X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Problemy z dostawą szczepionek w UE. Politolog: za miesiąc państwa będą prowadziły własne negocjacje

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 10:31
- Myślę, że za miesiąc nikt nie będzie brał pod uwagę na poważnie kwestii solidarności, tylko państwa będą prowadziły własne negocjacje i ta zasada egoizmu w stosunkach międzynarodowych zwycięży - powiedział o kryzysie w dostawie szczepionek dla państw UE prof. Jacek Reginia-Zacharski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/M-Foto

Komisja Europejska zapowiedziała wprowadzenie specjalnego mechanizmu dotyczącego blokady eksportu poza Unię szczepionek tych firm, które spóźniają się z dostawami do krajów członkowskich. KE tłumaczy, że potrzebna jest większa przejrzystość i gwarancje, że firmy produkujące szczepionki będą realizować dostawy do krajów członkowskich w terminie.

shutterstock parlament europejski 1200.jpg
Prof. Grabowska o niesprawiedliwym podziale stanowisk w administracji UE

"Państwa radzą sobie lepiej niż UE"

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 obecna sytuacja pokazuje, że państwa działające w pojedynkę radzą sobie lepiej niż Unia Europejska. - W momencie bardzo ostrego kryzysu poszczególne państwa radzą sobie znacznie lepiej niż zbiorowości takie jak Unia Europejska. Warto przypomnieć sobie grudzień, kiedy to w UE panował duży optymizm dotyczący liczby szczepionek. Mówiono wtedy o tym, żeby państwa nie prowadziły własnych zakupów szczepionek. Dzisiaj zdaje się nikt o tym nie pamiętać i sytuacja robi się trudna. Myślę, że za miesiąc nikt nie będzie brał pod uwagę na poważnie takich kwestii, tylko państwa będą prowadziły własne negocjacje i ta zasada egoizmu w stosunkach międzynarodowych zwycięży - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski.

 Czytaj także:

- Unia Europejska najlepiej radzi sobie z kryzysami, kiedy ich nie ma. Oczywiście kryzysy związane z COVID-19 są bardzo głębokie i traumatyczne. To nie jest pierwszy kryzys, z którym Unia musi sobie radzić. Wcześniej mieliśmy np. do czynienia z kryzysem finansowym. Jednak oba przypadki pokazały, że UE radzi sobie z nimi umiarkowanie skutecznie. Kiedy tak się dzieje, państwa przystępują do realizacji własnych interesów bez oglądania się na zasady solidarności unijnej. Koronawirus uwypuklił zjawiska, które można było obserwować wcześniej - zaznaczył.

Zdaniem politologa w Unii Europejskiej nie ma alternatywy dla takiego działania. - UE została zbudowana jako mechanizm, co do którego nie ma alternatywy. Urzędnicy brukselscy nie są wyłaniani w ramach wyborów. Nie ma czegoś takiego, że w następnych wyborach możemy im powiedzieć "nie". Gdyby taka sytuacja zaszła w wyniku działań konkretnego rządu, to miałoby to poważne konsekwencje włącznie z jego upadkiem. Natomiast w Unii nie ma nawet takiej debaty - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
24:41 PR24_mp3 2021_01_29-09-35-18.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski o kryzysie w realizacji dostaw szczepionek wynegocjowanych przez Komisję Europejską ("Gość PR 24")

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog)
Data emisji: 29.01.2021
Godzina emisji: 9:35

dz

Czytaj także

"Merytoryczna dyskusja na ten temat jest konieczna". Prof. Gielerak o znoszeniu obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 21:15
- Niektóre dane mówią, że do transmisji wirusa najczęściej dochodzi w miejscach zamieszkania i pracy. Istnieją też dane, które wskazują, że ryzyko zakażeń na siłowniach i w klubach fitness jest mniejsze niż w przestrzeni publicznej. Merytoryczna dyskusja na ten temat jest konieczna - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. gen. Grzegorz Gielerak, szef Wojskowego Instytutu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rektor WUM nie podał się do dymisji po szczepieniach poza kolejnością. Teraz tłumaczy przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 21:00
Rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong w skierowanym do uniwersyteckiego Senatu oświadczeniu napisał, dlaczego nie podał się do dymisji. Uważa, że stał się ofiarą hejtu, a zarzuty wobec niego są "niezasadne" - poinformował w czwartek portal TVP Info.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksport szczepionek poza UE zablokowany? Bruksela reaguje na opóźnienia w dostawach

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 06:47
Możliwa będzie blokada eksportu poza Unię szczepionek tych firm, które spóźniają się z dostawami do krajów członkowskich. Komisja Europejska zaproponuje dziś specjalny mechanizm w tej sprawie.
rozwiń zwiń