X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Łazik Perseverance na Marsie. Astronom: misja może potrwać znacznie dłużej niż zaplanowano

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 19:47
- W tej chwili na Marsie nie ma życia. Misja łazika Perseverance ma sprawdzić to, czy to życie kiedyś tam było, czy ono mogło powstać - powiedział w Polskim Radiu 24 Stanisław Rokita, astronom z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu.
Audio
 • Stanisław Rokita o misji NASA na Marsie ("Temat dnia/Gość PR24")
Łazik Perseverance na Marsie
Łazik Perseverance na Marsie Foto: PAP/EPA/NASA/JPL-Caltech HANDOUT

Po trwającym ponad pół roku locie, w środę 18 lutego, ok. godz. 22 czasu polskiego, na Marsie wylądował łazik Perseverance. To najbardziej zaawansowany technicznie pojazd, jaki NASA wysłała na Czerwoną Planetę.

Łazik Marsjański free gov pl-1200.jpg
Perseverance: najważniejsza misja na Marsie

-  To jest pierwszy raz, kiedy lecimy po to, by szukać ewentualnych śladów życia, które mogło rozwijać się w bardzo odległej przeszłości na Marsie - stwierdził gość audycji. 

Czym się różni ta wyprawa na Marsa od poprzednich? 

- Te dotychczasowe misje skupiały się na tym, żeby stwierdzić, czy na Marsie mogły istnieć warunki, które pozwalałyby na rozwój życia w przyszłości - odpowiedział astronom.  

Na temat Czerwonej Planety są pewne informacje. - Teraz już wiemy, że tam był o wiele cieplejszy klimat, była woda, więc wszystkie te warunki, potrzebne do rozwoju życia. Tą pewność już mamy. Misja Perseverance poleciała m.in. po to, by szukać biologicznych śladów życia - podkreślił Stanisław Rokita. 

Posłuchaj
24:13 _PR24_AAC 2021_02_21-18-33-05.mp3 Stanisław Rokita o misji NASA na Marsie ("Temat dnia/Gość PR24")

- W tej chwili go tam nie ma. Są teraz tak niekorzystne warunki na Marsie, że nie można tam przetrwać. Oczywiście, nie można tego wykluczyć. Mówiąc o życiu na Marsie chodzi nam o mikroorganizmy  - dodał. 

Czytaj także:

Misja łazika potrwa jeden marsjański rok, czyli nasze dwa lata.  - Jednak naukowcy mają dużą nadzieję, że ona potrwa dłużej. Mając doświadczenie poprzednich misji, łaziki marsjańskie są zadziwiająco żywotne - zaznaczył Rokita.

Jak Perseverance się komunikuje? 

- Może wysyłać bezpośrednie informacje do nas, z powierzchni Marsa na Ziemię. Jest to komunikacja bardzo powolna, ograniczona - podsumował astronom.

   Więcej w nagraniu. 

   ***

   Audycja"Temat dnia/Gość PR 24"

   Prowadził: Mateusz Drozda

   GośćStanisław Rokita (astronom, Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu)

   Data emisji: 21.02.2021

   Godz. emisji: 18.33

   kmp

   Czytaj także

   Rozszerzona rzeczywistość zabierze nas na Marsa. Polska firma stworzyła specjalną aplikację

   Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 07:15
   Aplikację mobilną, która prezentuje w interaktywny sposób różne elementy misji łazika Perseverance i powierzchni Marsa, opracowała polska firma dla amerykańskiego kanału Smithsonian Channel. W aplikacji wykorzystano zdjęcia i inne materiały NASA.Rzeczywistość rozszerzona to rodzaj technologii łączenia świata realnego z komputerowo generowanymi obrazami. Taka technologia jest przydatna w różnych dziedzinach, np. w lotnictwie, medycynie, a także w muzeach albo grach komputerowych.
   rozwiń zwiń