X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Stany Zjednoczone podzielone po wyborach. Prof. Kleiber: przed nowym prezydentem niezwykłe wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 22:48
- Pamiętajmy, że 71 mln. obywateli głosowało na Donalda Trumpa, to parę procent mniej niż głosowało na Joe Bidena, te podziały będą przez dłuższy czas dominować na scenie politycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk. - Nie ulega wątpliwości, że przed nowym prezydentem stoją niezwykłe wyzwania - dodał. 
Prof. Michał Kleiber
Prof. Michał KleiberFoto: PR24

biden 1200 forum.jpg
"Zjednoczeni możemy zrobić wielkie, ważne rzeczy". Joe Biden zaprzysiężony na prezydenta USA

Joe Biden został w środę wieczorem polskiego czasu zaprzysiężony na prezydenta USA. W pierwszym przemówieniu wezwał Amerykanów do jedności i wspólnych działań w walce z pandemią, niesprawiedliwością społeczną i zmianami klimatycznymi. Joe Biden mówił, że w czasie pandemii i po okresie podziałów i napięć Ameryce potrzebna jest jedność. Obiecał, że będzie prezydentem wszystkich obywateli, także tych, którzy na niego nie głosowali. Zaapelował, by wspólnie pracować dla dobra narodu. - Musimy zakończyć tę niecywilizowaną wojnę, która stawia czerwonych przeciwko niebieskim, przedmieścia przeciw miastom, konserwatystów przeciw liberałom. Możemy to zrobić, jeśli - zamiast zatwardzać serca - otworzymy nasze dusze - dodał Joe Biden. 

Po pierwsze - porozumienie, po drugie - pandemia

- Nie ulega wątpliwości, że przed nowym prezydentem stoją niezwykłe wyzwania. Trudno przewidzieć, jak sobie Joe Biden z nimi poradzi - ocenił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk. Jako najważniejsze, gość "Tematu dnia" wskazał "odbudowę społecznych więzi". - To jest w tej chwili olbrzymi problem w Stanach Zjednoczonych. Pamiętajmy, że 71 mln. obywateli głosowało na Donalda Trumpa. To parę procent mniej niż głosowało na Bidena - wskazał prof. Kleiber. 

Czytaj także: 

Jako kolejne wyzwanie stojące przed Joe Bidenem, rozmówca Polskiego Radia wskazał opanowanie pandemii COVID-19. Przypomniał, że Biden niejednokrotnie krytykował Donalda Trumpa za jego zachowania. - Częściowo miał rację. Donald Trump zaniedbał wiele rzeczy na początku szerzenia się tej zarazy. To, czy nowy prezydent da sobie z tym radę, to osobna sprawa - wskazał.

biden zaprzysiężenie pap 1200.jpg
"Święto demokracji". Jarosław Guzy o zaprzysiężeniu Joe Bidena

Prof. Kleiber zaznaczył, że nieszczęścia, jak pandemia, "osłabiają władzę", dlatego COVID-19 częściowo spowodował porażkę Trumpa. - Pandemia ma tyle znaków zapytania, że powoduje nieskończone możliwości krytykowania rządu - wskazał i ocenił, że masowe szczepienia mogą odwrócić społeczne nastawienie do amerykańskich władz i pomóc Bidenowi, jeśli "okażą się dostatecznie skuteczne". 


opr. Johns Hopkins University

Podziały nie tylko na "czerwonych" i "niebieskich"

Zdaniem prof. Michała Kleibera, podziały w amerykańskim społeczeństwie nie dotyczą jedynie zwolenników dwóch partii - Demokratycznej i Republikańskiej, ale podzieleni są także zwolennicy Partii Republikańskiej. Część najbliższych współpracowników Donalda Trumpa nie była na jego pożegnalnym przemówieniu, bo uczestniczyli w inauguracji Joe Bidena. - Duża część zwolenników tej partii chętnie postawiłaby na innego swojego lidera, to znajduje odzwierciedlenie wśród parlamentarzystów - wskazał ekspert. 

Czytaj także:

- Ameryka stoi przed olbrzymim wyzwaniem. Te podziały będą przez dłuższy czas dominować na scenie politycznej - ocenił gość "Tematu dnia". Jak mówił prof. Michał Kleiber, wobec najróżniejszych wyzwań - pandemicznych, polityki zagranicznej, czy ekonomicznych, Joe Biden ma "bardzo trudne zadanie przed sobą". 


Posłuchaj
24:45 Klaieber--PR24_mp3 2021_01_21-20-33-27.mp3 Prof. Michał Kleiber o wyzwaniach stojących przed nowymi władzami USA, oraz o kształcie relacjach Waszyngtonu z Warszawą ("Temat dnia"/ PR24)

 

W rozmowie więcej komentarza do wyzwań stojących przed nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych, a także do kształtu przyszłych relacji polsko-amerykańskich i relacji między USA, a Unią Europejską. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyKrzysztof Grzybowski

Gośćprof. Michał Kleiber (PAN)

Data emisji: 21.01.2021

Godzina emisji: 17.47


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Czytaj także

Zamieszki w USA. Jałowiczor: Trump już myśli o tym, co będzie później, np. o kolejnych wyborach

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 22:14
- Nie wiem, szczerze mówiąc, jaki potencjał te protesty mogą mieć na dłuższą metę. Z jednej strony może być tak, że po wielkiej erupcji szybko nastąpi koniec, ale z drugiej strony pytanie, co z tym będzie robił sam Donald Trump. (...) Z całą pewnością myśli o tym, co będzie później, może przecież startować w kolejnych wyborach - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Gościa Niedzielnego" Jakub Jałowiczor. Gościem audycji "Północ - Południe" był także Andrzej Kohut z Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gabinet Joe Bidena. Ekspert: żadnych zaskoczeń nie ma

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 15:00
- Nie pojawiło się żadne zaskoczenie, jeśli chodzi o nominacje. Pierwszy krok, który po zakończeniu przemowy prezydent wykonuje, to podpisuje w budynku Kongresu te nominacje w sposób oficjalny - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mateusz Piotrowski, z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dramatycznie agresywny". Prof. Kleiber o podziale amerykańskiego społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 19:31
- Społeczeństwo jest prawie po równo podzielone i to już z góry przesądza o tym, że sytuacja jest trudna - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, zwracając uwagę na "wielkie wyzwanie", przed jakim stoi nowy prezydent USA, Joe Biden.
rozwiń zwiń