasz Panfil historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń