X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wymiar sprawiedliwości odziedziczony po PRL-u". Rozpłochowski o niewyjaśnionych zbrodniach komunistycznych

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 15:15
- Odziedziczony w spadku po komunizmie PRL-owski zbrodniczy wymiar sprawiedliwości ma ciągle w swoich szeregach wyznawców, dziś już nowego, komunizmu. To często ludzie młodsi, ale są przesiąknięci ideami nowego komunizmu, które prezentuje dzisiejsza totalna opozycja - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, działacz śląskiej Solidarności. Gośćmi audycji byli także działacze Solidarności: Andrzej Michałowski z Gdańska i Zbigniew Janas z Warszawy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Lukasz Siekierski/ Shutterstock

Dzień 30 stycznia to smutna rocznica, tego dnia bowiem, w 1989 roku, doszło do tragicznej śmierci księdza Stanisława Suchowolca, kapelana Białostockiej Solidarności. Oficjalnie kapłan zmarł w wyniku zatrucia tlenkiem węgla po pożarze, który wybuchł na plebanii, jednak historycy i prokuratorzy IPN nie mają wątpliwości, że ksiądz Suchowolec został zamordowany przez bezpiekę. W tym samym czasie, kiedy doszło do tragicznej śmierci kapelana, trwały już rozmowy między władzą a opozycją w Magdalence. O rozliczaniu zbrodni komunistycznych mówili w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, Andrzej Michałowski i Zbigniew Janas.

Sąd najwyższy shutt-1200.jpg
Dr Majchrzak: mamy problem z rozliczeniem sędziów i prokuratorów stanu wojennego

Zbigniew Janas stwierdził, że o sposobie funkcjonowania SB może powiedzieć bardzo wiele, bo jego żonę bezpieka zabrała od chorego dziecka i ciężko pobiła w areszcie na Mokotowskiej. Wyjaśnił, że przykład ten podaje, ponieważ on długo szukał osoby, która była odpowiedzialna za doprowadzenie jego żony do ciężkiego stanu i pobytu w szpitalu, ale nigdy mu się to nie udało.

- Dlatego że oni nie zostawiali śladów. Nie było śladów np. w dokumentach, żeby można było w ogóle dojść, kto to był. (...) Bezpieka ma to do siebie, że ona bardzo wiele rzeczy przeprowadza tajnie. Nic nie jest napisane, nigdzie nie jest zgłoszone, nikt się tym formalnie nie zajmuje. Pewne rzeczy są "na gębę", więc potem jest bardzo trudno udowodnić - mówił Zbigniew Janas. Dodał, że o tym problemie świadczyć może fakt, że wielu spraw nie rozwiązał IPN nie tylko wcześniej, ale także po 2015 roku, kiedy doszło do zmiany władzy.

Zobacz także:

zw_1200.jpg
"Porządkowanie przestrzeni historycznej". Janusz Waliś o działalności fundacji "Łączka"

Andrzej Michałowski opowiedział historię innego kapłana, swojego przyjaciela - ks. Sylwestra Zycha, zamordowanego już po 4 czerwca 1989 roku - i tego, że jego śmierć także nigdy nie została wyjaśniona. Jak stwierdził, wielokrotnie wraz z kolegami zwracał się o pomoc w tej sprawie do innego działacza opozycyjnego, Andrzeja Milczanowskiego, który o 1992 roku był ministrem spraw wewnętrznych, ale mimo to śledztwo nie zostało zrobione porządnie.

- Dlatego Andrzej Milczanowski ponosi odpowiedzialność tak samo, jak wszyscy pozostali, za to, że nie zrobili w tej sprawie komisji, że nie było porządnego pionu śledczego, że ten cały IPN to jest taka pozorowana historia, że trzeba tam zrobić porządek, że trzeba te śledztwa poprowadzić porządnie - mówił.

Andrzej Rozpłochowski stwierdził, że problem wyjaśniania zbrodni komunistycznych, zwłaszcza tych popełnionych już po 4 czerwca 1989 roku, czyli tzw. wyborach kontraktowych, wynika z odziedziczenia po PRL-u całego wymiaru sprawiedliwości.

Szwagrzyk IPN 1200.png
Krzysztof Szwagrzyk: poszukiwania na Powązkach umożliwiły zetknięcie się z jeszcze większym barbarzyństwem komunizmu

- Odziedziczony w spadku po komunizmie, po socjalizmie PRL-owski, zbrodniczy wymiar sprawiedliwości, oparty głównie na pionie prokuratorskim i sędziowskim, ma ciągle między sobą, w swoich szeregach wyznawców - dziś już nowego - komunizmu. To są często już ludzie młodsi, którzy nie robili karier w PRL-u, ale są przesiąknięci tymi ideami nowego komunizmu, które prezentuje dzisiejsza totalna opozycja - mówił Andrzej Rozpłochowski.

Posłuchaj
36:35 PR24_mp3 2021_01_30-13-35-21_Opozycjoniści.mp3 Andrzej Rozpłochowski, Andrzej Michałowski i Zbigniew Janas o wyjaśnianiu zbrodni komunistycznych ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Goście: Andrzej Rozpłochowski (działacz śląskiej Solidarności), Andrzej Michałowski (działacz gdańskiej Solidarności), Zbigniew Janas (działacz Solidarności w Warszawie)
Data emisji: 30.01.2021
Godzina emisji: 13.35

PR24/jmo

Czytaj także

"Chcieliśmy uczelni bez ideologii". Mija 40 lat od powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 03:47
40 lat temu, 22 września 1980 roku, na Uniwersytecie Gdańskim utworzono Tymczasowy Komitet Założycielski Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Władze komunistyczne zezwoliły na rejestrację organizacji dopiero 17 lutego 1981 roku, po strajku studentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o Solidarności: dała impuls do tworzenia innych niezależnych inicjatyw

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 12:01
- Solidarność to ruch o fundamentalnym znaczeniu dla historii Polski i świata, która dała również impuls do powstania wielu innych, niezależnych od władz PRL, inicjatyw - napisał we wtorek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń