X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Facebook zablokował newsy w Australii. Piotr Cywiński: giganci cyfrowi sprawują niebezpieczny dyktat

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 11:29
- Najwięksi właściciele mediów społecznościowych sprawują naprawdę niebezpieczny dyktat. Jego skutki odczuwamy dziś poprzez szerzenie genderyzmu czy neomarksizmu. Jest to władza, siła i panowanie, której nie można zlekceważyć - powiedział o znaczeniu gigantów cyfrowych i ich wpływów w różnych państwach Piotr Cywiński, publicysta "Sieci". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Sławomir Jastrzębowski oraz Dawid Wildstein. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: chainarong06/shutterstock.com

Serwis społecznościowy Facebook zablokował w czwartek na swoim portalu artykuły mediów w Australii. Był to protest przeciwko uchwalonej w środę przez izbę niższą australijskiego parlamentu ustawie zmuszającej portale takie jak Facebook i Google do płacenia za rozpowszechniane na ich stronach treści wydawców. Premier Australii skrytykował to postępowanie i powiedział, że działania firmy tylko potwierdzają obawy na temat zbyt dużej siły internetowych gigantów.

facebook1200.jpg
Prof. Reginia-Zacharski: wielkie korporacje BigTech zachowują się jak państwa i bronią swojej suwerenności

"Niebezpieczny dyktat"

Piotr Cywiński powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że właściciele mediów społecznościowych sprawują dyktat i roszczą sobie prawa do decydowania o wielu rzeczach mimo braku demokratycznych mandatów. - Wprowadzenie podatków to reakcja na dyktat kilku majętnych osób. Są graczami w skali globalnej, choć nie wygrali nigdy wyborów. Najwięksi właściciele mediów społecznościowych sprawują naprawdę niebezpieczny dyktat. Jego skutki odczuwamy dziś poprzez szerzenie genderyzmu czy neomarksizmu. Jest to władza, siła i panowanie, której nie można zlekceważyć - zaznaczył.

Czytaj także:

- Facebook zablokował dostęp 17 mln australijskich użytkowników, którzy nie mogą przeglądać treści informacyjnych. Zrobił to w ramach protestu przeciw staraniom australijskiego rządu który, uwaga opozycja w Polsce, postanowił nałożyć na koncerny opłaty na linki do wiadomości innych wydawców i zysków czerpanych z reklam - powiedział.

"Powinni płacić"

Sławomir Jastrzębowski podkreślił, że jeżeli giganci czerpią zyski, to powinni płacić podatki. Jego zdaniem nastąpi pewna zmiana nastawienia na świecie względem cyfrowych gigantów. - Jeżeli Facebook zarabia na Australii i treściach tam publikowanych to powinien płacić podatki od tego, co zarabia. Portal podaje treści, które zostały przez kogoś wypracowane. To nie jest nic nowego w funkcjonowaniu potentatów internetowych - powiedział.

Czytaj także:

- Jestem przekonany, że jesteśmy w takiej fazie, że różne rządy pójdą po rozum do głowy i będzie to koniec ściągania pieniędzy cudzym kosztem. Podejrzewam, że Biden zdaje sobie sprawę że potentaci, podobnie jak uczynili to z Trumpem, mogą w przyszłości zablokować także jego - ocenił.

Sebastian Kaleta _1200.jpg
Cenzura w sieci. Kaleta: należy uregulować działanie mediów społecznościowych

Interes

Odmiennego zdania niż Sławomir Jastrzębowski był Dawid Wildstein. Powiedział, że Joe Biden i Demokraci zawarli nieformalne porozumienie i są od siebie uzależnieni. - Moim zdaniem BigTech amerykański, mimo swoich poglądów, kieruje się interesem. Zdecydowali się na poparcie Demokratów ponieważ zagrali va banque. Giganci trzymają w szachu Demokratów, ale i Demokraci trzymają w szachu tych gigantów cyfrowych. Stronnictwo Bidena pokazuje im, że tylko oni są dla nich gwarantem niewprowadzenia pewnych regulacji - ocenił.

- W ten sposób tworzą się pewne nieoficjalne zależności, które potrafią być dużo mocniejsze niż zależności formalne i polityczne. To jest podstawowe ryzyko, które nie wystąpiło w Australii czy Kanadzie, ale w USA może to wyglądać inaczej - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
27:37 PR24_mp3 2021_02_19-10-08-46 (1).mp3 Piotr Cywiński, Dawid Wildstein i Sławomir Jastrzębowski m.in. o znaczeniu gigantów cyfrowych ("Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Piotr Cywiński ("Sieci"), Dawid Wildstein (TVP), Sławomir Jastrzębowski (publicysta)
Data emisji: 19.02.2021
Godzina emisji: 10:09

dz

Czytaj także

Podatki od cyfrowych gigantów we Francji i USA. "Musimy zlikwidować ten monopol"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 11:35
Francja i Stany Zjednoczone są bliskie porozumienia w sprawie podatku od cyfrowych gigantów. Regulacje podatkowe dotyczące amerykańskich firm cyfrowych zostały wprowadzone we Francji już w 2019 r. W odwecie władze Stanów Zjednoczonych nałożyły cła na francuskie produkty eksportowe. Nowa administracja Joe Bidena zapowiada gotowość do dyskusji w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeśli ktoś jest usunięty, to jest usunięty". Twitter nie przywróci konta Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 11:18
Dyrektor finansowy Twittera Ned Segal zapowiedział w środę, że zasady serwisu nie pozwalają na przywrócenie usuniętego konta Donalda Trumpa - nawet jeśli były prezydent USA znów będzie ubiegał się o urząd głowy państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet i VOD to koniec telewizji jaką znamy?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 18:50
- Wejście internetu, zwłaszcza mediów społecznościowych, spowodowało zupełną zmianę ról. W międzyczasie weszło jeszcze VOD. Wiele młodych osób wie obecnie, co jest w telewizji, ponieważ ona jest w internecie w rozmaitych odpryskach. Można więc powiedzieć, że te media się przenikają, ale to zwyczajowe oglądanie telewizji nie jest już takie jak kiedyś - mówił dr hab. Jacek Wasilewski, medioznawca.
rozwiń zwiń