X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Impeachment Donalda Trumpa. Iwo Bender: fakty stoją za obecnym prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 14:45
- FBI opublikowało już informację, że różne ekstremistyczne grupy zwoływały się i szykowały atak na Kapitol przynajmniej dzień wcześniej. W związku z tym fakty są dość oczywiste - powiedział o możliwości odebrania Donaldowi Trumpowi prawa do startu w przyszłych wyborach prezydenckich dziennikarz Iwo Bender.
Iwo Bender
Iwo BenderFoto: PR24/AK

W środę Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych postawiła Donaldowi Trumpowi zarzut podburzania swoich zwolenników do buntu. W związku z tym wszczęta została procedura impeachmentu. W przypadku jej pozytywnego wyniku Donald Trump nie mógłby więcej startować w wyborach prezydenckich.

shutterstock donald trump free 1200.jpg
Zmiana prezydenta USA. Dr Kwiatkowski: żałuję, że Trump nie zostanie zapamiętany za swoje sukcesy

Zasada działania procedury

Gość Polskiego Radia 24 opisał przebieg procedury impeachmentu. Mimo że w historii była już ona inicjowana, to Donald Trump jest pierwszym prezydentem, wobec którego wszczęto ją dwukrotnie. - Impeachment jest ostateczną bronią w przypadku, gdy mamy do czynienia z ciężkimi zbrodniami i przestępstwami. Chodzi w tym mechanizmie o to, że kiedy nie można politycznie pozbawić urzędu prezydenta, który jest wręcz kryminalistą, to stosuje się to rozwiązanie. Do tej pory używało się go przeciwko prezydentowi Andrew Johnsonowi w XIX wieku, później Clintonowi i za każdym razem wychodzili oni z tego obronną ręką - powiedział Iwo Bender.

Czytaj także:

- Izba Reprezentantów występuje w roli oskarżyciela i jeżeli przegłosuje tzw. artykuły impeachmentu, to wówczas przesyła akt oskarżenia do Senatu, który to staje się sądem. Senat musi większością 2/3 głosów przegłosować ten wniosek, żeby prezydent został usunięty z urzędu - dodał.

"Fakty są oczywiste"

Zdaniem dziennikarza sytuacja w sprawie Donalda Trumpa jest oczywista. Fakty mówią przeciw oskarżeniom, które wobec niego wysunięto. - Po pierwsze w momencie, kiedy Trump przemawiał, już rozpoczął się atak na Kapitol. Po drugie prezydent rzeczywiście wzywał swoich zwolenników, żeby manifestowali przed Kapitolem, ale mówił wyraźnie, aby protestowali w sposób pokojowy. Po trzecie FBI opublikowało już informację, że różne ekstremistyczne grupy zwoływały się i szykowały atak na Kapitol przynajmniej dzień wcześniej. W związku z tym fakty są dość oczywiste - ocenił.

- Nie ma szansy na to, żeby Senat zajął się tą sprawą przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta. Jednak w momencie, gdyby Senat uznał, że Trump jest winny, to odbiera mu się na zawsze bierne prawo wyborcze - dodał.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
11:06 _PR24_AAC 2021_01_15-14-10-03.mp3 Iwo Bender o procedurze impeachmentu Donalda Trumpa ("Gość PR 24")

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Iwo Bender (dziennikarz)
Data emisji: 15.01.2021
Godzina emisji: 14:10

dz 

Czytaj także

Chcą usunąć Trumpa z "Kevina samego w Nowym Jorku". Apel popiera główny bohater filmu

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 20:34
Donald Trump po raz drugi w czasie swojej prezydentury został poddany procedurze impeachmentu. Wcześniej jego konta zostały zablokowane w serwisach społecznościowych. Teraz pojawił się pomysł, by usunąć go nawet z nakręconego w 1992 roku filmu "Kevin sam w Nowym Jorku", w którym wystąpił epizodycznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jastrzębowski o cenzurowaniu Trumpa: ogląda się to z niedowierzaniem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 11:00
- Środowiska postępowe i bardzo liberalne domagające się tolerancji, traktowania wszystkich w sposób niezwykle łagodny, z taką aprobatą, nagle okazują się środowiskami tak naprawdę pełnymi niechęci i nienawiści (...) zrobimy wszystko, by cię zniszczyć, ale zniszczyć totalnie, finansowo, wizerunkowo, odebrać ci głos, możliwość bronienia się, przekazywania swoich argumentów, bo tym jest cezura na Twitterze i Facebooku - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Sławomir Jastrzębowski, ekspert ds. wizerunku. Gośćmi audycji byli także Dawid Wildstein z TVP oraz Piotr Cywiński z tygodnika "Sieci". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twitter traci na wartości. Na decyzję o zamknięciu konta Donalda Trumpa ostro zareagowała giełda

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 13:05
Cena akcji Twittera szybuje w dół. Od minionego weekendu spółka straciła niemal 5 mld dolarów. To konsekwencja zablokowania przez Twittera konta prezydenta Donalda Trumpa – ocenia Reuters.  
rozwiń zwiń