X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Setna rocznica urodzin Kamila Baczyńskiego. "Jego poezja żyje"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 12:25
- Poezja Baczyńskiego żyje i jest ciągle wydawana. Naszym wspólnym obowiązkiem, szczególnie w tym roku, jest przypominanie i zachęcanie do sięgania po tę poezję - powiedziała o obchodach roku Kamila Baczyńskiego rzecznik Narodowego Centrum Kultury, Joanna Bancerowska.
Warszawski mural z wizerunkiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Warszawski mural z wizerunkiem Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoFoto: Paradox Media/Narodowe Centrum Kultury

22 stycznia 1921 roku przyszedł na świat Krzysztof Kamil Baczyński. Od wczesnej młodości odznaczał się talentem literackim i plastycznym. Jego życie przypadło na czas drugiej wojny światowej. Był żołnierzem batalionów Armii Krajowej "Zośka" i "Parasol". Poeta zginął w Pałacu Blanka 4 sierpnia 1944 roku około godziny 16. Trafił go niemiecki snajper strzelający z gmachu Teatru Wielkiego. Mimo zaledwie 23 lat życia zostawił po sobie wiele wierszy, które wydawane są do dzisiaj. Z okazji setnej rocznicy jego urodzin Sejm ustanowił rok 2021, rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Baczynski_TT_Cover_1200.jpg
Powstał serwis upamiętniający twórczość Baczyńskiego

Przywrócić pamięć o poecie

O działaniach upamiętniających poetę opowiedziała w Polskim Radiu 24 rzecznik Narodowego Centrum Kultury. - Zainaugurowaliśmy rok Kamila Baczyńskiego odsłonięciem wielkiego muralu w Warszawie. W odległości ok. 650 metrów od tego miejsca znajduje się kościół Świętej Trójcy, gdzie Baczyński wziął ślub z Barbarą Drapczyńską. Jest to miejsce ściśle związane z jego życiem. Tam też ten mural widać z daleka - powiedziała Joanna Bancerowska.

- Szukaliśmy takiej formy, która przywraca pamięć poety i zachęca do sięgnięcia po jego poezję. Forma street artu wprowadza postać Baczyńskiego w przestrzeń publiczną i umożliwia interakcję z różnorodną publicznością. Ten mural wpisuje jego twórczość w krajobraz Warszawy, a z nią był związany przez całe swoje życie i za nią oddał je podczas Powstania Warszawskiego - dodała.

Czytaj także:

Rzecznik zaznaczyła, że obchody roku Kamila Baczyńskiego będą odbywały się w całej Polsce. Jej zdaniem jego poezja ciągle żyje. - W ciągu całego roku będzie dużo wydarzeń. Inspirujemy również do czczenia naszego poety również przez programy dotacyjne, w ramach których realizowane są projekty różnego rodzaju instytucji kultury w całej Polsce. Chcę zachęcić do czytania jego wierszy i oglądania jego prac plastycznych. Bo niewiele osób wie, że Baczyński miał również taki talent. Jest to podobieństwo do  Norwida, który go inspirował - powiedziała.

Posłuchaj
08:59 _PR24_AAC 2021_01_23-11-33-20.mp3 Joanna Bancerowska o roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ("Gość PR 24")

- Myślę, że poezja Baczyńskiego żyje i jest ciągle wydawana. Naszym wspólnym obowiązkiem, szczególnie w tym roku, jest przypominanie i zachęcanie do sięgania po tą poezję - zaznaczyła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Joanna Bancerowska (rzecznik Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji: 23.01.2021
Godzina emisji: 11:33

dz

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński w nowym serwisie internetowym portalu Polskieradio24.pl

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 10:00
Z okazji roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis internetowy składający się z unikatowych nagrań archiwalnych Polskiego Radia, wspomnień, wierszy w interpretacji wybitnych polskich aktorów, a także piosenek do tekstów Baczyńskiego. Strona baczynski.polskieradio24.pl wystartowała w 100. rocznicę urodzin artysty - 22 stycznia br.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstał serwis upamiętniający twórczość Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 16:14
Poeta, patriota, żołnierz – Krzysztof Kamil Baczyński, obchodziłby teraz setne urodziny. Z tej okazji uruchomiony został serwis internetowy poświęcony jego twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poeta, który musiał walczyć

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 16:45
Żył krótko, ale odcisnął niezwykle wyraźny ślad w polskiej kulturze: dokładnie 100 lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. Wybitny poeta, jeszcze w czasie okupacji obwołany głosem swojego pokolenia, wielokrotnie powtarzał, że pisanie to dla niego za mało – chciał i musiał walczyć.
rozwiń zwiń