X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zmiana prezydenta USA. Dr Kwiatkowski: żałuję, że Trump nie zostanie zapamiętany za swoje sukcesy

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 12:08
- Bardzo ubolewam nad tym, że ta prezydentura zostanie zapamiętana właśnie z perspektywy dwóch ostatnich tygodni i tego, że Donald Trump dwa razy był stawiany w stan oskarżenia przez parlament, a nie z perspektywy świetnie prowadzonej polityki międzynarodowej - powiedział dr Wojciech Kwiatkowski, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Donald Trump
Donald TrumpFoto: NumenaStudios / Shutterstock.com

Amerykańskie media poinformowały, że próba inauguracji nowego prezydenta USA Joe Bidena została przełożona ze względów bezpieczeństwa z niedzieli na poniedziałek. Wszystko to ma związek z ubiegłotygodniowymi wydarzeniami z Waszyngtonu. Wówczas zwolennicy Donalda Trumpa wtargnęli do siedziby Kongresu USA. W związku z tym pojawiają się pytania o bezpieczeństwo podczas inauguracji. Uroczystość ma odbyć się 20 stycznia. Wiadomo, że nie weźmie w niej udziału obecny prezydent Donald Trump.

1200_Trump_Forum.png
Trump: przemoc jest sprzeczna z wartościami moimi i naszego ruchu

"Przekazanie władzy będzie niepodobne do tego, co znamy"

Gość Polskiego Radia 24, dr Wojciech Kwiatkowski zaznaczył, że inauguracja Joe Bidena będzie wyglądała inaczej niż zazwyczaj. Amerykanista podkreślił, że zamieszki w Waszyngtonie zaszkodziły zarówno Donaldowi Trumpowi jak i całym Stanom Zjednoczonym. - Przekazanie władzy 20 stycznia będzie niepodobne do tego, do czego nas przyzwyczaiły Stany Zjednoczone. Zarówno z uwagi na pandemię jak i deklaracje Donalda Trumpa o tym, że nie będzie uczestniczył w tej ceremonii. Joe Biden przyznał rację prezydentowi i powiedział, że będzie lepiej, jak obaj panowie się nie spotkają - powiedział.

Czytaj także:

- Wątpię w to, że dojdzie do zamieszek na masową skalę. Pomijam nawet kwestię Gwardii Narodowej w Waszyngtonie i to, że właściwie miasto jest pacyfikowane. Sytuacja sprzed tygodnia wymknęła się spod kontroli prezydenta i go zaskoczyła. To, co zdarzyło się na Kapitolu, jest bezprecedensowe. Na tym stracił właściwie i Donald Trump i Demokraci - ocenił.

"Nie zdawał sobie sprawy"

Dr Wojciech Kwiatkowski ocenił, że Donald Trump nie zdawał sobie sprawy z siły sprawczej swoich słów. - Prezydent nie zdawał sobie sprawy, że ludzie naprawdę wezmą poważnie jego słowa i przemienią się one w czyn. Było to wydarzenie, które ośmieszyło USA na arenie międzynarodowej. Zupełnie inną kwestią jest to, czy będzie on ponosił za to konsekwencje w postaci procedury impeachmentu - powiedział.

- Bardzo ubolewam nad tym, że ta prezydentura zostanie zapamiętana właśnie z perspektywy dwóch ostatnich tygodni i tego, że Donald Trump dwa razy był stawiany w stan oskarżenia przez parlament, a nie z perspektywy świetnie prowadzonej polityki międzynarodowej. To pierwszy prezydent, który stanął na ziemi Korei Północnej, który pojednał wiele państw arabskich z Izraelem. To są jego sukcesy niewątpliwe - zaznaczył amerykanista.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
18:05 _PR24_AAC 2021_01_15-11-10-19.mp3 Dr Wojciech Kwiatkowski o inauguracji Bidena i prezydenturze Trumpa ("Gość PR 24")

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: dr Wojciech Kwiatkowski (amerykanista, UKSW)
Data emisji: 15.01.2021
Godzina emisji: 11:10

dz

Czytaj także

Cenzura w mediach społecznościowych. Prof. Lewicki: niesłychane, jak łatwo demokracja wpada w totalitaryzm

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 21:19
- To niesłychane, jak łatwo demokracja, a przynajmniej jej uczestnicy, wpadają w zachowania rządów państw totalitarnych, które wszystko robią "dla dobra ludzi". To wszystko zawsze jest robione "dla dobra", czy cenzura, czy inne działania - powiedział amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Odniósł się w ten sposób do zablokowania przez media społecznościowe kont prezydenta Trumpa i innych podmiotów. Gościem audycji był także Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Państwo oligarchiczne". Jan Pietrzak o blokowaniu kont Trumpa w mediach społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 15:13
- To zdumiewające, w jakim stopniu w USA funkcjonuje cenzura, jak prezydentowi nie dają się wypowiedzieć, ponieważ właściciel jakiegoś medium mu na to nie pozwala. To coś tragicznego - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, satyryk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Starzy Republikanie nigdy nie uważali Trumpa za swojego". Semka o impeachmencie prezydenta USA

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 22:15
- Jarosław Kaczyński jest oczywistością na scenie politycznej. Jednak w latach 90. XX wieku budził irytację wśród liderów partii prawicowych. Wielu z nich uważa, że "ukradł" prawicę. Podobnie jest w USA w sprawie Donalda Trumpa, choć emocje są podkręcone wydarzeniami na Kapitolu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Semka.
rozwiń zwiń